У нові вітрові електростанції на 4 ГВт не інвестують через непогашену заборгованість

У нові вітрові електростанції на 4 ГВт не інвестують через непогашену заборгованість

Втрачені 10 ГВт потужностей традиційної енергетики необхідно компенсувати новими потужностями. Корисними та ефективними стануть 4 ГВт вітроенергетичних проєктів, які вже готові до реалізації

20 червня 2024 року росія здійснила черговий масований обстріл енергетичних об’єктів України. Це одразу призвело до збільшення тривалості обмежень постачання електроенергії як для підприємств, так і для домогосподарств. Енергетична інфраструктура України свідомо знищується росією з метою нанесення максимальної шкоди економіці та підриву настроїв населення напередодні чергового опалювального сезону. 

Держава має діяти рішуче й зробити все можливе, щоб забезпечити максимальний притік інвестицій в Україну від внутрішніх та зовнішніх інвесторів. 

Втрачені 10 ГВт потужностей традиційної енергетики необхідно компенсувати новими потужностями розподіленої генерації. І тут корисними та ефективними стануть 4 ГВт вітроенергетичних проєктів, які вже готові до реалізації, зазначив Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

Водночас, статус цих проєктів досі не змінився з "готових до будівництва" на "в процесі будівництва" через низку факторів, які все ще перешкоджають цьому. 

Одними із найвагоміших з них є відсутність страхування від воєнних ризиків, а також досі не погашена заборгованість на ринку електроенергії.

Недоплату в розмірі 40% інвестори з ВДЕ мають і за 2022 рік, і за 5 місяців 2024 року. Очевидно, що без фінансового ресурсу будувати нові потужності неможливо.

До того ж, існуючі інвестори, які вже вклали в українську економіку власні кошти, стурбовані потенційною загрозою подальшого погіршення бізнес-середовища та ринкових умов (зокрема, через можливе скасування ПСО для НЕК "Укренерго" щодо забезпечення фінансової підтримки підприємств ВДЕ з тарифу на передачу системного оператора), а тому також виявляють обережність з точки зору подальшого інвестування.

Тим паче, що ліквідацію ПСО для "Укренерго" не підтримав один з ключових інвесторів України – ЄБРР.

Вищезгадані фактори також стримують й інших потенційних міжнародних інвесторів вести діяльність на українському ринку.

Результатом цього вже є втрачений час.

Читайте також