Технологія генеративного штучного інтелекту набуває дедалі ширшого використання серед керівників підприємств; жінки-спортсменки пробивають «фінансову стелю»; галузь високих технологій, телекомунікації та виробництво напівпровідників стрімко просуваються на шляху до сталого розвитку; а стримери прагнуть отримувати прибутки.
- Обсяг продажів чіпів для генеративного штучного інтелекту (ГШІ ), ймовірно, сягне 40 мільярдів доларів США у 2024 році, і майже всі компанії-розробники корпоративного програмного забезпечення інтегруватимуть ГШІ принаймні в деякі свої пропозиції до кінця 2024 року, завдяки чому їхні доходи можуть зрости на 10 мільярдів доларів США.
- Очікується, що доходи елітних жіночих видів спорту вперше перевищать 1 мільярд доларів США у 2024 році. Ймовірніше, цю тенденцію очолять футбол і баскетбол.
- Телекомунікаційні компанії можуть скоротити свій вуглецевий слід на 2% на світовому рівні завдяки переходу від використання міді на оптоволокно, відключенню мережі 3G і розгортанню більш ефективної мережі 5G. Напівпровідникові компанії, ймовірно, споживатимуть менше води та електроенергії з розрахунку на один чіп, частково завдяки новим енергоефективним заводам.
- У 2024 році стримери шукатимуть додаткові способи отримання прибутків, а не лише залучення підписників, шляхом збільшення вдвічі кількості пропонованих ними моделей підписки, чимраз більше віддаючи перевагу варіантам «більше реклами, менше контенту» замість преміум-моделей без реклами.
«Традиційно наприкінці року ділимося з вами прогнозами щодо розвитку галузі високих технологій, медіа та телекомунікацій. У дослідженні на 2024 рік висвітлено три основні теми: генеративний штучний інтелект, сталий розвиток та монетизація. Можливо, це буде кліше – сказати, що все змінюється швидше, ніж будь-коли раніше, але поява численних тенденцій, які можуть допомогти людям думати краще та швидше, боротися зі зміною клімату та конвертувати мільярди користувачів у мільярди (або десятки мільярдів) доларів доходів і прибутку, може зробити 2024 рік найбільш хвилюючим роком для галузі високих технологій, медіа та телекомунікацій», – зазначає Маргаріта Поступаєва, директорка, лідерка галузевої групи з ТМТ у «Делойт» в Україні.
Генеративний ШІ: від модного слова до бізнес-активу
Згідно з прогнозами, технологія ГШІ може перетворитися з нової концепції, яку жваво обговорюють у бізнес-колах, у реалію, яка кардинально змінити всю галузь. Звіт містить поглиблений аналіз сфери ГШІ, зокрема інфраструктури та хмарних провайдерів, програмного забезпечення для підвищення продуктивності підприємств, спеціалізованих корпоративних інструментів, а також інструментів для інжинірингу та дизайну. Хоча окремі підприємці можуть чинити опір необхідності доплати за функціональні можливості на базі ГШІ.
У 2024 році генеративний штучний інтелект стане невід’ємною складовою майже всіх пропозицій корпоративного програмного забезпечення. Постачальники програмного забезпечення та ІТ-відділи компаній, імовірно, визначаться з ціноутворенням на ГШІ. У звіті прогнозується, що до кінця 2024 року багато компаній-розробників корпоративного програмного забезпечення матимуть зростання доходів на рівні 10 мільярдів доларів США, що є значною віхою для першого року існування нового ринку, але, ймовірно, це не виправдає деяких очікувань, оскільки доходи почнуть надходити переважно в другій половині року.
Європейський Союз має намір запровадити вичерпні нормативні вимоги щодо використання штучного інтелекту, що може вплинути на всі світові ринки. Ймовірно, у 2024 році в індустрії штучного інтелекту буде знайдено баланс між дотриманням нормативних вимог та інноваціями. Добре продумана політика може сприяти створенню привабливого середовища для інвестицій. Ключові нормативно-правові положення можуть включати отримання згоди, усунення упереджень та аспекти авторського права.
«Минув лише рік відтоді, як штучний інтелект став відомим. Здатність штучного інтелекту створювати зображення, відео, код і текст захопила увагу як користувачів, так і бізнес-лідерів. Очікується, що 2024 рік стане перехідним: технологічні компанії оновлюють своє програмне забезпечення та послуги за допомогою штучного інтелекту, а компанії в різних галузях намагаються отримати від цього вигоду. Деякий початковий ажіотаж щодо штучного інтелекту стих, і наразі питання полягає в тому, що ж буде у 2024 році. У звіті розглядаються чотири ключові аспекти штучного інтелекту: апаратне забезпечення, програмне забезпечення, послуги та регулювання», – зазначає Юлія Баранова, менеджерка, галузева група з ТМТ у «Делойт» в Україні.
Курс на сталий розвиток у сфері високих технологій, телекомунікацій та виробництва напівпровідників
Стрімкий розвиток технологій висунув на перший план цілу низку проблем сталого розвитку. Сектори телекомунікацій, хоча на них припадає лише 2% глобальних викидів, активно намагаються ще більше скоротити свій вуглецевий слід шляхом запровадження різних ініціатив, як-от перехід від використання мідних кабельних мереж на енергоефективне оптоволокно, виведення з експлуатації енергоємних мереж 3G, електрифікація парку машин для виїзного обслуговування та використання енергозберігаючих технологій у радіообладнанні 5G. «Делойт» прогнозує, що в 2024 році телекомунікаційні компанії зможуть скоротити свій вуглецевий слід на 2% на глобальному рівні, що в еквіваленті становить 15 мільйонів тонн вуглекислого газу (CO2e), та ще на 2% у 2025 році.
У 2024 році в окремих регіонах може бути нестача галію і, можливо, германію; а також може виникнути дефіцит рідкоземельних елементів (РЗЕ) тощо. Дефіцит рідкоземельних та інших елементів може мати негативні наслідки, оскільки вони є незамінними в низці галузей з річною ринковою вартістю понад 250 мільярдів доларів США. Оскільки через певну напруженість у торговельній сфері виникають все нові виклики, то для зміцнення стійкості ланцюга постачання галузі високих технологій і виробництва чіпів можуть збільшити інвестиції в переробку електронних відходів, цифрові мережі постачання, накопичення запасів, нові шахти та плавильні заводи, а також у стійке виробництво напівпровідників.
Хоча в 2024 році використання енергії, води та технологічних газів у абсолютному вираженні може зрости зі збільшенням доходів виробників напівпровідників, «Делойт» прогнозує, що середні показники споживання води та електроенергії на одиницю продукції знизяться, порівнюючи з минулим роком. Це частково пов’язано з появою нових сучасних підприємств, які прагнуть розбудовувати свою діяльність за принципами сталого розвитку.
Сільськогосподарські технології можуть відігравати вирішальну роль у питаннях як продовольчої безпеки, так і екологічної стійкості. Незважаючи на те, що у 2024 році світовий ринок, за прогнозами, сягне 18 мільярдів доларів США, сектор сільськогосподарських технологій готовий внести революційні зміни в методи ведення сільського господарства, які дозволять задовольнити потреби ринку.
«Цілком імовірно, що 2023 рік стане найспекотнішим роком за всю історію спостережень, і деякі кліматологи переконані, що темпи потепління прискорюються. Також зростає залежність людини від технічних пристроїв, сервісів і зв’язків. Технології можуть використовувати менше ресурсів для виробництва та функціонування, а також допомогти зробити інші галузі більш ефективними! Ми розглядаємо сталий розвиток у трьох аспектах: з погляду галузі (напівпровідники, телекомунікації, сільськогосподарські технології), технологічної перспективи (її здатність відстежувати цілі сталого розвитку) та перспективи самодостатності (вирішення нестачі ключових матеріалів шляхом переробки електронних відходів)», – зазначає Маргаріта Поступаєва.
У різних секторах: підвищення прибутковості за рахунок монетизації
Технологічні компанії дедалі більше шукають способи монетизації технологій. Технологічні компанії стикаються з труднощами монетизації передових технологій, особливо програмного забезпечення, що включає ГШІ. У 2024 році виробники чіпів зароблятимуть на ринку, який оцінюватиметься, за прогнозами, в 40 мільярдів доларів США, проте підприємства-розробники програмного забезпечення матимуть дещо іншу ситуацію. Застосування споживачами функцій ГШІ в програмному забезпеченні ще тільки розвивається, а отже, виникає питання про готовність споживачів доплачувати за ці вдосконалення. Оскільки, за прогнозами, до кінця 2024 року майже всі компанії-розробники корпоративного програмного забезпечення інтегрують ГШІ у частину своїх продуктів, то проблема, ймовірно, полягатиме не стільки в прийнятті цієї технології, скільки в пошуку такої моделі ціноутворення, яка б одночасно дозволяла відображати цінність ГШІ і була прийнятною для ринку.
У сфері телекомунікацій можуть з’явитися інноваційні стратегії монетизації поза традиційними пропозиціями послуг. Хоча більшість користувачів користуються наземними мережами, вже спостерігається зростання інтересу до прямої взаємодії між пристроями і до супутників з метою розширення зв’язку, оскільки зростаюча екосистема операторів супутникових і мобільних мереж, виробників телефонів і напівпровідників шукає способи підключити тих, хто ще залишається непідключеним, підвищити рівень безпеки, покращити реагування на надзвичайні ситуації, а також розширити застосунки з підтримкою IoT (інтернету речей). Вже запущено базові сервіси, зокрема сервіси екстреного зв’язку, простих текстових повідомлень та моніторингу IoT. Очікується, що у 2024 році буде продано понад 220 мільйонів смартфонів з можливістю підключення до супутникових сервісів, задля чого мають бути вироблені спеціальні чіпи загальною вартістю приблизно 2 мільярди доларів США.
Геймінг – це природна вертикаль для монетизації. Наразі зростає тренд щодо співпраці між голлівудськими кіностудіями та ігровими компаніями для спільної монетизації об’єктів інтелектуальної власності (ОІВ). Високоприбуткові ОІВ поширюються в різні медіаформати, охоплюючи ширшу аудиторію, що в кінцевому підсумку збільшує загальну вартість франшизи. Зважаючи на зростаючі витрати на розроблення ігор і тиск на традиційні студії стосовно інновацій, очікується, що ця кросплатформна стратегія сторітелінгу набуватиме подальшої популярності.
Розваги продовжують виходити за межі звичного
2024 рік стане переломним для елітних жіночих видів спорту. Очікується, що жіночий спорт вперше подолає бар’єр доходів у мільярд доларів, досягнувши 1,3 мільярда доларів США загального прогнозованого доходу. Це зростання обумовлене підвищенням комерційних доходів, а також доходів у дні матчів та від прав на трансляцію. Лідирують у цьому зростанні футбол і баскетбол; крикет, волейбол і регбі також демонструють багатообіцяючу динаміку. Очікується, що таке зростання інвестицій не тільки збільшить доходи, але й сприятиме покращенню спортивних результатів та створенню можливостей для спортсменок різного рівня та віку.
Після більш ніж десятирічної революції стримінгу перед сектором медіа та розваг постала проблема винайдення балансу між зростанням і прибутковістю. Через зменшення кількості підписок на платне телебачення недоотримані доходи вимірюються вже мільярдами і прибутки суттєво знизилися. Послуги потокового відео, які запустили компанії сектору медіа та розваг замість платного телебачення, в основному досягли успіху в залученні великої аудиторії, але залишаються нерентабельними. Компанія «Делойт» прогнозує, що ситуація може стати ще складнішою, а провідні американські провайдери потокового відео на вимогу (VoD) збільшать кількість своїх сегментованих пропозицій більш ніж удвічі – з чотирьох варіантів у 2023 році до восьми або більше у 2024 році.
Створюваний користувачами контент в іграх, за очікуваннями, змінить правила гри. За прогнозами, в 2024 році платформи виплатять розробникам контенту майже 1,5 мільярда доларів США. У міру зростання цього тренду недорогий 3D-контент для користувачів створює ризик зрушень у ігровій індустрії. Ця практика може кинути виклик найбільш популярним і визнаним іграм і сервісам, оскільки вона демократизує створення контенту, пропонуючи більш сприятливі економічні умови як для платформ, так і для незалежних творців.
Ринок аудіорозваг на порозі значного зростання. За прогнозами, у 2024 році цей ринок перевищить 75 мільярдів доларів США, показуючи зростання на 7% на ринках подкастів, потокової музики, радіо та аудіокниг. Ринок подкастів має нереалізований потенціал для збільшення доходу в розрахунку на користувача.
Додаткові прогнози щодо розвитку ТМТ на 2024 рік:
- Розвиток локалізованих хмарних рішень
На тлі геополітичної напруженості та сплеску кіберзагроз локалізовані хмарні рішення стають стратегічною необхідністю. Очікується, що ринки урядових та розподілених хмар перевищать 41 мільярд доларів США та 7 мільярдів доларів США відповідно. - Дедалі більша роль смартфонів у аутентифікації
До 2024 року смартфони стануть невід’ємною частиною безпечної аутентифікації, оскільки з ними кардинально змінюються такі її складові, як онлайн-вхід у систему та контроль фізичного доступу. Біометричні технології можуть очолити цю трансформацію, пропонуючи підвищений захист від шахрайського доступу. В процесі двофакторної аутентифікації для отримання одноразового пароля (OTP ) переважно використовуватимуться смартфони, через які лише в 2022 році вже доставлено приблизно 1,7 трильйона повідомлень з OTP, що принесло 26 мільярдів доларів США доходу від мережевого трафіку. - Перехід на ГШІ для оброблення приватних даних
Підприємства чимраз частіше вирішують навчати моделі ГШІ на власних даних. Ця тенденція спрямована не лише на максимізацію продуктивності та ефективності, але й на зменшення ризиків, пов’язаних з масивами загальнодоступних даних. Частка ГШІ у корпоративних витратах на штучний інтелект може зрости на 30% у 2024 році. - Стеля пропускної здатності: кінець гонки за бітрейтами
У зв’язку зі зміною вектору розвитку цього сектору «Делойт» прогнозує, що стійкий попит на підвищену швидкість інтернету, можливо, досяг свого піку. Щонайменше 90% найбільш використовуваних додатків не потребуватимуть більш високого бітрейту в 2024 році, порівнюючи з 2023 роком. Принаймні у 80% цих додатків може не спостерігатися підвищення рекомендованого постачальником бітрейту між 2023 і 2025 роками. - Венчурне боргове фінансування: світанок після сутінків
Після суворого 2023 року, в якому венчурна боргова активність впала з постійного рівня в 30+ мільярдів доларів США до 12 мільярдів доларів США, 2024 рік несе більш оптимістичний прогноз – від 14 до 16 мільярдів доларів США. У короткостроковій перспективі венчурні угоди, ймовірно, стануть меншими за сумою, але їхня кількість може зрости у 2024 році, оскільки технологічні компанії зі значними ресурсами і капіталізацією можуть інвестувати в менші компанії або їх викуповувати. - ESG-звітність: нова норма
У зв’язку зі зростаючими вимогами з боку інвесторів і регуляторів щодо прозорих показників корпоративного управління, а також впливу на екологію та суспільство, очікується, що у 2024 році продажі програмного забезпечення для ESG-звітності перевищать 1 мільярд доларів США. За оцінками «Делойт», найближчими роками ринок програмного забезпечення для ESG-звітності, ймовірно, зростатиме із сукупним середньорічним темпом зростання (CAGR) понад 30%.