Багато експертів вважають, що візитною карткою України повинна стати її ІТ-індустрія. Генеральний директор Львівського ІТ Кластеру Степан Веселовський в інтерв’ю InVenture розповідає про розвиток ІТ в Україні та його інвестиційні перспективи.
InVenture: – Як зараз розвивається Львівський ІТ Кластер?
С.В.: Кластерний підхід економічного розвитку себе повністю виправдав. Це ми бачимо навіть по тому, що подібну модель намагаються імплементувати великі міста, такі як Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Луцьк, Івано-Франківськ. Що стосується нашого кластеру, то наразі він економічно розростається, у нас з’являється дуже багато нових цікавих проектів.
Наші основні проекти поділені на 4 категорії: освіта, промоція та маркетинг, інфраструктура та підтримка бізнесу. В нас дуже багато проектів, тому я зазначу найбільш вагомі. В категорії освіти и працюємо на кількох рівнях: це шкільна, університетська, поза університетська, бізнес-освіта. Разом із нашими партнерами, Lviv Business School (Українського Католицького університету) нам вдалося створити курс MS in Technology Management для управлінців з технологічної сфери. Це унікальна програма для майбутніх С-Level Executives, побудована за кращими зразками бізнес-шкіл США та адаптована для потреб нашого ринку. Загалом ми намагаємося формувати в школах прошарок активних інженерів, додаємо технічну освіту, комплектуємо комп’ютерні класи, організуємо різні IT-олімпіади та ін. Також ми є партнером Бакалаврської програми в УКУ Computer Science. Це, знову ж таки, краща світова модель, імплементована для сучасної освіти в українських реаліях.
Що стосується промоції. Ми хочемо сформувати бренд Львова як IT-міста. Це є і організація найбільшої в Україні IT-конференції Lviv IT Arena, це проект «Гастролі Львівського IT», який проходить по великих містах України. Тому що, на мою думку, однією з причин проблем в Україні є відсутність комунікації між містами. Ми бачимо це як бар’єр, який потрібно здолати. Більш того, ми хочемо приносити свої найкращі практики до інших комюніті та ділитися власним досвідом.
З інфраструктурних проектів в нас є проект будинку для IT-шників, про який вже всі знають. Це унікальний пілотний проект, цього року ми хочемо вже розпочати будівництво, а зараз проводяться всі необхідні підготовчі етапи. Ми використовуємо підхід кооперативного будівництва. Тобто самі люди інвестують в своє майбутнє житло.
Для підтримки бізнес-середовища ми робимо дослідження IT-ринку Львова. В принципі, жодний IT-центр міста цього не робить. Ми хочемо знати наші показники: скільки в нас людей працює в індустрії, як виглядає львівський IT-шник, які його соціальні потреби, скільки ми приносимо грошей в місто. В результаті ми готуємо якісний документ, як репрезентативний звіт. Також в цьому контексті розвивається багато інших проектів.
Гастролі ЛЬвівського ІТ
InV.: У великих містах почали також з’являтися ІТ Кластери. Як ви вважаєте, чи буде колись створено Всеукраїнський кластер?
С.В.: У своєму визначенні кластер – це певна обмежена територія, де розташована певна кількість бізнесі з однієї індустрії. Вже є Львівський ІТ Кластер, активну роботу по створенню свого ІТ кластеру робить Дніпропетровську. Мені важлива наявність проактивної позиції в кожному ІТ-центрі України. Скажімо, щоб Дніпропетровськ побудував по своїй моделі власний ІТ-кластер, запозичивши в нас якісь найкращі практики. Ми завжди готові ділитися нашим досвідом. Щоб Харків, Одеса, Вінниця, Луцьк, Івано-Франківськ також створили власні ком’юніті. І вже тоді можна говорити про якесь мета-об’єднання, яке буде поєднувати ці організації на візійному рівні. Це перспектива на декілька років. Мені б було цікаво брати участь у ініціативі об’єднання всіх кластерів України у, скажімо, форум мета-кластер, де відбувалась б спільна організація великих проектів в Україні в інтересах регіонів, в першу чергу. Важливо щоб зберігалися інтереси локальних ком’юніті.
InV.: Який вплив справила криза в Україні на ІТ-ринок?
С.В.: В принципі, будь-яка криза є поштовхом для розвитку бізнесу. Український ринок можна розділити на дві категорії. В першу чергу, це експортно-орієнтовані компанії, які поставляють послуги для закордонних замовників. Поки що оцінювати локальний ринок зарано, проте в Україні розвиваються компанії, які виробляють продукти та послуги для місцевого споживача. Кожна з цих компаній має якісь знання та досвід у впроваджені проектів за кордоном, тому вони можуть це зробити в себе вдома значно легше. Нам зараз треба сформувати цей ринок, і це може зробити держава за допомогою держзамовлень, закупівель на рівні держави та ін.
На даний час існує величезна потреба ринку в спеціалістах всіх рівнів. Для того, щоб розвивати індустрію, потрібні люди. До того ж, це питання конкуренції. Чим більша конкуренція на ринку ІТ-спеціалістів, тим вища якість їхньої роботи. Достатня кількість працівників на ринку буде формувати високу якість кінцевого продукту.
InV.: Які, на Вашу думку, існують переваги та недоліки українських ІТ-шників
С.В.: Серед переваг українських ІТ-шників можна відмітити інтелектуальну складову. В Україні досить сильна технічна школа та математично-інженерна база, особливо у великих центрах, де були сильні технічні виші, підприємства, які розвалилися за останні десятиріччя. Людям потрібно було щось робити, і вони відкрили для себе перспективи ІТ.
Недоліки – неспокій в країні, проблема з іміджем країни в цілому. Це те, у що держава і бізнес повинні вкласти чималі гроші для відновлення. Також – це англійська, точніше її поганий рівень у спеціалістів. Це є прагматичним мінусом, який закриває для українців більшість дверей на міжнародному ринку. Ну і звичайно освіта в Україні потребує реформування. Про це можна довго говорити.
InV.: Який напрямок є найбільш перспективним для розвитку?
С.В.: Найбільш перспективними на даний час на українському ринку є все, що стосується e-goverment. Рано чи пізно це все почне працювати на повну силу. Все, що стосується державного сектора та його модернізації – це величезний ринок, і його швидке зростання ми побачимо дуже скоро.
InV.: Які сфери зараз є найбільш привабливими для інвесторів?
С.В.: З точки зору іноземних інвесторів дуже важко виділити якісь найбільш привабливі сфери діяльності на IT-ринку. На жаль, інвестори зараз не шикуються в чергу щоб вкладати кошти в нашу країну. Я не можу багато сказати про інвестиції, проте в своїй роботі я бачу, що зараз небагато іноземних компанії, яки приїздять у Львів, щоб відкривати офіси. Ще рік тому їх було набагато більше. Зараз інвестори та іноземні замовники знаходяться в стані очікування. Вони чекають, коли ситуація в країні стане більш зрозумілою та стабільною. В принципі, ми бачимо якійсь стан спокою в державі, проте в нас є суттєва проблема – війна на сході. Тому ми, як держава так і бізне-середовище, повинні працювати, щоб пояснити інвесторам, що, незважаючи на певні труднощі, ми можемо бути надійним партнером. Гроші люблять спокій. Туди, де немає спокою або його гарантії, гроші не поспішають. Тому сьогодні найкращий момент для проведення переговорів та налагодження зв’язків до того часу, коли інвестори будуть готові вкладати кошти.
Сьогодні здебільшого спостерігається міграція інвестицій в Україні зі сходу на захід. Тобто власники бізнесів, які були розташовані в східних та центральних областях, диверсифікують свої ризики та відкривають філії або взагалі переносять компанії до західних областей України.
InV.: Що, на Вашу думку, потрібно зробити для покращення інвестиційного клімату в Україні?
С.В.: Покращення інвестиційного клімату в Україні – це комплексне питання, на яке немає єдиної відповіді. Це має бути загальна стратегія України. Ми у Львові чітко знаємо, що ми хочемо реалізувати. Якщо в 2010 році ми хотіли розвивати ІТ і туризм, то зараз ми працюємо над новою стратегією. Ми хочемо рухатися в сторону креативного міста, щоб розвивати інформаційні технології, креатив, і на основі цього будувати нові продукти, нові сервіси та компанії. Україні, на мою думку, бракує саме цього єдиного бачення свого майбутнього, такої національної бізнес-ідеї. Зараз є багато експертів та організацій, які розмірковують над цим питанням, проте немає консолідованої позиції.
InV.: На останок – Ваші побажання до українських ІТ-шників
С.В.: Я хотів би донести послання швидше не до ІТ-шників, а до людей, які ще обирають свій фах. До дітей, яки роздумують над своїм майбутнім, та до їхніх батьків. Треба формувати дітей в напрямку інженерної технічної освіти, тому що все, що ми зараз маємо, від стільця до смартфону, створюється за допомогою інженерів. Важливо сформувати в Україні велику кількість ІТ-шників, щоб люди, які працюють в цій індустрії, складали вагому частину від населення України. Сьогодні у Львові це близько 5%, а треба значно більше.
Друга моя порада для людей, які хочуть щось змінити для себе. Важливо не боятися пробувати щось нове. Існує величезна кількість освітніх проектів, онлайн-курсів. Я максимально заохочую людей йти працювати в ІТ-сферу.
Інтервю проводила Міла Лернер / InVenture Investment Group