Аналіз ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Аналіз ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні у 2021 - 2023 роках

1. Аналіз тенденцій розвитку ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Ринок альтернативних тютюнових виробів, таких як снюс, пауч та рідини для сигарет, в Україні демонстрував стійке зростання протягом останніх років. Ринок рідин для сигарет розвинений, представлений широким колом гравців, як імпортерів відомих світових марок, так і внутрішніми виробниками. Ринок снюсів і паучів тільки на початку розвитку, це нові товари для ринку і наразі потреби споживачів закриваються за рахунок імпорту. Тенденція розвитку ринку ймовірно збережеться й надалі, не дивлячись на зміни законодавства. Можна сказати, що ринок тютюнових виробів – це специфічний ринок, адже, вживання тютюнових виробів шкідливе для здоров’я людини, але повна ліквідація приведе до значних втрат надходження до бюджету України та перейде в нелегальний ринок.

Фактори, які сприяють зростанню ринку тютюнових виробів:

  • Війна в країні. Основним фактором зростання числа курців в Україні протягом 2022-2023 р. лікарі зазначають війну в країні. За даними досліджень, найбільш швидко куріння поширюється серед військових, мешканців регіонів, близьких до лінії фронту, територій з посиленими обстрілами та звільнених з окупації, переміщених осіб та мігрантів. Через куріння люди намагаються знизити рівень стресу, хоча за даними лікарів, це оманливе відчуття.
  • Зростання популярності бездимних тютюнових виробів: Все більше людей шукають альтернативи традиційним сигаретам, які є менш шкідливими для здоровя. До таких відносять безтабачні нікотинові подушечки (снюси та паучі). За результатами всеукраїнського опитування «Практики вживання тютюну серед населення України та ставлення до антитютюнових заходів», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року, такі вироби вживають набагато менше, ніж звичайні сигарети (близько 3 % респондентів). Проте, обсяги імпорту таких товарів за останні роки демонструють зростаючу динаміку, що свідчить про підвищення попиту з боку споживачів до бездимних тютюнових виробів.
  • Широкий спектр смаків та ароматів: Снюси, паучі та рідини для сигарет доступні в широкому асортименті смаків, що робить їх більш привабливими для споживачів.
  • Поява нових продуктів: На ринку зявляються все більше нових продуктів для куріння (різноманітні електронні вироби типу IVG 2400 Disposable Vape Kit, Elf Bar AF5000 Disposable Vape Kit), що мають привабливий вигляд та оновлені характеристики використання (зручність, триваліша зарядка, підвищена кількість тяг тощо). Такі товари, попри законодавчі обмеження щодо реклами та реалізації за віком, доступні на ринку для різних категорій споживачів, позиціонуються як менш шкідливі на відміну від звичайних  сигарет, часто мають переваги бездимності або відсутності неприємного запаху, завдяки чому мають зростаючу тенденцію ринку.

2. Виробництво снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Виробництво і, відповідно експорт, саме снюсів та нікотинових паучей в Україні відсутні, потреби ринку на 100 % покривають імпортні поставки цих товарів. Ємність ринку снюсів та паучів відповідає обсягам імпорту товарів в Україну.
Український ринок рідин для електронних сигарет представлений як імпортною, так і вітчизняною продукцією. За оцінками, у 2021 р. виробниками рідин для сигарет було придбано 108,15 тис. акцизних марок. У середньому, 1 тис. акцизних марок може бути використана для 1,898 л рідин для сигарет. Таким чином, обсяг виробництва у 2021 р. оцінений на рівні 205,207 л. Враховуючи тенденції зростання кількості курців в Україні у 2022-2023 р., темп приросту обсягів виробництва у зазначений період оцінений у 15 % та 20 % відповідно. Рідини здебільшого поставляються у вигляді одноразових чи змінних картриджів для сигарет, у вигляді сигарет з рідинами та ін. вигляді.

Таблиця 1

ЄМНІСТЬ РИНКУ СНЮСІВ, НІКОТИНОВИХ ПАУЧІВ, ТА РІДИНИ ДЛЯ СИГАРЕТ В УКРАЇНІ В 2021 – 2023 РР., У ВАРТІСНОМУ ВИРАЖЕННІ, МЛН ГРН.

 

2021

2022

2023

Снюс

Ємність ринку

1,53

2,79

5,83

Темп приросту, %

 

83%

109%

Нікотинові паучі

Ємність ринку

89,27

39,99

147,65

Темп приросту, %

 

-53%

251%

Рідини для сигарет 

Ємність ринку

1174,50

3006,88

1010,31

Темп приросту, %

 

156%

-66%

Джерело: оцінка Pro-Consulting

3. Оцінка тіньового сегмента на ринку

Незаконна торгівля тютюновими виробами - це серйозна проблема, що має значний вплив на Україну та світ. Її негативні наслідки включають:

  • Підрив контролю над тютюном: Незаконна торгівля робить тютюнові вироби доступнішими, що призводить до збільшення рівня куріння, а це, своєю чергою, негативно впливає на здоровя населення.
  • Втрати бюджетних надходжень: За оцінками, Україна втрачає близько 3,2 мільярдів гривень щомісяця через незаконну торгівлю тютюном.
  • Корупцію та організовану злочинність: Незаконна торгівля тютюном часто повязана з корупцією та слугує джерелом незаконного збагачення.

За оцінками 2022 року через контрабанду електронних сигарет державний бюджет втрачав близько 280 млн. грн. щомісяця. З січня 2023 року, після подорожчання акцизів, втрати оцінювалися до 560-800 млн. грн. щомісяця.

Причини:

  • Більше 50% ринку електронних сигарет знаходиться в тіні.
  • Контрабандні сигарети значно дешевші за легальні, адже не сплачують мито та акцизи.

Таким чином тіньовий сегмент ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні можна поділити наступним чином у відсотковому вираженні:

  • Тютюнові вироби: 30-40%
  • Рідини для електронних сигарет: 80%
  • Електронні сигарети: від 50%

Це означає, що майже 165% всієї продукції, що продається, не оподатковується і не відповідає державним стандартам.

4.  Зовнішня торгівля та ЗЕД снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Як вже зазначалось вище, ринок снюсів та нікотинових паучів є повністю імпортним. Україна не виробляє ці товари, тому експорт відсутній.

Експорт рідин для сигарет, за даним Митної Служби України, не зафіксований. Однією з причин відсутності експорту може бути необхідність сертифікації за системою REACH, що є обов’язковою для усіх хімічних речовин, що постачаються до країн ЄС.

Імпорт снюсів в Україну швидко зростає. Це може бути повязано з такими факторами як:

  • Зростання популярності снюсу серед молоді.
  • Відсутність чіткого законодавства щодо регулювання снюсу.
  • Широкий доступ до снюсу в інтернеті.

Діаграма 1

ДИНАМІКА ІМПОРТУ СНЮСІВ В УКРАЇНУ У 2021-2023 РР., ТОН

Аналіз ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Переважна частка товарів поставляється під ТМ VELO.

Діаграма 2

ДИНАМІКА ІМПОРТУ НІКОТИНОВИХ ПАУЧІВ В УКРАЇНУ У 2021-2023 РР., ТОН

Аналіз ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Рідин для сигарет імпортуються в Україну здебільшого у складі пристроїв для куріння. За даними бази Державної митної служби України, спостерігалося значне зростання обсягів імпорту продукції у 2022 р., що відповідало тенденції збільшення частки курців в Україні внаслідок стресу від війни. Слід зазначити, що рідини для сигарет та інших електронних пристроїв для куріння здебільшого є ароматизованими. Тож введення заборони на продаж ароматизованих сигарет та рідин для куріння могло бути причиною падіння імпорту рідин на понад 60 % у 2023 році. Також це може бути показником збільшення частки тіньового ринку та результатом кодування товарів, що імпортуються під іншими кодами ЗЕД.

Діаграма 3

Динаміка імпорту рідин для сигарет в Україну у 2021-2023 рр., тис. л

Аналіз ринку снюсів, паучів та рідин для сигарет в Україні
 
Джерело: оцінка Pro-Consulting

5. Висновки

На початку 2023 року ринок альтернативних тютюнових виробів в Україні, таких як снюс, паучі та рідини для сигарет, проявляє стійке зростання після повномасштабного вторгнення. Хоча має певні виклики, такі як тіньовий сектор і відсутність внутрішнього виробництва. Ринок рідин для сигарет є добре розвиненим. Снюси і паучі, хоча ще на початковому етапі в Україні серед споживачів, демонструють потенціал для майбутнього росту, особливо в умовах війни.

Проте в 2024 році ринок можуть очікувати суттєві зміни, пов’язані із законодавчим регулюванням.

Рік тому набули чинності статті 10 та 10-1 Закону № 1978-IX, які сьогодні передбачають заборону продажу сигарет, тютюну для самокруток, рідин до електронних сигарет з ароматизованими добавками. Крім того, були встановлені:

  • заборона низки добавок (наприклад, вітаміни) до тютюнових виробів та е-сигарет, які могли вводити споживачів в оману щодо наслідків вживання цих виробів;
  • вимоги до складу рідин для е-сигарет;
  • вимоги щодо звітності виробників та дистрибюторів тютюнових виробів та е-сигарет,
  • нові вимоги щодо оформлення упаковок тютюнових виробів.

Зміни законодавства можуть суттєво вплинути на ринок альтернативних тютюнових виробів, скоротивши пропозицію та змінивши частку тіньового сегменту.

 

Цей матеріал є частиною дослідження, проведеного фахівцями компанії Pro-Consulting. Для отримання детальнішої інформації відвідуйте офіційний веб-сайт компанії pro-consulting.ua.

Pro-Consulting - українська консалтингова компанія, лідер в сфері аналітики, маркетингових досліджень ринків, розробки стратегій, експортного та фінансового консалтингу; консультант в залученні грантів.
+38 (044) 233-34-32
[email protected]

Читайте також