Куди інвестувати гроші: від $100 до $10 000

Куди інвестувати гроші: від $100 до $10 000

Економіст та засновник Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар про правила інвестування для інвесторів-початківців

Коли починати інвестувати гроші, куди краще вкласти 100 доларів, які інструменти доступні для інвесторів, що мають до 10 000 доларів і чи можливо в Україні надійно вкладати кошти, щоби забезпечити себе на пенсії. 

– Пропоную почати з базових правил фінансової грамотності для інвесторів-початківців. Який відсоток із власного доходу потрібно інвестувати?

– Я не радив би нікому взагалі до 30 років робити заощадження та інвестувати, окрім як у себе та своє навчання. Навіть до 35 років. Але якщо людина хоче відкладати та інвестувати кошти, то тут цю проблему кожна людина чи сім’я має вирішувати для себе, буде вона відкладати 5 %, 10 %, 20 % чи 30 % від доходу. Це має бути не болюче рішення, тому що гроші сьогодні дорожчі, ніж гроші завтра. І ми не знаємо, яким буде наше завтра й чи буде воно взагалі. Тому відкладати потрібно некритичні гроші.

– Чому не варто інвестувати гроші до 30 років?

– Ось головне правило інвестування й фінансової грамотності, яке потрібно знати: якщо вам менше ніж 30–35 років, ви маєте чітко усвідомлювати, що траєкторія зростання доходів населення в усьому світі, і в Україні також, вказує на те, що ледь не щороку ви будете заробляти на чверть чи наполовину більше, ніж минулого. Тому якщо зараз ви заробляєте 500 доларів і намагаєтеся відкладати якісь копійки, щоби їх інвестувати, то через 5–7 років, коли ви зароблятимете 2 000 доларів, ви просто плакатимете величезними сльозами через те, що відмовляли собі в кращому житті й відкладали так мало. Це просто нерозумно. Живіть краще, поки ви молоді.

Порахуймо: людина кладе 300 доларів на депозит у банку під 2 % річних і за рік заробляє на них 6 доларів. Що це за заробіток? Навіть якщо вона щомісяця кластиме 300 доларів, сума відсотків не буде відчутною. І тоді питання: чи дійсно є потреба відбирати в себе щомісяця 300 доларів? Можливо, краще подумати, як знайти додатковий дохід, якусь годину-дві попрацювати додатково й заробити навіть більше грошей, а ці 300 доларів витрачати на себе?

Заощаджувати є сенс лише тоді, коли ви впевнені, що ваша зарплата або річний дохід як підприємця не зростатиме у високій акселерації. Якщо ви маєте амбітні плани на підприємницьку діяльність чи на успішну кар’єру, перші роки вкладати кудись гроші зовсім не варто. Краще інвестувати їх у власне навчання. Однаково ваші сотні чи тисячі доларів на депозиті не дадуть високого доходу й через декілька років вам усе це здасться просто копійками.

– Представимо, що дохід людини не зростає дуже швидко і вона хоче інвестувати якусь частину свого заробітку. Куди краще вкладати? Пропоную розглянути на прикладі інвестування $100 і $1 000.

– Не існує різних інструментів інвестування для 100 доларів чи 1 000 доларів, це однаково нікчемно малі суми для особистого інвестування. За ці гроші не можна купити навіть одну облігацію внутрішньої державної позики (ОВДП). Тому якщо ви маєте від 100 до 10 000 доларів – вам доступні однакові інструменти інвестування.

Другий рівень – це десятки тисяч доларів, де для приватних інвесторів відкривається ринок нерухомості.

Третій рівень – інвестиції сотень тисяч доларів, коли можна говорити про купівлю бізнесу або частки в бізнесі.

Для власників і десятків, і сотень тисяч доларів відкритий західний ринок цінних паперів, тобто міжнародних фінансових інструментів. Проте до більшості привабливих фондів із чеком менш як 100 тисяч доларів не можна зайти.

- Поговорімо про перший рівень: куди можна інвестувати суму до $10 000? Які плюси та мінуси цих інструментів інвестування?

– Зараз ми живемо в найгірший час. Можливо, хтось скаже, що він найкращий, але з огляду на пасивне інвестування зараз найгірший із часів за останню чверть століття. Ми живемо у світі так званих «нульових» і «від’ємних» відсоткових ставок – і це глобальний тренд. Грошей стає все більше, а відсотків за них сплачується все менше.

Ті, кого цікавить просто зберігання своїх грошей у доларах, можуть відкрити депозит. Порівнюйте відсоткові ставки в інтернеті, але майте на увазі, що дохідність доларових депозитів – це 1–2 %.

Україна традиційно належала до країн, що давали надвисокі відсотки за депозитами в банківській системі – останні 25 років це було 8–9 % у валюті, бо ми країна з недостатністю капіталу. Зараз це закінчилося, грошей скрізь повно. Першими почали давати відсоткові ставки за депозитами 1–2 % міжнародні банки, це вплинуло на весь ринок, тому зараз усі українські банки мають малі відсотки за валютними депозитами. Мало де ви знайдете понад 2 % річних за валютним депозитом.

Ще залишаються гривневі депозити. Деякі банки все-таки дають 6–8 % річних за гривневими депозитами, але всі ми пам’ятаємо, що живемо в країні з м’якою валютою, тому щороку треба зважати на курсовий ризик. Але на наступний рік ми маємо прекрасні економічні перспективи й не маємо жодної перспективи падіння гривні. Отже, дохідність за депозитами чи облігаціями буде однаковою й у гривні, і в іноземній валюті. Це якщо курс стоятиме, а ми маємо гарні перспективи того, що курс гривні навіть укріпиться за наступний рік так, як це відбулося у 2019 році. Тож перша порада – можна скористатися пасивним інвестуванням у гривневий депозит.

Ті, хто хочуть отримувати вищі відсотки, можуть купувати ОВДП (державні боргові цінні папери, які випускає Міністерство фінансів України). Зараз це 9–10 %. Щоправда, одна ОВДП дорога, але на ринку є безліч фінансових компаній, які дроблять одну ОВДП вартістю 100 тисяч гривень і подають пакетами в 3–5–10 тисяч гривень роздрібним інвесторам. Звісно, тут треба зважати на репутацію цих компаній, щоби ваші гроші не пропали. Я знаю, що є надійний електронний брокередж в ICU і бездоганну репутацію має фінансова компанія «Універ». У них прекрасний стан портфеля й ніщо не вказує на те, що вони можуть мати дефолт. Тобто навіть якщо у вас є 400 доларів, ви вже можете стати клієнтом подібних компаній і отримувати не 6 % за гривневим депозитом, а 9–10 % за ОВДП.

– В Україні присутні інвестиційні фонди, які пропонують вкласти кошти мало не від кількох тисяч гривень та обіцяють вищу дохідність, ніж за депозитами. Чи можна довіряти цим компаніям?

– Це називається давати гроші в довірче управління. У порівнянні з депозитами вкладення грошей у трастове управління навіть у найкращі західні фонди відрізняється тим, що жоден фонд не гарантує повернення вашої суми інвестицій. А суму вкладення за депозитом вам зобов’язані повернути, саме тому дохідність за депозитами й у нас, і на Заході традиційно нижча, ніж у такого типу вкладення. Інвестувати так кошти чи ні – має для себе вирішити кожна людина самостійно. Тут треба дивитися на компанії, які пропонують такі послуги. Але ми знаємо, що в Україні є банки, де й депозит може зникнути. Є великі міжнародні трастові фонди, як, наприклад, BlackRock, Blackstone, які вдало керують грошима своїх вкладників. В Україні трастові фонди також є, але особисто я не знайомий із багаторічними успішними історіями.

– У разі якщо йдеться про інвестицію у своє майбутнє забезпечення, наприклад, на пенсію?

– Таке рішення я вітаю, але треба бути готовим до того, що цей капітал приноситиме досить помірний прибуток. І тоді я б радив усе-таки інвестувати ці кошти не в депозит, а в облігації внутрішньої державної позики, номіновані в доларах. Вони приносять удвічі більший дохід, ніж депозити.

– Чи є якісь базові правила щодо довгострокового інвестування коштів?

– Стратегій є безліч, про них можна прочитати в інтернеті чи фінансових підручниках, тут я вам нічого нового не розкажу. Якщо йдеться про фінансування життєвого циклу, коли ви в молодості заощаджуєте, а в старості витрачаєте свій капітал, то тут головне правило – треба інвестувати щомісяця й завжди вкладати гроші під складний відсоток. Тобто потрібно своєму брокеру чи банку давати доручення постійно реінвестувати ваші відсотки в основний капітал.

Рейтинг инвестиций

– Чи взагалі надійно – інвестувати гроші на довгострокову перспективу в україні?

– Дуже ненадійно, як і на всіх ринках. Навіть люди, які інвестували 30 років у супернадійні іпотечні компанії в Сполучених Штатах, наприклад, Fannie Mae, Freddie Mac чи енергетичного гіганта Enron, при банкрутстві цих компаній втрачали всі свої гроші. Багато людей, які інвестували в корпоративні пенсійні фонди Ford, General Motors, Chrysler упродовж 20 років, у 2008-му році повністю втратили гроші. Інвестування – це завжди ризик.

Єдина, хто не банкрутує, – держава, тому що держава є підприємством із постійний кеш-флоу. Якою б не була Україна, багата чи бідна, вона щороку збиратиме зі своєї суверенної території податки. Держава – це таке підприємство, у якого постійно є кеш-флоу, тому державні цінні папери вважаються найбільш надійними. Хоча ми знаємо випадки, коли й держави банкрутують. Та однаково зі згаданих інструментів інвестування вкладання в державні цінні папери – найбільш надійне.

– Які інструменти інвестування відкриваються для інвесторів від кількох тисяч доларів?

– Якщо ви маєте кілька десятків тисяч доларів, для вас відкривається безліч комерційних пропозицій. Хтось пропонує купувати золото. Але для тих, хто думає інвестувати в монетарне золото, відразу звертаю увагу: хоча золото начебто є надійним активом протягом 2 000 років і не втрачає свою вартість, але лише за останні 20 років ціна на нього сильно змінювалася. Золото коштувало і 200 доларів за унцію, і 2 000 доларів за унцію. Його хитає вгору й униз, як біткоїн, тому раджу бути з цим обережним. Тут так само легко втратити гроші, як на цінних паперах.

Крім того, якщо ви купили золото в Україні, можете сподіватися лише на те, що той банк, який продав вам злитки, купить їх назад. Але це слабка надія, бо не всі банки підтримують двостороннє котирування, коли ціна падає.

– Яка може бути дохідність інвестицій у золото?

– Вона може бути шаленою, це можуть бути десятки відсотків, але так само можна багато втратити. Треба теж мати на увазі, що золото завжди на висоті під час кризи, але коли світова економіка починає одужувати, інвестори виходять із золота та йдуть у реальні активи, на нові ринки.

Зараз усі прогнозують довготривалий тренд падіння золота на наступні 8 років. Тому вкладати в золото – це була прекрасна інвестиційна порада пів року тому, а зараз це найгірша інвестиційна порада.

Як тільки з’явилися новини про вакцину від COVID-19, відразу золото почало падати, тому що це означає швидше одужання світової економіки. Значить, нікому не треба залишати гроші в золоті, відповідно – гроші із золота вийдуть і ціна на нього впаде.

– А якщо розглядати інвестування в нерухомість? Багато хто вважає, що це чи не єдиний надійний інструмент інвестування в Україні.

– Усі ми пам’ятаємо, як ринок нерухомості бурхливо зростав з 2000 до 2008 року, вартість квадратного метра в Україні зросла більше, ніж у 5 разів. Цього разу так не буде, тому що Україна має 70% зростання доларового ВВП за останні 4 роки, але на 70% ціни не зросли. Усупереч відкладеному попитові на нерухомість, створилася шалена відкладена пропозиція: увесь Київ і передмістя в будівництві. Пропозиції нових і нових квадратних метрів з’являються постійно, а це буде підтримувати ціни на нерухомість на рівні зростання не більше 10% річних, а можливо, і менше.

Якщо ви проаналізуєте сайти з нерухомістю, то побачите, що ціни на оренду стабільно високі. Тому нерухомість може давати гарантовані 7–8% прибутку в доларі коштом оренди. Якщо людину влаштовує такий відсоток річних, то вона може зайти в інвестиційний горизонт 10–15 років окупності. Тобто за цей час інвестору повертається його капітал. Крім того, людині може пощастити, за ці 10–15 років, власне, і ціна зросте, крім операційного доходу. А якщо зросте ціна на нерухомість, ви точно отримаєте понад 10% у валюті. Тож це прекрасний інструмент.

– В україні відкрився ринок землі. Наскільки це привабливий варіант для інвестицій?

– Ukraine Economic Outlook спільно з колегами з USAID зробили дослідження про те, як змінювалися ціни на землю при відкритті ринків 12 країн східної Європи – від Болгарії до країн Балтії. Усі вони відкрили свої ринки землі з 1991 до 1996 рік, не чекали чверть століття, як ми, ніхто не кричав, що земля – рідна мати, а всі розвивали фермерський рух. Ясно, що селяни там живуть зараз краще, ніж у нас. За нашими даними, середній показник зростання вартості землі за перші 3 роки після відкриття ринку становить 72% зростання.

Тому всім, у кого є така можливість, раджу інвестувати в землю, а потім здавати її в оренду фермерам. Це буде один із найкращих варіантів інвестицій на найближчі 5 років. І він доступний для інвесторів буквально від 10 000 доларів і до сотень тисяч чи мільйонів.

– Ви відмічали, що для власників десятків і сотень тисяч доларів відкритий західний ринок цінних паперів. З чого тут краще починати інвестору-початківцю?

– Непрофесійним інвесторам найкраще звернути увагу на західні індексні фонди. Вони хороші тим, що мають великий портфель акцій, а інвестуючи туди кошти, ви купуєте їх усі у пропорції індексу. Тобто вам не потрібно пам’ятати, що треба купити стільки акцій Tesla та стільки акцій Apple, за вас це вже зробив брокер, який сформував готовий фінансовий продукт, ви просто його купуєте. У результаті, ви точно отримаєте саме те зростання чи падіння, яке має сам індекс. Наприклад, ви вкладаєте в індекс Доу-Джонса, наскільки він зросте за рік (а ми знаємо, що це може бути навіть 20–30%) – стільки доходу отримаєте й ви.

Різні акції поводять себе по-різному – у США, Бразилії, Європі, Сінгапурі, Шанхаї. Навіть якщо інвестор не розбирається в цих ринках, зараз є маса фондів, які мають електронний брокередж. Інвестор просто заходить на сайт, реєструється, відкриває депозит – і з цього моменту може купувати та продавати акції цього фонду, не спілкуючись напряму з брокером. Але за цим треба слідкувати. Це не так, що ти вклав гроші та знаєш, що за ніч із ними нічого не станеться. Це той випадок, коли за ніч (коли в нас ніч, в Америці день) ціна може впасти на третину. І ваша інвестиція коштом високої волатильності ринку (рівень зміни ціни на ринку – ред.) може серйозно втратити. З іншого боку, якщо дивитися на довготривалий тренд зростання індексу Доу-Джонса, наприклад, за останні 10 років, то можна побачити, що вклавши туди свої гроші, принаймні щороку ви можете отримувати двозначну цифру дохідності в доларах США. Але треба мати міцні нерви, тому що ринок часто ходить угору-вниз.

Є ще нові ринки, де дохідність на фондових ринках набагато вища, ніж в індустріально розвинених країнах. Я в цьому сенсі рекомендую звернути увагу на фонди Латинської Америки, Шанхая, Сінгапуру та Малайзії. Але це треба вивчати й у цьому потрібно розвиватися. Якщо ви новачок, для вас найкраще підійдуть індексні фонди.

– Наскільки важливо диверсифікувати інвестиції?

– Правило диверсифікації завжди є універсальним для всіх часів і ринків, тому, звісно, що його треба притримуватися. Але у яких пропорціях – зробити свій портфель більш прибутковим або більш надійним – це право вибору кожного інвестора. Ми вже говорили, що найбільш захищеними й надійними інструментами є держоблігації та депозити в банках. А найменш захищеним, але найбільш прибутковим інструментом, є гра на фондовій біржі.

– Як щодо інвестування в бізнес?

– Зараз половина власників малих і середніх бізнесів готові продати їх на тлі Covid-кризи та війни в Україні. Ми переживаємо рік рецесії, а це означає, що саме цього року бізнеси ваших конкурентів чи просто привабливі об’єкти – наприклад, комусь подобається ковбасний цех під Києвом, комусь – лісопильня, комусь – целюлозний комбінат чи будь-який інший бізнес – зараз їх можна купити навіть за половину вартості. А оскільки, за теорією економічних циклів, після кризи настає новий цикл зростання, то світова економіка зростатиме – й українська в тому числі. Тож у жоден із наступних 8 років бізнеси не коштуватимуть так дешево, як зараз. Тому зараз найкраща нагода стати власником бізнесу. Ця порада актуальна для тих, хто володіє сотнями тисяч доларів. Інвестиційні пропозиції щодо інвестування в діючий бізнес ви можете знайти на порталі InVenture

– На які сфери бізнесу краще звернути увагу?

– Тут не дам жодних порад, кожен має вирішувати для себе. Краще звертати увагу на такі бізнеси, які найбільше недооцінені в тих сферах, у яких ви хоч трошки розбираєтеся. Якщо ви ніколи не займалися електронікою чи сільським господарством, краще туди не лізти, бо ви можете наробити купу помилок і втратити гроші. Тож краще займатися тим, у чому ви розбираєтеся. Люди, які володіють сотнями тисяч доларів, уже в чомусь розбираються, повірте.

– Чи варто розглядати інвестування у стартапи?

– За ризикованістю це ще гірше, ніж грати на фондовій біржі, тому що коли ви вкладаєте гроші в чийсь стартап, у вас на руках не залишається нічого, навіть жодного цінного папера. Жодна компанія не гарантує вам, що ви отримаєте хоч якийсь відсоток дивідендів із прибутку, та й вона взагалі не гарантує інвесторам, що буде прибутковою. 95% стартапів банкрутує й лише 5% – приносить прибуток. Ідеться не про аферистичні схеми, а про абсолютно білий ринок Кремнієвої долини у США. Якщо ви вкладете в акції, наприклад, ви теж не знаєте, виростуть цього року Tesla чи Apple або впадуть, але ви принаймні розумієте, що це компанії, які не зникнуть із лиця землі за один сезон. А у випадку зі стартапами шанси 20:1, що ви просто втратите свої гроші. І це не моя суб’єктивна думка, а статистика інвестування у стартапи у Сполучених Штатах.

 

Інвестувати гроші в Україні: куди інвестувати гроші, куди вкласти кошти, безризикове інвестування, інвестування у бізнес, які інвестиції обрати. Інвестування Україна 2022. Найкращі інструменти інвестування в Україні.

Читайте також