20 червня 2024 року росія здійснила черговий масований обстріл енергетичних об’єктів України. Це одразу призвело до збільшення тривалості обмежень постачання електроенергії як для підприємств, так і для домогосподарств. Енергетична інфраструктура України свідомо знищується росією з метою нанесення максимальної шкоди економіці та підриву настроїв населення напередодні чергового опалювального сезону.
Держава має діяти рішуче й зробити все можливе, щоб забезпечити максимальний притік інвестицій в Україну від внутрішніх та зовнішніх інвесторів.
Втрачені 10 ГВт потужностей традиційної енергетики необхідно компенсувати новими потужностями розподіленої генерації. І тут корисними та ефективними стануть 4 ГВт вітроенергетичних проєктів, які вже готові до реалізації, зазначив Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.
Водночас, статус цих проєктів досі не змінився з "готових до будівництва" на "в процесі будівництва" через низку факторів, які все ще перешкоджають цьому.
Одними із найвагоміших з них є відсутність страхування від воєнних ризиків, а також досі не погашена заборгованість на ринку електроенергії.
Недоплату в розмірі 40% інвестори з ВДЕ мають і за 2022 рік, і за 5 місяців 2024 року. Очевидно, що без фінансового ресурсу будувати нові потужності неможливо.
До того ж, існуючі інвестори, які вже вклали в українську економіку власні кошти, стурбовані потенційною загрозою подальшого погіршення бізнес-середовища та ринкових умов (зокрема, через можливе скасування ПСО для НЕК "Укренерго" щодо забезпечення фінансової підтримки підприємств ВДЕ з тарифу на передачу системного оператора), а тому також виявляють обережність з точки зору подальшого інвестування.
Тим паче, що ліквідацію ПСО для "Укренерго" не підтримав один з ключових інвесторів України – ЄБРР.
Вищезгадані фактори також стримують й інших потенційних міжнародних інвесторів вести діяльність на українському ринку.
Результатом цього вже є втрачений час.