В Україні склалася унікальна ситуація, коли до цього долучаються не тільки великі корпорації, місцеві та іноземні інвестори, а й благодійні фонди та волонтери.
Благодійні фонди та технології
За даними Опендатабот, за перші 6 місяців 2023 року на рахунки трьох найбільших благодійних фондів України — United24, Повернись живим та Фонду Притули — надійшло 8,4 млрд грн. Частина цих коштів йде на закупівлю продуктів українських виробників, що своєю чергою опосередковано сприяє підтримці та масштабуванню розробок в галузі оборонних інновацій.
Засоби коригування вогню артилерії, FPV дрони, БПЛА, що здатні вражати на сотні кілометрів, рухомі платформи з турелями під великокаліберні кулемети для дистанційного ведення вогню — це те, що для підрозділів сил безпеки та оборони контрактує зокрема Фонд Притули, про що Сергій розповів на цьогорічному iForum.
Так, благодійні фонди не є прямими інвесторами — вони не вкладають в R&D чи стартапи, а купують готову продукцію. Проте вони точно впливають на розвиток defense tech в Україні. Укладені наперед контракти дають можливість виробникам акумулювати бюджети, які можна реінвестувати у свою справу для масштабування виробництва і поліпшення технічних характеристик розробок.
Інвестиції в людський капітал
Щоб застосування цих технологій було максимально ефективним, потрібно навчати майбутніх користувачів. Від початку повномасштабного вторгнення, окрім державних центрів підготовки, в Україні з’явилися десятки шкіл та центрів, які готують військовослужбовців за різними профілями, в тому числі, на перший погляд, не типовими для військових — планування сценаріїв, оцінка ризиків, аналітика, ощадливе виробництво.
Інвестиції в людський капітал та освіту у сфері оборонних технологій створять передумови для розвитку галузі та посилять спроможності армії. Нам необхідно проаналізувати та усвідомити унікальний досвід, який українській військові сьогодні отримують на фронті, щоб адаптувати програми підготовки до нових реалій ведення війни. І що не менш важливо — після здобуття перемоги ці люди зможуть розбудовувати нашу країну завдяки здобутим за час війни знанням і навичкам.
Зацікавленість інвесторів та великих корпорацій
Вже зараз ми бачимо жвавий інтерес закордонних та українських венчурів, які драйвлять ринок та якісно впливають на його становлення. Вихід на ринок міжнародних гравців є позитивним сигналом для інших інвесторів та компаній, які розглядають можливість масштабування, локалізації та розвитку виробництв.
Декілька глобальних оборонних корпорацій вже оголосили про вихід на ринок України. Серед них — британська BAE Systems, німецька Rheinmetall, турецька BAYKAR MAKINA, а також міжнародні defense tech компанії Palantir, Recorded Future, Internet 2.0, CyberCare. Вони можуть стати точками зростання для галузі в цілому. І це точно тільки початок.
Українські оборонні інновації
Українська держава в тому числі активно залучена до розвитку defense tech галузі. У квітні завдяки співпраці шести ключових державних органів, відповідальних за сферу безпеки та оборони: Мінцифри, Міноборони, Генерального штабу ЗСУ України, РНБО, Мінстратегпрому та Мінекономіки — був створений defense tech кластер Brave1, що покликаний сприяти співпраці між усіма учасниками сфери оборонних технологій шляхом надання їм організаційної, інформаційної та фінансової підтримки для розвитку інноваційних проєктів для сил безпеки та оборони в Україні.
Наголошу: саме defense, а не military, бо це не тільки про зброю чи проєкти винятково військового призначення. Хоч наші Збройні Сили безперечно виступають ключовими замовниками та споживачами інноваційних розробок defense tech, однак спектр діяльності Brave1 не вичерпується лише цим, а має цільове призначення для усієї сфери безпеки та оборони країни. Саме тому в переліку пріоритетних напрямків є і логістика, і кібербезпека, і medtech.
До прикладу серед проєктів та рішень, які вже отримали статус BRV1 є наземні роботизовані комплекси для виконання широкого спектра задач на передовій, платформа на основі ШІ для моніторингу, аналізу і прогнозування подій в інформаційному просторі в режимі реального часу, баггі на електричній тязі для транспортування бійців на відстані до 100 км, навчальний мобільний застосунок для тренувань з різними типами зброї тощо.
Створення defense tech кластеру Brave1 покликане налагодити системну та ефективну співпрацю між ключовими стейкхолдерами для масштабування прогресивних рішень: міністерствами, профільними інституціями, бізнесом, міжнародними партнерами, інвесторами та глобальними корпораціями.
Така всестороння взаємодія та підтримка галузі не лише допомагає армії вже сьогодні, а й стане потенціалом для масштабування у світ українських defense tech рішень, що пройшли апробацію і довели ефективність в найзапекліших боях.
Стратегічна мета Brave1 — Україна серед лідерів світового ринку оборонних технологій. Для цього ми будуємо архітектуру ефективної взаємодії всіх стейкхолдерів оборонно-технологічної екосистеми, щоб у майбутньому мати потужну індустрію, яка розробляє інноваційні продукти для надійного захисту країни, генерує дохід для економіки, залучає масштабні іноземні інвестиції та створює середовище для розвитку інженерних талантів в Україні.