Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку картоплі фрі в Україні у 2023 році

1. Аналіз тенденцій розвитку ринків (фактори впливу, проблеми розвитку)

Однією з найбільш універсальних і основних харчових культур у світі є коренеплід картоплі. Однорічна рослина багата на необхідні вітаміни та мінерали. Прогнозовано, до 2027 року світовий ринок переробки картоплі зросте: для чіпсів та гранул щорічний темп зростання (CAGR) складе 5.4% щороку, в той час як для замороженої картоплі – 5.3%.

За даними Faostat, у 2020 році середнє споживання картоплі на душу населення у світі досягло 33,1 кг, а Україна, в свою чергу, ввійшла до першої двадцятки країн за рівнем споживанням картоплі на душу населення. Так, за період з 2014-2018 рр. середня кількість спожитої картоплі на душу населення становила 129 кг за рік.

За даними Фонду народонаселення ООН, в Україні станом на 2023 рік проживає 36,7 мільйона людей. Для забезпечення внутрішнього ринку картоплею, за оцінкою Pro Consulting, необхідно 4.7 млн тон картоплі. За оцінкою УАВК, цьогоріч ринок картоплі матиме достатньо експортного потенціалу навіть за умов війни. Так, у січні 2022 року Україна експортувала картоплі на $1,14 млн, тоді як за аналогічний період минулого року такі поставки були мінімальними. Найбільше картоплі Україна продала Білорусі, Азербайджану та Молдові. Головні регіони картоплярства –північ, центр і захід України, а саме Вінницька, Житомирська, Чернігівська, Волинська, Івано-Франківська та Тернопільська області. У 2021 році лідерами виступають Житомирська (9% валового збору), Львівська (8%) та Вінницька (7%) області.

З початку 2017 року Україна прагне розширити можливості експорту картоплі до країн ЄС. У цьому напрямі було досягнуто деякого прогресу і в період між 2021 і 2022 рр. Україна значно покращила свої можливості експорту картоплі. На жаль, військовий конфлікт призупинив процес, зокрема, через унеможливлення узгодження фітосанітарних умов до експорту. У звязку з цим, в минулому році Молдова стала одним із найбільших імпортерів української картоплі, незважаючи на її обмежене внутрішнє споживання. Потенційно, Молдова виступає країною-транзитом до країн ЄС.

Доступ до потенційно обємного європейського ринку для України є досить обмеженим, і вивіз великих обсягів картоплі за кордон наразі важке завдання. Як результат, промислові підприємства, які б мали потенціал для експорту, змушені знижувати свої поставки, що також підвищує конкуренцію і впливає на цінову динаміку під час сезону.

 Наразі тільки ті підприємства, які забезпечили себе сховищами для зберігання продукції, зможуть втримати її до стабілізації ринкових цін. Тим не менш, у Європі вже другий рік поспіль спостерігається нестача картоплі, і на минулий рік ця нестача досягала 20%. Німеччина, що є одним із найбільших виробників картоплі в Європі (світові країни-лідери по виробництву картоплі на рис. 1), вже цього року стикається з нестачею картоплі у розмірі 8-12%, або 1.3 млн. тон.

Діаграма 1

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

2. Загальні показники ринку, розрахунок ємності ринку в 2021-5/2023 (виробництво + імпорт - експорт) – оцінка

Таблиця 1

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

3. Частки ринку основних операторів ринку (оцінка за виручкою)

Основними гравцями на ринку виробів з картоплі є трейдери, що імпортують та перепродають продукцію.

Діаграма 2

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

 

3. Виробництво продукції в 2021-5/2023 рр.

Для оцінки обсягів виробництва продукції з картоплі у 2021 – 5/2023 рр. у вартісному вираженні здійснено оцінку за історичними даними вартості за кодом виробництва 10.31.13.00 (Картопля сушена у вигляді борошна дрібного і грубого помелу, пластівців і гранул) з урахуванням вартості сировини та технології виробництва і виробничих потужностей підприємств, скоригованих на індекс інфляції.

Діаграма 3

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

4. Зовнішня торгівля та ЗЕД

Обсяги експорту виробів з картоплі у 2022 році скоротилися на 5,9% від показників попереднього періоду до 255, тонн, при цьому у вартісному вираженні експорт демонстрував зростання на 31,4%. Основним напрямком експорту була Великобританія. Основним експортером виступала компанія Марвін Фуд Україна.

Таблиця 2

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

Імпортується в Україну здебільшого картопля фрі морожена (74-83 %), картопляні флекси (6-7 %) та інші картопляні морожені напівфабрикати. Обсяги поставок імпортної продукції у 2022 році скоротилися на 20 % відносно попереднього року (до 36,4 тис. тонн). Основними країнами постачання замороженої картоплі виступали Польща, Нідерланди, Бельгія та Німеччина.

Таблиця 3

Аналіз ринку картоплі фрі в Україні

6. Висновки

Поточний ринок картоплі фрі в Україні незначний та становить лише 20 тис. т. Як бачимо, український ринок залишається далеким від насичення ринку продуктами переробки картоплі, оскільки картопля Фрі в Україні у промислових масштабах не виробляється, хоча станом на осінь 2021 рік були плани про будівництво заводу з виробництва картоплі фрі на Чернігівщині. Ці плани не були реалізовані через початок повномасштабного вторгнення.

Ринок картоплі фрі на 99% - імпортна продукція. Найбільшими постачальниками є компанії, що працюють з фаст-фудами. Купівля в рітейлі знаходиться на низькому рівні через низьку культуру споживання картоплі саме у такому форматі і те, що споживачі надають перевагу звичайній свіжій смаженій картоплі.

Виходячи з матеріалів дослідження, ми бачимо що Європа проявляє зацікавленість у співпраці з українськими виробниками. Європейський ринок все ж таки повинен відкритись, починаючи, наприклад, з сегменту картоплі для виробництва чіпсів та картоплі фрі.

 

Цей матеріал є частиною дослідження, проведеного фахівцями компанії Pro-Consulting. Для отримання детальнішої інформації відвідуйте офіційний веб-сайт компанії pro-consulting.ua.

Pro-Consulting - українська консалтингова компанія, лідер в сфері аналітики, маркетингових досліджень ринків, розробки стратегій, експортного та фінансового консалтингу; консультант в залученні грантів.

+38 (044) 233-34-32
[email protected]

Читайте також