26 лютого 2024 року Український фонд стартапів разом з Western NIS Enterprise Fund оголосили про перезапуск флагманської програми Фонду. Ініціатива спрямована на активний розвиток інновацій, економічне підсилення країни та підвищення глобальної конкурентоспроможності українських проєктів. У рамках програми планується виділити загальну суму 2.5 мільйони доларів США на підтримку перспективних українських компаній на стадіях pre-seed та seed.
«Перезапуск грантової програми USF за підтримки WNISEF - чудова новина. Це важлива для екосистеми програма, адже в Україні не так багато інвесторів та янголів, які роблять невеликі чеки на ранніх стадіях. Буквально сьогодні я говорив з фаундером з однієї з північноєвропейських країн і він був здивований дізнавшись про таку можливість для українських стартапів - у них такого немає.
Багато стартапів, які вже отримали гранти USF, потім пройшли заплановані майлстоуни і залучили уже венчурне фінансування від інституційних фондів. Деякі стартапи не змогли знайти свою нішу, і це теж нормально - на ранніх етапах відсоток "смертності" стартапів найвищий, і навіть ставка на сильну команду не завжди спрацьовує - все показує ринок. Головне що програма виконує свою місію - покращує доступ українських фаундерів до капіталу, тим більше equity free. І чудово, що після двох років паузи програма знову активна - потреба в ранньому капіталі за цей час сильно зросла» - Андрій Бродецький, інвестиційний аналітик в Horizon Capital.
17 травня 2024 року відбувся перший Pitch day для проєктів на стадії seed в рамках грантової програми. Поборотися за гранти довелося 15 проєктами, які за результатами експертного оцінювання отримали найвищі бали. Переможцями стали 7 проєктів:
- Nanit Robot (Дрон Майстер) – це освітнє рішення, що складається з відеоматеріалів для самостійного навчання та електронного набору, призначеного для найбільш ефективного навчання основам електроніки, автоматизації та програмування на мікроконтролері Nanit, який увібрав найкращі якості ARDUINO та ESP.
- Input Soft – надає веб-рішення для управління технологічними процесами в аеропортах, авіакомпаніях та компаніях з наземного обслуговування, рішення допомагають оптимізувати ресурси, знизити витрати, а також збирати та аналізувати дані про операції з наземного обслуговування.
- Knopka – це сучасна система, що цифровізує операційні процеси в лікарнях. Завдяки цій системі прийомні відділення мають можливість оперативно викликати лікарів для надання невідкладної допомоги пацієнтам, контролювати час надання такої допомоги, дотримуючись світових стандартів надання такої допомоги, що складає 5 хвилин.
- Uspacy – це онлайн-сервіс, єдиний цифровий робочий простір для організації щоденних процесів компаній малого та середнього бізнесу. Це комунікація, спільна робота та продажі (CRM). Все в одному.
- The Great Catalog – це маркетплейс, який об’єднує всі 3D та BIM-моделі для архітекторів і дизайнерів в одному місці. На сайті архітектор-дизайнер може знайти 3D модель і використати її в проекті. Він може вставити 3D-модель як у візуалізацію, так і в креслення, отримати специфікацію об’єктів, що закуповуються, і знати, де купити саме той продукт, який був у проекті. Системи пошуку та рекомендацій ШІ роблять роботу дизайнерів ефективнішою.
- Melt Water Club – найсучасніша у світі технологія та пристрої очищення води для дому та бізнесу, реалізована за допомогою екологічної та ефективної криотехнологіі.
- Formsniper – це SaaS, який автоматизує заповнення реєстраційних / податкових форм та інших документів.
«Переможці першого pitch дня - дуже різні команди. Багато B2B SaaS, роботи, clean tech. Серед учасників жюрі були жваві обговорення, деякі команди набрали дуже близьку кількість балів. Врешті сім команд отримають по $50K - це доволі немаленьке вливання в екосистему, враховуючи що значна частина цього капіталу буде витрачена тут же, в Україні. Будемо сподіватись, що всі переможці витиснуть з цього чеку максимум, зможуть досягнути запланованих майлстоунів, і наступного разу ми почуємо про них уже в анонсах про нові раунди. Всім фаундерам, хто вагається - вірте в себе, робіть свою домашню роботу, спілкуйтесь з іншими фаундерами та інвесторами, вчіться на чужих помилках, аналізуйте ринки. А коли будете готові - приходьте до USF за грантами. Ми існуємо в умовах, коли нам всім потрібно бути дуже ефективними. Давайте зробимо так, щоб енергія фаундерів та капітал інвесторів були використані оптимальним чином» - прокоментував Андрій Бродецький, інвестиційний аналітик в Horizon Capital.
А вже 24 травня відбувся другий Pitch day, але вже для проєктів на стадії pre seed. Правила не змінилися – 15 команд з найвищими рейтингами боролися за грант у розмірі 25 000 доларів США. На цей раз перемогу здобули 6 команд:
- Humancreed – це технологічний соціальний ліфт, платформа підтримки обдарованих дітей з вразливих груп через цільові стипендії, які забезпечують їм доступ до якісної освіти та розвитку талантів. Будують спільноту спонсорів, інфлюенсерів та партнерів у єдиній місії — створенні можливостей для кожної дитини реалізувати свій потенціал, стимулюючи соціальні зміни та відновлення демографічного розвитку в України та світі.
- Genery – Екосистема пошуку та генерації референсів для креаторів та професіоналів кіноіндустрії.
- Interview.top – WEB-платформа для проведення технічних співбесід в IT на вимогу. Проєкт допомагає компаніям найняти найкращих кандидатів швидше і з меншими витратами, а кандидатам - провести аудит їх технічних знань та навичок.
- CheckEye – скринінгова платформа на основі штучного інтелекту, що робить революцію у виявленні хронічних захворювань та попередженні ускладнень.
- Лабораторія функціонального текстилю – хімічна лабораторія для роботи з полімерами метою якої є створення в Україні вогнетривкого волокна (полотна та одягу) для захисту людей які виконують найнебезпечнішу роботу в світі.
- Playmanity – це ігрова платформа, яка дозволяє гравцям безкоштовно грати в платні ігри шляхом перегляду реклами. Головна мета — боротьба з піратством у галузі геймінгу, яке шкодить як індустрії, так і розробникам. За допомогою платформи, гравці отримують доступ до широкого асортименту ігор б езкоштовно, просто переглядаючи рекламу.
«Грантова програма Фонду за підтримки WNICEF надзвичайно важлива для української стартап-екосистеми, оскільки є зараз одною з небагатьох реально працюючих можливостей залучати фінансування для нових проектів на ранніх стадіях. На пітч дні ми відібрали дійсно якісні проекти, які в якості переможців отримують грантове фінансування. Впевнений, що це дасть їм гарний поштовх для розвитку і можливість швидко розкрити свій потенціал» - прокоментував Олексій Орап, Founder & Chief Growth Officer в YouScan.