Ринок вегетаріанських продуктів в Україні

Ринок вегетаріанських продуктів в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку вегетаріанських продуктів в Україні у 2023 році

1. Загальна характеристика ринку

Рослинні замінники тваринних білків стають дедалі популярнішими у всьому світі, і Україна не стала виключенням. Продукти такого роду є гарною альтернативою не тільки для тих, кому не можна тваринне м’ясо та молочні продукти через стан організму, але і для тих споживачів, хто переймається екологічними проблемами у світі і намагається внести свою частку в збереження природи. Рослинне молоко існує на ринку давно. Цей продукт імітує смак молока, хоча в ньому не містяться молочні жири та білки.

Вівсяне молоко

Найпопулярніший вид замінників молока. До складу входить лише овес, вода та морська сіль.

Кокосове молоко

Застосовується в більшості для кулінарії, оскільки має низький вміст білка, що може бути сильним недоліком для споживача.

Горохове молоко

Доволі новий вид рослинного молока. Головним компонентом є протеїнова пудра, яку отримують з жовтого гороху. Містить велику кількість білка та має вершковий смак.

Рисове молоко

Напій роблять з перемеленого рису та води. Також в склад входить олія для набуття молочної консистенції. Містить багато вуглеводів та мало білка.

Соєве молоко

Імітує склад активних речовин молока, що робить його найбільш ідеальним товаром-субститутом для тих, кому не можна молока тваринного походження.

Новітній продукт для українського споживача – рослинне м’ясо. Продукт виготовлений з рослинних компонентів, нагадує тваринне м’ясо за зовнішнім виглядом та по смаковим властивостям. Текстурат робиться переважно з сої, яка відповідає за енергетичну цінність продукту. Він замочується водою з буряковим концентратом, де потім замішуються ароматизатори. А вже за смакові властивості відповідають дріжджові екстракти та гідролізовані білки, які пройшли процес руйнування білків та звільнення амінокислот.

Серед інших продуктів рослинного походження можна виділити:

  • Дієтичні добавки на основі рослинних компонентів;
  • Сири на рослинній основі (сир тофу, гауда та чедр), які робляться з води, кокосової олії та крохмалю;

Компоненти для виробництва рослинного м’яса на території України – регулятори кислотності, стабілізатори та емульгатори.

2. Загальні показники ринку, розрахунок ємності ринку в 2019-2022 рр.

Ринок рослинного молока стабільно зростав. Проте, в 2022 році обсяг реалізованих товарів зменшився через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Через блокаду та оточення багатьох регіонів України ускладнились логістичні поставки імпортних товарів наземним шляхом, а морський із повітряним були повністю перекриті. Також через повномасштабне вторгнення велика кількість українців була змушена виїхати за кордон України – за даними ООН кількість мігрантів з України сягає 7 млн. людей тільки в країни Євросоюзу, через що знизився попит на товар.

Ємність ринку рослинного молока в Україні за 2019-2022 рр., тон

 

2019

2020

2021

2022

Ємність ринку

3700

4152

8552

4989

Темп приросту, %

 

12%

106%

-42%

Джерело: оцінка аналітиків Pro-Consulting

Ємність ринку рослинного м’яса в Україні за 2019-2022 рр., тон

 

2019

2020

2021

2022

Ємність ринку

5,9

105,3

138,6

147,0

Темп приросту, %

 

1685%

32%

б%

Джерело: оцінка аналітиків Pro-Consulting

Динаміка ємності ринку рослинного м’яса є схожою. Відмінним є, те, що у 2020 році спостерігався значний приріст ринку.


3. Сегментація і структурування ринку (за видами, походженням)

Сегментація ринку рослинних замінників продукції тваринного походження, %

Ринок вегетаріанських продуктів в Україні

Рослинне молоко є домінуючим продуктом на ринку рослинних протеїнів. Основною причиною такої домінації є те, що рослинне молоко підходить для більшого сегменту споживачів. Якщо рослинне м’ясо вживається переважно вегетаріанцями та людьми з особливою дієтою, то рослинне молоко застосовується і для приготування кондитерських виробів (кокосове молоко), вживається людьми з непереносимістю лактози тощо.


4. Зовнішня торгівля

Україна на разі не експортує продукцію тваринних замінників рослинного походження. В 2021 році українські компанії вели перемовини з китайськими дистриб’юторами щодо постачання рослинного молока на територію Китаю. Проте, внаслідок повномасштабного вторгнення, компанії були змушені відкласти реалізацію цього плану на певний термін. Українські виробники рослинного м’яса зосереджуються на внутрішнього споживача та втриманні своєї частки на ринку.

Протягом 2022 р. імпорт продуктів рослинного походження в Україну здебільшого відбувався з європейських країн.

Географія імпорту рослинних замінників продукції тваринного походження в Україні в 2019-2022 рр

Ринок вегетаріанських продуктів в Україні


5. Висновки

Ринки окремих видів альтернативних рослинних продуктів розвиваються, проте мають свої відмінності один від  одного. Якщо ринок рослинного молока вже давно сформований і визначений, то ринок рослинного мяса тільки недавно взяв свій старт і ще поступово наростає за участі нових гравців.

Ринок рослинного м’яса почав активно розвиватись в 2020 році. З того моменту обсяг імпорту динамічно зростав. Переважно, продукція надходить з Нідерландів, Польщі або Німеччини. Хоч рослинне м’ясо має вкрай низьку питому вагу відносно усього ринку рослинних протеїнів, це єдина категорія товарів, ємність якого за 2022 рік мала позитивну динаміку.

Ринок рослинного молока після стрімкого розвитку, в 2022 році зазнав суттєве скорочення ємності. Це є вагомий показник, що вказує на те, що ринок не зміг впоратись з викликами попереднього року. Домінуючим продуктом є молоко з сої – займає більше половини частки ринку серед усього асортименту товарів, який є немалим: молоко з вівса, рису, кокосу, з фруктовими та вітамінними добавками.

Не зважаючи на негативні фактори, ринок рослинних продуктів відновлюється, в перспективі прогнозується його поступове зростання.

Читайте також