Коли у 2023 році запускався пілотний проєкт – оснащення сонячними панелями супермаркету у Нових Петрівцях, що під Києвом, – у компанії розраховували на вартість 1 кВт у п'ять гривень. За таких умов окупність проєкту становила 4,5-5 роки.
"Тепер, коли ми подивились на ситуацію цього року, висновки змінилися. Електроенергія з мережі подорожчала до 7-8 гривень. Під час великих відключень магазини працювали на дизельних генераторах, і вартість 1 кВт виробленої ними електроенергії становила 18-20 гривень. За таких умов сонячні станції у нас окупляться за 2,5 роки", – пояснює заступник гендиректора Novus, Дайнюс Туменас.
Загалом у програму енергоефективності Novus вже інвестував понад 70 млн грн. Для реалізації подальших планів потрібно ще $15 млн.
"Цього року закінчуємо оснащення сонячними панелями нашого великого логістичного центру та інших магазинів. Додатково запустили проєкт на 3 МВт на 30 магазинах. Для встановлення СЕС вже підготовлені проєкти, закуповуємо обладнання. Також запустили ще два пілотні проєкти на двох великих об'єктах – у логістичному центрі та магазині на Здолбунівській у Києві. Це встановлення газових генераторів. І додатково шукаємо альтернативу, як цього року оснастити ще два об'єкти з накопичувачами. Йдеться про магазини в центрі Києва", – зазначає Дайнюс Туменас.
Крім цього у супермаркетах встановлюють BMS – комп'ютерну систему управління, яка контролює та моніторить механічне та електричне обладнання будівлі. Система допомагає краще управляти будівлею і менше витрачати на електроенергію.
"Додатково встановлюємо накопичувачі, які дадуть нам можливість відпрацювати проміжки в перемиканні від мережі на дизель-генератор, щоб магазин взагалі не зупинявся, а покупці нічого не помітили", – каже заступник гендиректора.