Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та уряд Франції об’єднали зусилля, щоб допомогти Україні та її економіці у підтримці залізничного сполучення та енергопостачання.
Франція надає гарантію обсягом 49.4 млн євро для підтримки кредиту ЄБРР у розмірі 150 млн євро українській залізничній компанії «Укрзалізниця» (УЗ). Це допоможе профінансувати критично важливі операційні витрати для забезпечення стабільних вантажних та пасажирських перевезень, а також послуг з евакуації та надання гуманітарної допомоги в охопленій війною країні.
Гарантія від Франції доповнює гарантію для УЗ від Європейського Союзу через Європейський фонд сталого розвитку (EFSD).
ЄБРР співпрацював з УЗ ще до війни та рішуче проводжує підтримувати залізничну компанію після вторгнення Росії. Окрім фінансування ліквідності, Банк наразі також тісно співпрацює з УЗ над новою позикою під суверенну гарантію на суму до 200 млн євро для покриття важливих капітальних витрат, необхідних для покращення залізничного сполучення з Європейським Союзом.
Паралельно Франція надає гарантію в розмірі 50 млн євро для підтримки кредиту ЄБРР у розмірі 300 млн євро українській державній газовій компанії «Нафтогаз». Фінансування допоможе «Нафтогаз» закуповувати газ та гарантувати постачання українським споживачам, а також виробляти електроенергію взимку та надалі.
Франція, одна з країн засновників ЄБРР, є щедрим партнером-донором Банку та його стратегічним союзником.
Президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо зазначила: «Як і інші країни G7, Франція надає надзвичайно важливу підтримку нашим операціям у такій критичній ситуацій в Україні. Це демонструє, наскільки міцним є наше партнерство, і наскільки наші пріоритети збігаються, коли йдеться про підтримку України та її народу».
Міністр економіки та фінансів Франції, Бруно Ле Мер відмітив: «Інфраструктура «Нафтогаз» та «Укрзалізниці» охоплює всю територію України і є основою української економіки у воєнний час. Енергетика та залізничне сполучення не лише надають необхідні послуги населенню, вони є ключовими компонентами стійкості української економіки. Я радий, що Франція може підтримати своїми гарантіями дуже важливі проєкти, розроблені ЄБРР для підтримки нагальних потреб цих компаній у ліквідності».
У жовтні під час візиту до Києва президентки ЄБРР Рено-Бассо сказала президенту України Володимиру Зеленському про рішучість Банку щодо підтримки України, коли вона захищає себе від агресії Росії. Вона пообіцяла, що ЄБРР виділить до 3 млрд євро протягом 2022-23 років для підтримки бізнесу в Україні та функціонування її економіки.
Щоб підтримати найнагальніші економічні потреби України, ЄБРР надає пріоритет фінансуванню торгівлі, енергетичній безпеці, критично важливій інфраструктурі, продовольчій безпеці та забезпеченню ліквідності приватного сектора. Інвестиції в усі сфери включають донорську підтримку таких партнерів, як Франція, Сполучені Штати Америки, Норвегія, Європейський Союз, Нідерланди, Німеччина, Великобританія та Канада.
Україна є одним із найбільших одержувачів інвестицій Банку. З самого початку війни в лютому Банк рухався стрімко: від засудження нападу Росії на Україну, якому сприяла Білорусь, до підготовки негайної фінансової відповіді. Його допомога спрямована на забезпечення стійкості України та країн, які приймають біженців, у поєднанні з планом відновлення країни, коли це дозволять обставини.