Компанія побудувала новий завод в Україні. Який обсяг інвестицій було вкладено в цей проект? Це тільки іноземні інвестиції чи частина капіталу сформована в Україні?
Так, нарешті, я хочу використати саме це слово, ми запустили завод тут, під Києвом, і зробили це під час широкомасштабної війни. Це неймовірно, я пишаюся своєю командою та вдячний нашим турецьким партнерам. Будівництво починали ще до 2022 року й те, що ми закінчили зараз, – додає оптимізму. Оптимізму у подоланні енергетичної кризи, адже ми виробляємо генератори, які вкрай необхідні бізнесу, державним підприємствам. У закінчення всіх будівельних робіт було інвестовано 400 млн гривень.
Яке обладнання буде виготовлятися на заводі?
Ми вже виробляємо на заводі спеціалізоване енергетичне технологічне обладнання, також у нас власний інжиніринг. Плануємо збільшувати виробництво. Особливу увагу зараз приділяємо когенераційним газовим установкам, плануємо нарощувати їх виробництво, бо такий тип обладнання дуже актуальний наразі. Наше обладнання вже не раз себе показало в Україні, зокрема у складній ситуації в Харківській області.
В чому саме?
Наша компанія організувала "під ключ" резервне електропостачання для КП "Харківводоканал". Всі ми знаємо, в яких складних умовах живуть харків’яни. Агресор бомбив місто весь 2022-ий рік, 2023-ій, зносив генерацію як тільки міг, та й зараз продовжує. В кінці лютого 2023 року "Далгакиран компресор Україна" підписав з "Харківводоканалом" договір про постачання обладнання для подачі води. Вже у червні 2023 року ми виконали всі роботи: розробили технічну документацію, погодили з замовником, поставили все необхідне.
За три місяці ми поставили та налагодили роботу дизельних генераторів, комплексної трансформаторної підстанції, частотних перетворювачів. Вже більше року "Харківводоканал" не залежить від планових та аварійних відключень електропостачання, а подача води Харкову здійснюється безперервно.
Чи будуть у завода планові обсяги виробництва продукції газових генераторів, чи виключно виконання передзамовлень?
Зараз ми працюємо над виконанням передзамовлень, так. Але, розуміючи попит, ми створили додаткові умови і маємо необхідне обладнання для збільшення виробництво. Плануємо нарощувати обсяги, щоб задовольнити існуючий та зростаючий попит.
Як ви оцінюєте обсяг ринку газових генераторів України?
Безумовно, ринок росте. Газові, дизельні генератори стали "рятівним кругом" для бізнесу, великих та маленьких підприємств, державних, приватних. Продукція й надалі буде дуже затребуваною, адже ми живемо як на "пороховій бочці" – ніхто не знає, що агресору прийде в голову, скільки генерації він захоче і зможе ще зруйнувати. Але країна повинна вижити, бізнес повинен вижити. Для цього він має працювати. Зрозуміло, що газ дешевший за дизель, отже й газові генератори виглядають економічно більш привабливим рішенням.
Чи плануєте виготовляти і продавати продукцію на експорт?
Так, звісно. Ми вже експортуємо продукцію і збираємося нарощувати обсяги. Ми працювали на великому проекті для Вірменської атомної електростанції (розташована неподалік від Армавіра). Пам’ятаєте аварію після цунамі на АЕС "Фукусіма" в 2011 році? Світ ще не стикався з такими проблемами у ядерній енергетиці після природних катаклізмів, отже країни ЄС вирішили провести оцінку рівня безпеки своїх ядерних станцій. Також ЄС запропонував зробити аналогічні заходи і в сусідніх країнах, в тому числі у Вірменії, до речі, там єдина АЕС в регіоні з реакторами ВВЕР (водно-водяними енергетичними реакторами).
Після стрес-тестів було вирішено оздобити станцію резервними джерелами електропостачання. І ми виграли конкурс – "Далгакиран компресор Україна" та компанія ES Group Europe S.R.O. Ми вже мали досвід, виконуючи аналогічну програму для українських атомних станцій, так би мовити "постфукусімську", і на тендері запропонували найкращі проектувальні рішення для побудови системи аварійного живлення. "Далгакиран" виготовив та запустив у експлуатацію комплекс мобільних дизель-генераторних станцій.
Ця співпраця, а також наша "постфукусімська" робота з українськими АЕС сприяла тому, що у 2022 році, після перших атак агресора по енергетиці, коли Міністерство енергетики США підняло питання захисту наших атомних генерацій, "Далгакиран" був обраний для поставки додаткових надпотужних мобільних дизель-генераторних станцій для кожної АЕС. Фінансування цього проекту взяло на себе Міністерство енергетики США. У підсумку цієї роботи українські АЕС отримали пересувні дизельні електростанції в контейнерному виконанні, а отже будуть надійно забезпечені резервним електроживленням. Тут можна не хвилюватися, якщо агресор буде намагатися вивести з ладу не самі ядерні блоки, а обладнання, що підтримує їх життєдіяльність.
Але хочу все ж таки повернутися до експорту. Щоб конкурувати в експорті, ви повинні запропонувати майбутнім клієнтам високотехнологічні рішення, унікальні рішення. І в нас вони є. Не буду вдаватися в деталі нашого бізнесу, але йдеться про поршневі газові компресори для нафтогазовидобувної галузі, нафтохімії та харчової промисловості всіх країн, де ця промисловість є. Попри всі негаразди, через які проходила та проходить наша країна, нам вдалося зберегти та удосконалити технології й вони дуже затребувані у світі. Отже працюємо у цьому напрямку.
Ми чули що ви ведете перемовини з Ощадбанком про особливі умови кредитування на придбання газових генераторів. Розкажіть подробиці.
Наші перемовини закінчилися договором про співпрацю. Мова йде про вигідне кредитування для наших клієнтів. Газові генератори – це промислове обладнання, кошторисне. Зрозуміло, що бізнесу важко одразу купувати, тож ми пішли назустріч, і в цьому допоміг Ощадбанк. Відсоткова ставка від 0,01% на термін фінансування до 10 років. Я вважаю, що така пропозиція – більш ніж оптимістичне рішення для бізнесу, щоб отримати надійне енергозабезпечення з мінімальними фінансовими витратами. До речі, програма вже почала працювати – днями виданий перший кредит на газовий генератор.
Чи є проблеми з найманими працівниками в умовах мобілізації?
Так, як і у всіх, проблема є, особливо з вузькопрофільними спеціалістами. Ми віднесені до критичної інфраструктури і в нас є бронювання. Але це все одно не закриває нашої потреби в людях. Нещодавно ми заключили меморандум з обласною владою, вона нас підтримує, ми співпрацюємо. Це меморандум про співпрацю між "Далгакиран Україна", Державним навчальним закладом "Професійний ліцей м. Українка"" та Київською ОДА. Сторони домовилися сприяти працевлаштуванню, розвитку фахової, професійно-технічної, вищої освіти. Ліцей випускає спеціалістів саме нашого профілю: слюсарів, верстатників, майстрів всіх видів зварювання, електромеханіків.
Система підготовки буде вдосконалена з урахуванням потреб саме нашого виробництва. Зі свого боку ми створимо всі умови для стажування і подальшого працевлаштування. У випускників буде гарне майбутнє – після диплому ліцею вони отримують роботу в нас, ми будемо сприяти їхній подальшій освіті у вишах. І, якщо захочуть, знову до нас. А ми будемо робити все, щоб захотіли. Ми прагнемо "вирощувати" спеціалістів саме під себе, під своє виробництво. Це гарні перспективи, ми готові інвестувати в молоде покоління, в освіту для нього.