Страхування інвестицій та воєнних ризиків в Україні

Страхування інвестицій та воєнних ризиків в Україні

Дмитро Сирота, адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «Сирота, Дзіс, Мельник та партнери»

Повномасштабне вторгнення росії в Україну принесло не лише багато горя, але й викликів як для суспільства, так і економіки країни. На жаль, нам зараз доводиться долати потужні життєві змінами та адаптуватися до нових реалій.

Наразі в Україні зруйновані не лише тисячі будівель як житлового, так і адміністративного фонду, але й цілі міста та села. За різними оцінками, вартість реконструкції всього варіюється від 410 до 750 млрд доларів США. Це колосальна сума, яка щодня зростає, і Україна власними силами точно її не потягне. Саме тому тут важливо говорити про залучення іноземних інвестицій.

Слід зазначити, що інвестиційний клімат в Україні був складним ще до початку повномасштабного вторгнення росії. Відповідно, після початку великої війни це лише ускладнилося і слід щільно працювати саме в даному напрямку. Саме реформування інвестиційного ринку України допоможе підтримати нашу економіку зараз та відновити її у післявоєнний період.

Якщо говорити про зараз, слід зазначити, що в умовах війни слід приділяти велику увагу численним воєнним ризикам в контексті саме вітчизняних та іноземних інвестицій. На щастя, є певні зрушення в даному напрямі, але про це трохи згодом.  

Наявні проблеми

Війна спровокувала численні економічні зміни в Україні. Зокрема, мовиться про бюджетні обмеження. Проте можливості для створення механізмів страхування інвестицій все ж є, хоч вони і незначні.

Власне, страхування воєнних ризиків є однією з важливих передумов для залучення іноземних інвесторів в Україну. Більше того, це важливо для структуризації всієї екосистеми важливих фінансових інструментів. 

Страхування воєнних ризиків

22 листопада 2023 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому проєкт Закону № 9015 про внесення змін до Закону України «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності». Цей нормативно-правовий акт був розроблений спеціально для страхування інвестицій в Україні від численних воєнних ризиків.

Законопроєкт надає Експортно-кредитному агентству повноваження щодо страхування та перестрахування інвестицій в Україні від ризиків, спричинених тероризмом чи бойовими діями. 

За підписом Президента України Володимира Зеленського нормативно-правовий акт, за винятком його окремих положень, з 1 січня 2024 року набрав чинності. Відповідно, протягом наступних трьох місяців після публікації акту, Національний банк України повинен розробити перелік основних воєнних ризиків, а також порядок та умови їх страхування.

Очікується, що Законопроєкт допоможе усунути численні прогалини в інвестиційній політиці, які обмежують можливість страхування вітчизняних інвестицій Експортно-кредитним агентством в умовах війни. Таким чином будуть створені умови для масштабування інвестицій в Україні.

Крім того, також було заявлено про стимулювання Законопроєктом посилення промислового, а зокрема оборонно-промислового сектору та створення нових робочих місць. Відповідно, це має привести до збільшення  притоку коштів до бюджетів всіх рівнів. У теорії це виглядає доволі привабливо і також має спонукати до значної підтримки економічної діяльності в Україні у воєнний та післявоєнний періоди.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1235, якою було внесено зміни до статуту Експортно-кредитного агентства. Загалом зміни стосуються надання агентству можливостей брати участь в реалізації угод з відшкодування витрат страховим компаніям, що страхують водні судна у внутрішніх водах України, територіальному морі та акваторії морських портів. Відповідно, такі можливості агентство отримало виключно в період дії воєнного стану.     

До слова, єдиним засновником та акціонером ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» є Кабінет Міністрів України. Відповідно, Кабміну належать права корпоративного управління ЕКА через уповноважений ним орган управління – Міністерство економіки України.

Страхування зернового коридору

Україною вже імплементовані механізми, за допомогою яких відбуватиметься страхування зернових коридорів. Між Україною та міжнародним страховим брокером Marsh McLennan була укладена угода, покликана полегшити перевезення зерна та сільгосппродукції суднами з Чорного моря.

Для інформації: Marsh McLennan – міжнародна компанія, напрямом діяльності якої є страхове брокерство, інвестиційні консультації, перестрахування тощо.

Україна вже доволі давно вела перемовини зі світовими страховими фірмами стосовно гарантій зернового коридору. 2 листопада 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1140, яка фактично дала старт механізму зі страхування морських перевезень в умовах війни. У документі йдеться про виділення 800 млн грн коштів для компенсації страховим компаніям та компаніям-перестрахувальникам ризиків морських перевезень. Перерахунок даних коштів відбувається шляхом платежів по акредитивам в АТ «Укргазбанк» та АТ «Укрексімбанк». Відповідно кошти на рахунки в банки будуть перераховані Експортно-кредитним агентством. Посередником, який підтверджує заставу для іноземних страховиків, стане німецький кредитор DZ Bank. В рамках дії даної Постанови Нацбанк зняв обмеження з агентства на перекази коштів закордон.

Очікується, що Marsh McLennan запропонує страхування суден на суму до 50 мільйонів доларів США. Страхування передбачене для транспортних суден, що перевозять сільськогосподарські товари в умовах ризиків війни.

До 30 грудня 2023 року Експортно-кредитне агентство повинне обов’язково відзвітувати перед Міністерством економіки та Міністерством фінансів про кошти, що були використані.

Наслідки

Даний механізм страхування дасть змогу Україні суттєво підтримати економіку України, збереже Чорне море відкритим для міжнародної торгівлі та гарантує постачання сільгосппродукції країнам світу. Наразі це один з важливих інструментів економічної рятівної соломинки для України, адже міжнародна торгівля – важливий аспект забезпечення роботи економіки країни.

Хочеться сподіватися, що вже найближчим часом подібні законодавчі зміни перестануть бути актуальними і нам не потрібно буде страхувати воєнні ризики. Проте наразі маємо таку реальність і до неї слід адаптуватися.

Читайте також