В який бік дивитись інвестору з огляду розвиток технологій

В який бік дивитись інвестору з огляду розвиток технологій

Михайло Пацан, керуючий активами та інвестор про те, в які технології слід вкладати гроші інвестору з огляду на преспективи їх розвитку
Акції Amazon та Meta падають на 20%, Цукерберг втратив понад $11 млрд за один день. «Велика четвірка» технологічних компаній США розчаровує інвесторів: вони показали погіршення операційних показників бізнесу, навіть за зростання виторгу.
 

Web 1.0

Повернімося в кінець 90-х, коли тільки-но зароджувався бум доткомів. Це період формування інтернет-мережі як сервісу для загального використання. Задум був простим: дати доступ до інформації з будь-якого місця світу. Так і зʼявилася перша версія інтернету (яку сьогодні називають Web 1.0) – інтернет для читання. Це був класичний peer-to-peer інтернет, де кожен міг «підняти» свій сервер і опублікувати власний сайт. 

У цей період будувалася інфраструктура інтернету. Компанії-виробники комплектовання для серверів, персональних компʼютерів, ноутбуків, виробники оптоволоконних кабелів та іншої інтернет-архітектури розвивалися стрімкими темпами. 

Серед них відомі виробники інтернет-комплектовання Cisco, Dell, HP, відеокарт AMD, NVidia, мікропроцесорів Intel, Qualcomm, жорстких дисків Western Digital та інші не менш визначні компанії (як, наприклад, IBM чи Microsoft). Вони побудували інфраструктуру інтернету, і логічним був наступний крок – розробка сервісів для зручного користування.

Web 2.0

Це початок 2000-х. Криза доткомів минула, фондові індекси знову на дні (NASDAQ100 за період з 2000 по 2003 рік падає на -83%), інфраструктура інтернету побудована, і його починають використовувати більш масово.

Саме в цей період на арену виходять компанії – розробники програмного забезпечення з використанням клієнт-серверної архітектури інтернету. Зʼявляються перші соціальні мережі, стримінгові сервіси, месенджери. В цей період розпочалася ера Web 2.0 – інтернету даних. Але по своїй суті це сервіси на базі вже створеної інфраструктури інтернету. 

Якраз у цей період стрімко почали розвиватися всім відомі компанії: Google, як сервіс по пошуку інформації в інтернеті, Facebook – соціальна мережа для самовираження, Netflix – стримінговий сервіс, Amazon – як інтернет-магазин та Apple – як виробник платформ для споживання контенту.

Всі ці компанії збирали і зберігали цифрові дані на централізованих серверах, якими самі й володіють і над якими вони, а не користувачі, мають стовідсотковий контроль. 

Під ідеєю повернення свого «цифрового Я» почав зароджуватися Web 3.0 – інтернет цінностей, інтернет без посередників, анонімний інтернет. 

В який бік дивитись інвестору? Web 3.0

За оцінками аналітиків, світовий ринок блокчейну зросте в 143 рази до 2030 року із загальним обсягом у $1,5 трлн.

На сьогодні інтернет цінностей Web 3.0 перебуває на початковому етапі розвитку – на етапі побудови інфраструктури та перших зручних сервісів. Кількість активних користувачів на блокчейні Ethereum не перевищує 3 млн, у той час коли Facebook має понад 1 млрд активних акаунтів, а Apple продає за рік понад 240 млн iPhone. 

У своїй основі Web 3.0 – це peer-to-peer мережа, де кожен з нас є свого роду сервером, який зберігає дані. Будується вона із використанням технології блокчейн, для функціонування якої необхідна та сама серверна інфраструктура, яка використовувалася для побудови інтернету попередніх поколінь.

Dell, Cisco, IBM, Qualcomm, NVidia, AMD, Intel, Western Digital – ті компанії, які вже сьогодні необхідно тримати в інвестиційному портфелі, якщо ви вірите в технології Web 3.0 і хочете взяти участь у їхньому стрімкому зростанні. Це базова інфраструктура, без якої не буде функціонувати жоден інтернет.

Та сервіси будують інші компанії – інфраструктурні блокчейни (не плутати з криптовалютами). На сьогодні це Bitcoin, Ethereum, Filecoin та інші. Bitcoin – це технологія розподіленої передачі цінностей у мережі, таке собі «цифрове золото». Ethereum – це розподілений суперкомпʼютер, який дає можливість створення і обробки смарт-контрактів. Filecoin – це розподілене «цифрове сховище», основною відмінністю якого є зберігання інформації за принципом торента.

Крім них велику популярність мають Solana, Near, Cosmos, Polkadot і два блокчейни вихідців з Facebook – Aptos та Sui. 

Саме на базі цих блокчейнів ми побачимо розвиток нового інтернету і метавсесвіту. Це все питання часу і, як показує історія, вже за три – пʼять років почнеться бум Web3-сервісів, а зараз формується стабільна інфраструктура і тестуються робочі гіпотези для прикладних додатків. 

До речі, одна з таких гіпотез – метавсесвіт, що завдав компанії Meta збитків більш як на $6 млрд.

Підсумовуючи:

  • Великі технологічні компанії завершили свій цикл швидкого зростання. Нині це старі динозаври, які вже скоро почнуть платити дивіденди і перетворяться на Value stocks.
  • Інтернет переходить у нову фазу і повернувся до інфраструктурного етапу розвитку. Щоб створити капітал, слід звернути увагу на інфраструктурні компанії із сектора Blockchain as a Service. 
  • На етап масового прийняття технології блокчейн і криптовалют слід чекати не раніше ніж за три – пʼять років. Саме тоді стрімкого розвитку почнуть набирати сервіси на базі блокчейну: фінанси, ігри, навчання, метавсесвіти.

Читайте також