Трансформується країна — трансформується й український бізнес. Через надскладну ситуацію в країні низка бізнесів закрилась, низка — навпаки, «злетіла» чи трансформувалась. Але сьогодні як ніколи важливо й надалі намагатися розвивати бізнес попри всі складнощі, адже це є стійкою запорукою розвитку держави та її економіки.
Що робити в разі, якщо ваш бізнес потребує підтримки, але не підпадає під отримання фінансової допомоги від держави? Не варто одразу готувати бізнес до закриття чи продажу — варто спробувати всі можливі варіанти та постаратись втримати бізнес на плаву.
Ми зробили для вас підбірку приватних організацій та недержавних фондів, від яких можна отримати грант або фінансову допомогу для вашого бізнесу чи стартапу.
Google for Startups Ukraine Support Fund
Фонд підтримки українських стартапів від Google виділить $5 млн доларів на підтримку українського бізнесу.
- Форма допомоги: Фінансова, технічна, консультаційна
- Сума гранту: до $100 000
- Прийняття заявок: до кінця 2022 року
Умови отримання
- Гранти можуть отримати близько 50 компаній, які заснували в Україні протягом 2022 року.
- Додатково кожен стартап отримає Google Cloud, а також підтримку від менеджерів Google.
- Отримати грант можуть стартапи, що пройшли стадію тестування (MVP) і мають доведену прибутковість (продукт на ринку / пілотна версія / ранній дохід). Гроші видаватимуть залежно від потреб кожного стартапу.
- Компанія заснована та знаходилась на території України до 24 лютого 2022 р.
USAID
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» виділила $1 млн на 20 грантів для українських малих та середніх підприємств.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: $25 000 — $75 000
- Прийняття заявок: до 24 липня 2023 року
Умови отримання
- Отримати фінансову допомогу можуть неурядові організації, ФОПи та приватні підприємства.
- Програма підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» запускає нову грантову програму на $400 000.
Ці кошти роздадуть організаціям з розвитку підприємництва, які займаються допомогою у відновлені та продовжені діяльності бізнесу та стартапів.
Цього разу отримати кошти можуть організації з розвитку підприємництва (ОРП). Це громадські організації, які представляють інтереси, надають послуги та сприяють розвитку бізнесу. До них належать торгово-промислові палати, асоціації, дослідницькі й аналітичні центри з питань економічної політики, компанії, що надають консалтингові й інформаційні послуги, організації з підтримки бізнесу тощо.
Отримати грант можуть ОРП, які:
- розробили заходи для релокації та відновлення роботи бізнесу в безпечних регіонах;
- фіксують та оцінюють збитки компаній;
- допомагають отримати сертифікацію, масштабувати бізнес всередині країни та за її межами;
- створюють та підтримують бізнес-хаби;
- проводять перекваліфікацію працівників;
- сприяють розвитку кластерів.
Кожен учасник може отримати від $20 000 до $75 000 в залежності від обсягу завдань, які ОРП виконуватиме в рамках грантової програми.
Подати заявку можна за посиланням. Перша хвиля прийому заявок триває до 30 вересня. Наступні — до 30 жовтня та 30 листопада відповідно.
Програма USAID з аграрного і сільського розвитку
Конкурс на одержання субгранту «Підвищення спроможності демонстраційних ферм на забезпечення продовольчої безпеки України».
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: до 23 березня 2023 року
Умови отримання
- Програма USAID з аграрного і сільського розвитку — AГРО запрошує подавати заявки для одержання субгранту для реалізації проєктів з метою розвитку мережі господарств, що працюють на продовольчу безпеку в Україні з виробництва, післяврожайної підготовки, переробки овочів, фруктів та ягід, м’яса, молочної продукції, птиці (крім курятини) або продукції аквакультури.
USAID HOVERLA
DAI Global LLC у межах проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») оголошує запит на вираження зацікавленості (EOI) «Підзвітність, адвокація та децентралізація місцевого самоврядування».
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: до 30 вересня 2022 року
Умови отримання
- DAI Global LLC очікує отримати концепції грантових проєктів, а потім — повні заявки від перспективних національних або регіональних неурядових організацій для здійснення діяльності зі сприяння громадському обговоренню найбільш значущих змін у законодавстві про місцеве самоврядування.
- Концепції повинні демонструвати практичні способи розв’язання питань, які можуть бути врегульовані на законодавчому рівні, і забезпечувати розроблення консолідованої позиції органів місцевого самоврядування щодо розроблення та впровадження законодавчих змін.
- Заходи сприятимуть формуванню сталих інструментів громадської підтримки з метою відображення інтересів місцевого самоврядування, зокрема бюджетного процесу й галузевої децентралізації.
- Географія здійснення програмних заходів — це Львівська, Полтавська, Волинська, Житомирська, Одеська, Закарпатська та Рівненська області.
Данська рада в справах біженців
Данська рада у справах біженців (DRC) за фінансової підтримки уряду Швейцарії, наданої через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва, і уряду Великої Британії надає фінансову допомогу населенню України на початок, відновлення або розширення наявного мікробізнесу та/або самозайнятості.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: до $15 000
Умови отримання
- Грант може отримати власник МСБ, який є внутрішньопереміщеною особою або мешканцем прифронтових територій, де не ведуться активні бойові дії.
- Програма діє у східних та південних областях, які перебувають під контролем України.
- Гроші можна отримати на релокацію бізнесу в безпечніші регіони, відновлення інфраструктури та активів, переорієнтацію діяльності для виходу на нові ринки.
- Життєздатність та реалістичність бізнес-ідеї, розуміння заявником схеми її реалізації.
- Актуальність і збалансованість бюджету бізнес-ідеї.
ONECARD
ONECARD пропонує допомогу у вигляді оплати за товари та послуги, технічну підтримку в реалізації подарункових сертифікатів.
- Форма допомоги: фінансова, технічна
- Сума допомоги: до $300 000
- Прийняття заявок: до кінця 2022 року
Умови отримання
- Грант можете отримати будь-який український бізнес, яка займається продажем товарів чи послуг.
- Бізнес має працювати в форматі B2C.
InVenture & Richfox
InVenture спільно з чеською інвестиційною компанію Richfox в рамках нового фонду Rebuild Ukraine Fund надає фінансову підтримку українському бізнесу, що постраждав внаслідок російської агресії.
Rebuild Ukraine Fund – це фонд відкритого типу, зареєстрований у Нідерландах. Фонд інвестує в нерухомість і прямий капітал із географічним фокусом на зруйновану війною Україну, щоб допомогти відновитися після російсько-української війни, що триває, і сприяти зростанню економіки україни після війни.
- Форма допомоги: фінансова (участь в капіталі підприємств до 50%)
- Сума допомоги: від $500 000 до $5 000 0000
- Прийняття заявок: до 2024 року
Умови отримання:
- Фінансування надається компаніям, які постраждали внаслідок руйнування виробничих потужностей або вимушеної міграції з окупованих територій і мають бажання відновити діяльність на підконтрольній Україні території (переважно Західна та Центральна частина України).
- Річний оборот підприємств в довоєнний час має становити не менше $1 000 000, і рентабельність EBITDA > 20%.
- Ринки збуту продукції або послуг не мають бути пов’язані з Росією або Білорусією.
- Власники підприємства мають мати чіткий план відновлення діяльності на безпечній території, стратегію розвитку, фінансовий / бізнес план тощо.
Подати заявку: [email protected] / +380 67 713 65 71
«Роби своє» від фонду «МХП-Громаді»
Благодійний фонд «МХП-Громаді» запустив конкурс для крафтових виробників із малих міст і сіл України. «Роби своє» – це продовження конкурсу «Село. Кроки до розвитку», який реалізовували за підтримки МХП.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: від 50 до 100 тисяч гривень
- Прийняття заявок: очікується старт нового набору
Умови отримання
- Взяти участь можуть підприємці (або майбутні підприємці) з Вінницької, Черкаської, Дніпропетровської, Київської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернігівської, Сумської й Волинської областей.
- Фонд планує підтримати до 50 бізнес-ідей.
- Конкурс розрахований на підприємців-новачків чи тих, хто працює не більше ніж 4 роки; а також на підприємців, які хочуть розширити або якісно поліпшити свою бізнес-діяльність.
- Гроші можна використати й на релокацію бізнесу.
Mastercard
Компанія Mastercard розпочинає набір заявок на участь в ініціативі Start Path Ukraine, яка розроблена спеціально для українських фінтех-компаній і підприємців та покликана надати їм можливість зростати та сприяти відновленню економіки України. Ініціатива передбачає підтримку п’ятьох українських стартапів, які протягом шести місяців матимуть доступ до ресурсів, менторського супроводу і можливостей нетворкінгу з провідними експертами. Крім того, кожен з п’яти стартапів-учасників програми отримає грант у 10 000 доларів США. Ініціатива, анонсована на фінтех-події Money 20/20 Europe в Амстердамі, реалізується за підтримки Національного Банку України та Міністерства цифрової трансформації України.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: $10 000
- Прийняття заявок: lj 20 жовтня 2022 року
Умови отримання
- Ініціатива Start Path Ukraine орієнтована на українські фінтехи, які працюють у таких напрямах: «зелене» та стале фінансування, фінансовий менеджмент, кредитування, продукти та рішення для МСБ, інноваційні платежі та послуги, відкритий банкінг, віддалена ідентифікація та верифікація, CBDC і криптовалюти, фінансова грамотність, клієнтська підтримка, кібербезпека та захист даних, а також в інших сферах фінтеху.
Грантова програма «ЛЮДИ для ЛЮДЕЙ: світ рятує українські громади»
ІСАР Єднання запрошує громадські організації та благодійні фонди до участі у новій грантовій програмі «ЛЮДИ для ЛЮДЕЙ: світ рятує українські громади». Мета програми — кожна зібрана копійка від людей була ефективно витрачена на допомогу постраждалим українцям, на покращення якості їхнього життя.
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: до 31 грудня 2022 року
- Сума допомоги: до 300 тисяч гривень
Умови отримання:
- ІСАР Єднання залучає кошти на всі за певних напрямків, але розподіляє їх відповідно до сум, які вдалося залучити за кожним окремо пріоритетом.
- Наразі 85% від коштів, які будуть розподілятися в межах даного грантового конкурсу, були зібрані саме для підтримки громад в умовах війни. Отже, рішення, спрямовані на посилення громад, від організацій, які працюють для розвитку та розбудови громад, мають більше шансів на підтримку.
- Обсяг запитуваного фінансування визначає організація-заявник, враховуючи заплановані активності, заходи, тип підтримки, яка надається тощо.
«Консолідуємося заради перемоги України»
Мета — надати підтримку ОГС, які впроваджують гуманітарні та волонтерські ініціативи, інформують суспільство про виклики та шляхи допомоги громадянам, консолідують громадян й громадські організації навколо волонтерства та впроваджують заходи щодо протидії дезінформації з боку ворога.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: від 80 до 240 тисяч грн
- Прийняття заявок: до кінця 2022 року
Умови отримання:
- Пріоритети підтримки: гранти надаватимуться ОГС, які надають допомогу ВПО в гуманітарних та волонтерських центрах.
- Підтримка може надаватися на аналіз безпосередніх потреб ВПО, на управління та координацію допомоги ВПО, на інституційну підтримку ОГС, які координують діяльність центрів та залучають волонтерів, підтримку інформаційно-просвітницьких та комунікаційних заходів для ВПО.
- Не фінансуватимуться витрати на закупівлю гуманітарної допомоги.
- До участі у конкурсі запрошуються неприбуткові організації громадянського суспільства, які мають:
- статус неприбутковості та офіційно зареєстровані в Україні не менше 3 місяців станом на 25.05.2022;
- спроможність впроваджувати грантові проєкти та звітувати за ними (включаючи фінансове звітування);
- наявність будь-якого з інформаційних каналів (сторінка у фейсбуці, телеграмі, твіттері, вайбері, інстаграмі, вебсайт тощо).
- Конкурс не передбачає надання підтримки політичним партіям, релігійним громадам та пов’язаним із ними ОГС.
ГО «КРИМSOS» та агентство ООН у справах біженців в Україні шукає проактивних переселенців
Зараз команда ГО «КримSOS» активно співпрацює з 75 спільнотами ВПО у центральних та західних областях України. У спільноті команда бачить людей, які прагнуть однієї мети, разом працюють і долають труднощі. Це проактивні люди, які мають ідеї, як покращити свою громаду, та готові вкладати в це ресурси та креативний потенціал.
- Форма допомоги: фінансова, інформаційна, юридична та інші
- Прийняття заявок: до кінця 2022 року
Умови отримання:
- ГО шукає ініціативні групи внутрішньо переміщених осіб або неурядові організації, які допомагають внутрішньо переміщеним особам.
- Географія: Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Волинська, Рівненська, Київська, Житомирська, Вінницька, Хмельницька, Чернігівська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Тернопільська області.
- Якщо ви входите в групу активістів і маєте ідеї для розвитку вашої громади або хочете змінювати щось у своєму місті, проте не знаєте, як почати — заповніть форму і з вами зв’яжуться.
Конкурс грантів швидкого реагування для жіночих/феміністичних організацій у межах Проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна»
Проєкт підтримує жіночі правозахисні організації, активісток та платформи взаємодії для досягнення їхніх інституційних, програмних та адвокаційних цілей задля забезпечення прав жінок та дівчат і просування гендерної рівності в Україні.
- Форма допомоги: фінансова.
- Сума допомоги: до 200 тисяч грн
- Прийняття заявок: до 20 квітня 2023 року
Умови отримання:
- До участі у конкурсі запрошуються офіційно зареєстровані жіночі громадські організації з усіх регіонів України, які мають досвід роботи не менше двох років та спрямованість (відповідно до статуту) на захист прав жінок та/або просування гендерної рівності, а також не пов’язані з державними установами та політичними партіями.
- Для участі необхідно зареєструватись в онлайн системі подання проєктів Українського Жіночого Фонду на сайті. Якщо ви вже реєструвались у базі раніше — використайте для подачі аплікаційної форми ідентифікатор організації, який надійшов після реєстрації на вказану вами електронну адресу.
- Якщо ви з якихось причин не можете зареєструватись, або при спробі реєстрації система видає повідомлення про те, що організація з таким ЄДРПОУ уже існує — зверніться до грантової менеджерки УЖФ за адресою [email protected].
Заповнити аплікаційну онлайн-форму
Гуманітарна солідарність: нова програма Фонду «Відродження» для допомоги українцям
Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки гуманітарної організації Care Deutschland запускає нову гуманітарну програму «Гуманітарна солідарність». Її мета — підтримати громадські організації, волонтерські ініціативи та комунальні заклади у наданні необхідної гуманітарної допомоги тим, хто постраждав від війни.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: від 100 до 380 тисяч гривень
- Прийняття заявок: до 30 вересня 2022 року
Умови отримання:
- Подати запит на отримання допомоги зможуть громадські організації, волонтерські ініціативи, комунальні та державні установи, що працюють у сферах охорони здоров’я та соціального захисту і готові здійснювати заходи гуманітарного реагування та підтримки (гуманітарна допомога, релокація/евакуація населення, організація прихистків, надання психологічних, соціальних, медичних та інших послуг).
- Пріоритетною буде підтримка громад, що знаходяться близько до зони бойових дій, громад, що прийняли багато переселенців, а також проєктів, що спрямовані на підтримку вразливих груп населення.
- Отримані кошти можна буде витратити на:
- Лікарські засоби та вироби медичного призначення;
- Харчові продукти тривалого зберігання;
- Побутові та гігієнічні товари;
- Товари для освіти та навчання;
- Пальне для евакуації населення або доставки товарів, транспортні послуги;
- Послуги психологів, соціальних працівників, водіїв, логістів тощо;
- Харчування та інші форми підтримки вимушених переселенців та волонтерів, які їм допомагають;
- Послуги зв’язку, поштові та банківські послуги.
Грант на прототип творчого виробу від «Це Крафт»
Фонд «Це Крафт» впроваджує Постійний конкурс творців з метою підтримки мікропідприємців крафтовиків і ремісників. За умовами конкурсу всі охочі можуть подати ідеї на виготовлення творчого продукту (прототипу).
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: до 20 листопада 2022 року
Умови отримання:
- Щоквартально комісія конкурсу визначає від одного до трьох переможців і фінансуватиме виготовлення товарних зразків.
- Фонд сприятимемо тому, аби ви як автор стали виробником та підприємцем. З переможцем конкурсу буде укладено договір на перерахування благодійного внеску від благодійного фонду «Це Крафт». Договір визначає строки виконання заходів для виготовлення виробу і відповідальність сторін.
- Претендентам має бути понад 18 років і вони мають проживати в Україні.
- Конкурс призначений для початківців і тих, хто бажає створити новий виріб, але не має для цього достатньо ресурсів і знань.
- Якщо ви вже — творець/митець/дизайнер/виробник і вам потрібна підтримка, ми також відкриті для ваших ідей.
- Ви можете запропонувати будь-що від не функціонального предмета для прикрашання простору, до практичних, але естетичних речей. Це Крафт вбачає пріоритет у вашій творчій думці та потенційну можливість народження аутентичного творчого виробу (прототипу товару або його частини).
- Авторські права на прототип залишаються за автором і надалі він/вона зможуть стати Продавцем на «Це Крафт».
Глобальний Інноваційний Фонд
Глобальний інноваційний фонд — це некомерційний інвестиційний фонд із головним офісом у Лондоні та офісами у Вашингтоні та Найробі.
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: на постійній основі
Умови отримання:
- Фонд інвестує в розробку, ретельне тестування та розширення нових продуктів, послуг, бізнес-процесів або реформування політики, які є економічно ефективнішими, ніж поточна практика, і спрямовані на покращення життя найбідніших людей у світі.
Конкурс секторально-цільових грантів від Pact
Конкурс секторально-цільових грантів є частиною Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Міжнародною організацією Пакт. Метою програми є підвищення обізнаності та рівня участі громадян у громадській діяльності на національному, регіональному та місцевому рівнях.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: очікуваний розмір грантів становить до 50 тисяч доларів США
- Прийняття заявок: на постійній основі
Умови отримання
- У межах конкурсу програма «Долучайся!» в першу чергу приділяє увагу підвищенню обізнаності громадськості щодо реформ та здійсненню моніторингу реалізації реформ.
- Заохочується співпраця між різними зацікавленими сторонами для досягнення спільних результатів, зокрема створення механізмів співпраці між громадянським суспільством та державними структурами, а також створення багаторівневих мереж та коаліцій для сприяння реформам.
Німецька служба старших експертів SES
Експерти SES беруть участь у проєктах на громадських засадах та допомагають іншим власними силами покращити своє майбутнє. Їхні професійні знання застосовуються там, де в них є необхідність. Завдяки участі понад 12500 експертів з усіх професійних напрямів SES є однією з найбільших подібних організацій. З 1983 SES реалізували понад 50 000 благодійних проєктів.
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: на постійній основі
Умови отримання
- SES пропонує індивідуальну, практично орієнтовану допомогу на громадських засадах, без зайвих складнощів та завжди на місці реалізації проєкту.
- SES надає підтримку: малим та середнім підприємствам, органам комунального управління, палатам та економічним об'єднанням, соціальним та медичним установам, шкільним та професійним освітнім закладам.
- Тривалість проєктів SES становить, як правило, від чотирьох до шести тижнів максимум пів року. Організація додаткових проєктів можлива будь-коли.
Мінігрант «Поширення вживання української мови в Україні»
Програма мінігрантів від американської фундації «Я розмовляю українською» ставить метою поширити вживання української мови в Україні.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: до 100 000 грн
- Прийняття заявок: на постійній основі
Умови отримання
- Фундація підтримує проєкти, які стануть каталізаторами для дедалі більшого вжитку української мови в будь-якій царині: в освіті, в бізнесі, в культурних заходах, в соціальних мережах тощо.
- Подавати на гранти можуть як окремі особи, так і організації.
Швейцарське бюро співробітництва в Україні
Швейцарське бюро співробітництва в Україні представляє Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) і управляє серією малих проєктів, які в першу чергу орієнтовані на громадські організації.
- Форма допомоги: фінансова
- Сума допомоги: від 100 000 до 600 000 грн
- Прийняття заявок: на постійній основі.
Умови отримання
- Заявники повинні бути зареєстрованими українськими неурядовими організаціями з адекватною організаційною структурою і належним фінансовим досвідом.
- У виняткових випадках можуть брати участь комерційні, урядові або міжнародні організації (розглядаються окремо).
- Державні органи та комерційні структури можуть подавити заявки у випадку попереднього погодження з боку програми.
- Основні області підтримки малих проєктів:
- Здоров'я;
- Місцеве самоврядування та децентралізація;
- Розвиток торгівлі, розвитку малих та середніх підприємств (МСП);
- Стала енергетика, вода, навколишнє середовище, містобудування;
- Соціальні послуги;
- Реагування на наслідки конфлікту;
- Законності, справедливості;
- Культурні заходи.
Платформа залучення інвестицій для соціальних підприємств від Ukrainian Social Venture Fund (USVF)
USVF є організацією венчурної філантропії, яка надає фінансову та нефінансову підтримку для зміцнення соціальних підприємств та розвитку галузі соціального підприємництва.
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: до кінця 2022 року
Умови отримання
- Це довгострокова та самоокупна ініціатива, яка забезпечує доступ до капіталу для тих соціальних підприємств, що розпочинають свою діяльність, а також тих, що планують масштабуватись.
- Доступно для усіх галузей.
Платформа KEEP GOING для підтримки малого бізнесу
Проєкт Keep Going надає матеріальну підтримку українцям, які наближають перемогу та розповідають свої історії.
- Форма допомоги: фінансова, інформаційна
- Прийняття заявок: до кінця 2022 року.
Умови отримання
- Надання імпульсної грошової й інформаційної підтримки власникам малого бізнесу, а також людям творчих професій, які залишилися в Україні, працюють надалі або шукають можливості повернутися до роботи.
- Претенденти — власники виробництв і майстерень, творчі команди, професійні об'єднання та самостійні спеціалісти різного профілю, чия діяльність спрямована на військові або гуманітарні потреби під час війни й на відновлення країни.
- На сайті Keep Going можна розповісти про свій досвід роботи за воєнного часу та подати заявку на отримання грошової допомоги.
«Спільнокошт»
«Спільнокошт» — це краудфандинг, тобто громадське фінансування. Можливість зібрати стартовий капітал на проєкт, розроблення чи фільм за допомогою інших людей.
- Форма допомоги: фінансова
- Прийняття заявок: без обмежень у часі
Умови отримання
- Подання проєкту, його підготовка до публікації й збір коштів онлайн сукупно може тривати до шести місяців.
- Ви подаєте проєкт, його затверджують і публікують на платформі «Спільнокошт». Люди, які переглядають проєкти на платформі, можуть фондувати вам частину грошей, яку вважають прийнятною для себе. Таким способом бізнес набирає капітал.
- Фінансування, отримане через «Спільнокошт», — це народні гроші, тому їхнє використання потрібно підтвердити документально.
Ви ще не подали ваш проєкт для отримання допомоги від зазначених вище організації?
Тоді — саме час це зробити, адже дедлайни більшості проєктів збігають вже за декілька місяців, наприкінці 2022 року.
Зверніть увагу, що добірка грантів та можливостей для бізнесу та стартапів оновлюватиметься на постійній основі. Тож, якщо хочете бути першим, та отримати максимум можливостей для залучення гранту до свого бізнесу — підпишіться на новини від InVenture у Telegram.