Аналіз ринку лісозаготівлі в Україні

Аналіз ринку лісозаготівлі в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку лісозаготівлі в Україні в 2023 році

1. Аналіз тенденцій розвитку ринку лісозаготівлі в Україні

Лісове господарство в Україні є стратегічно важливим господарським комплексом, ключовим для національної економіки. Це охоплює всі аспекти, повязані із відтворенням та використанням стратегічного ресурсу - лісу, при цьому займаючи відносно невелике місце у загальному промисловому виробництві України.

Особливості ринку лісозаготівлі в Україні:

- Раціональне використання земель лісового фонду, нарощування лісівничо-екологічного потенціалу лісів та підвищення біологічної стійкості лісових насаджень.

-  Більша частина деревини, яка заготовлюється в Україні, становить лісоматеріали хвойних порід та класів якості C та D.

- Оптимальний рівень лісистості в країні ще не досягнутий, існують значні відмінності в розподілі лісів по природних зонах.

- Лісове господарство в Україні також має значний обсяг природно заповідного фонду, що становить 4,7% загальної території країни

- Незважаючи на відносно невелику частку лісових ресурсів в країні порівняно з іншими країнами, обсяги заготівлі залишаються стабільними протягом останніх 10 років, оскільки законодавство та нормативні документи регулюють заготівлю деревини в Україні.

Широкомасштабне військове вторгнення суттєво вплинуло на економіку лісогосподарської та деревообробної галузей України. військові дії у 2022 році негативно вплинули на обсяги заготівлі ділового круглого лісу (зменшення на  22%), зокрема хвойних порід (зменшення на 26 %), та спричинили зростання заготівлі паливної деревини (збільшилося на 3 %).

Проте у межах природних зон найбільше падіння обсягів заготівлі круглого лісу у 2022 році відбулося у Степовій природній зоні – на 38 %, у Лісостепу – на 11 %, у Поліссі – близько 10 %. Незначне підвищення обсягів заготівлі круглого лісу відзначено лише в Карпатському регіоні, де не відбувалися бойові дії.

ОБСЯГИ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЕВИНИ ЗА ВИДАМИ ЛІСОВОЇ ПРОДУКЦІЇ В 2019-2023 РР. У ВАРТІСНОМУ ВИРАЖЕННІ, МЛН. ГРН

 

2019

2020

2021

2022

9 міс. 2022

9 міс. 2023

Круглі лісоматеріали, млн. грн

9231,5

9288,6

15292,1

14462,1

10669,3

-

Темп приросту, %

-

1%

65%

-5%

-

-

Деревина дровяна, млн. грн

3615,3

3078,1

5183,9

7121,3

4932,281

-

Темп приросту, %

-

-15%

68%

37%

-

-

Загальний обсяг, млн. грн

12846,8

12366,7

20476

21583,4

15343,9

16656,83

Темп приросту, %

-

-4%

66%

5%

-

9%

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Ключові тенденції на ринку лісозаготівлі:

  • Вплив пандемії на лісозаготівельну галузь проявився в обмеженні руху працівників і техніки через карантинні обмеження та локдауни, що ускладнило виконання робіт з заготівлі та обробки деревини.
  • Частина лісових областей постраждала від російської окупації, багато насаджень заміновано.
  • Багато техніки та працівників галузі мобілізовані до війська, що значно впливає на можливості заготівлі.
  • Фінплан лісгоспам проводять у гривнях, а не кубометрах проданої деревини, тому мотивації розширювати заготівлю немає.

 

2. Виробництво на ринку лісозаготівлі в Україні

Через військові дії у 2022 році, відбулося зменшення обсягів реалізації деревини у лісозаготівельній галузі . Крім того, значна кількість деревообробних підприємств тимчасово припинила свою роботу. Це було причиною зменшення обсягів реалізації саме круглих лісоматеріалів.

Збільшення обсягу реалізації деревини дровяної повязане із постійними відключеннями електропостачання в регіонах, де можлива установка твердопаливних котлів для опалення домів дровами.

Загальний спад у заготівлі та реалізації лісоматеріалів на 10-15% за 2022 рік свідчить про вагомий  вплив конфлікту на економіку та ресурсне господарство країни.

Області, які зазнали найбільшого зменшення заготівлі та реалізації, є тими, які стали фронтовими та найбільше постраждали від конфлікту. На момент початку  2023 року під окупацією російських військ знаходиться 21 державне лісогосподарське підприємство, а також близько 495 тис. га лісів. Військові дії відбувалися та продовжують відбуватися на площі близько 1891 тис. га. При цьому орієнтовно 14,4 тис. га лісів пошкоджено.

Також слід зазначити, що зменшення обсягів реалізації ділового круглого лісу на внутрішньому ринку деревини України у 2022 році на 15% головним чином повязане із зменшенням попиту від деревообробної галузі. Протягом року ця галузь втратила до 50% підприємств порівняно з попереднім періодом. Суттєве скорочення обсягів реалізації ділового круглого лісу призвело до значного зниження прибутку лісового господарства.

3. Зовнішня торгівля продукцією лісозаготівлі в Україні

У 2022 році війна суттєво вплинула на експорт лісоматеріалів, зменшивши його на 38%. Це було обумовлено зменшенням обсягів заготівлі та закриттям портів для логістики лісоматеріалів.

Експорт необробленої деревини в цілому складається з деревини дров’яної через  те, що у квітні 2015 року Верховна Рада України прийняла закон, встановивши 10-річний мораторій на експорт необроблених лісоматеріалів, зокрема лісу-кругляку. У 2017 році ця заборона була розширена на основний сировинний лісоматеріал - сосну. Основні цілі цього обмеження включають надання підтримки українській деревообробній галузі та зупинку безконтрольних вирубок лісів, зокрема в Карпатах.

ЧАСТКИ КРАЇН ІМПОРТЕРІВ ЗА ОБСЯГОМ ДЕРЕВИНИ ДРОВЯНОЇ, 9 МІС. 2023 Р., У НАТУРАЛЬНОМУ ВИРАЖЕННІ, М3, %

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Аналіз ринку лісозаготівлі в Україні

ЧАСТКИ КРАЇН ІМПОРТЕРІВ ЗА ОБСЯГОМ ПИЛОМАТЕРІАЛІВ, 9 МІС. 2023 Р. У НАТУРАЛЬНОМУ ВИРАЖЕННІ,  М3

Аналіз ринку лісозаготівлі в Україні

Внаслідок прийняття постанови у галузі деревообробки виник значний профіцит деревини на внутрішньому ринку. Накопичення продукції на складах деревообробників станом на кінець січня 2023 року перевищувало 400 тис. м3 деревини. Це значуще надмірне накопичення деревини на складах деревообробників в період весняно-літнього сезону призвело до швидкого відновлення обсягів експорту.

Такі обставини сприяли різкому зростанню обсягів експорту деревини, коли обмеження були зняті, що підтверджується динамікою експорту у наступних місяцях.

Висновки

У звязку з окупацією російськими військами та воєнними діями в Україні, лісовий сектор країни суттєво постраждав. Зафіксовано значне зниження обсягів заготівлі та реалізації лісоматеріалів, а також пошкодження значної площі лісів та незаконні рубки. Тимчасово деякі лісогосподарські підприємства припинили свою діяльність на певних територіях.

 Суттєвий спад у лісовому секторі у 2022 році на 10-15% вказує на серйозні виклики для економіки та ресурсного господарства України.

Важливим аспектом стало зниження реалізації деревини, повязане із зменшенням попиту від деревообробної галузі, що серйозно постраждала через війну. Проте, галузь лісозаготівлі вже на серпень 2022 року відновила обсяги заготівлі, які стали такими ж, як у 2021 році.

Якщо бойові дії на території України не завершаються до 2025 року:

 -Заготівля і реалізація круглих лісоматеріалів залишаться на рівні, аналогічному періоду 2023 року. 

-Заготівля та реалізація дров на внутрішньому та світовому ринку значно збільшиться через постійні обстріли енергетичної галузі та санкційні обмеження для рф та Білорусії.

У випадку завершення бойових дій до 2025 року:

-Розпочнеться відновлення лісів та лісових господарств, які зараз знаходяться на тимчасово окупованих та фронтових територіях (у разі деокупації та після проведення розмінування). Це призведе до незначного збільшення заготівлі необробленої деревини, з урахуванням того, що більшість цих територій розташовані у степовій зоні.

-Переробна галузь повністю відновиться, а на цих територіях розпочнеться масове будівництво, що сприятиме збільшенню реалізації круглих лісоматеріалів на внутрішньому ринку. Зростання попиту значно підвищить ціни на лісоматеріали.

Також до 2025 року в Україні буде скасований мораторій на експорт круглих лісоматеріалів, що призведе до збільшення обсягів заготівлі для ринку ЄС, особливо з урахуванням санкційних обмежень на експорт російських та білоруських круглих лісоматеріалів в ЄС.

Цей матеріал є частиною дослідження, проведеного фахівцями компанії Pro-Consulting. Для отримання детальнішої інформації відвідуйте офіційний веб-сайт компанії pro-consulting.ua.

Pro-Consulting - українська консалтингова компанія, лідер в сфері аналітики, маркетингових досліджень ринків, розробки стратегій, експортного та фінансового консалтингу; консультант в залученні грантів.

+38 (044) 233-34-32
[email protected]

Читайте також