Інвестиції, виклики та плани українського бізнесу під час війни

Засновник UFuture, а також топи банку «Львів», компаній «Київстар», «Кормотех» та Capital Times обговорили виклики і плани українського бізнесу під час війни

Немає у світі країн, які були б налаштовані підтримати Україну не сировинною, а виробничою державою. Таку думку під час дискусії на Mind Invest Summit 2024 висловив Василь Хмельницький, український підприємець, засновник UFuture. Обговорення відбулося в межах панелі «Поточний стан українського бізнесу. Виклики, болі та плани».

Тож Хмельницький закликав український бізнес активно розвивати виробництво продукції глибокої переробки. «Адже буде виробництво – буде розвиватися малий і середній бізнес. Коли в місті є десять заводів, люди отримують там гарні зарплати, витрачають тут, тоді малий і середній бізнес працюватимуть, оскільки в економіці все щільно пов’язано», – зазначив засновник UFuture.

Модератором дискусії виступив Артем Щербина, директор з інвестицій Capital Times. Спікерами панелі стали:

  • Ашот Абраамян, голова правління банку «Львів»
  • Ростислав Вовк, голова наглядової ради та співвласник «Кормотех»
  • Тетяна Лукинюк, В2С директорка «Київстар»
  • Василь Хмельницький, український підприємець, засновник UFuture

Учасники дискусії, серед іншого, обговорили, як українські підприємці тримаються на плаву вже третій рік повномасштабного вторгнення, як за цей час змінювались настрої іноземних інвесторів, у що вкладається вітчизняний бізнес та наскільки вдало виходить на міжнародні ринки.

Ось кілька цитат експертів.

Ашот Абраамян, голова правління АТ АКБ «Львів»:

«Першою реакцією іноземних інвесторів на початок повномасштабного вторгнення був шок. Вони зайняли вичікувальну позицію, розраховуючи на те, що війна колись закінчиться, і вже тоді вони зможуть надати фінансову допомогу. Поступово ми почали доносити до них думку, що невідомо, коли настане мир і що підтримка бізнесу потрібна тут і зараз.

Наші поточні партнери відгукнулися першими й надали ресурси для кредитування. Ба більше, Банк Львів був одним з перших у країні, хто почав залучати не тільки кредитні кошти, а й гранти та гарантії через співпрацю з міжнародними організаціями та фондами. Тішить, що взаємодія невпинно розширюється, і цьогоріч до нас долучилася низка нових потужних партнерів. Зараз настала фаза, коли всі хочуть щось робити для України».

Тетяна Лукинюк, В2С директорка «Київстар»:

«Телеком – не такий бізнес, який може взяти усе й переїхати за кордон. Ми точно продовжуємо будувати мережу в Україні. За два роки повномасштабної війни ми проінвестували $350 млн, а цьогоріч – ще $1 млрд, який плануємо вкласти в розбудову інфраструктурної мережі».

Ростислав Вовк, голова наглядової ради та співвласник «Кормотех»:

«Не починайте вихід на міжнародні ринки з Польщі. Це найскладніший ринок. Для нього ми пишемо вже третю стратегію, якщо й вона не спрацює, ми покинемо цю справу. Молдова, Румунія, Албанія, Сербія мають набагато більше можливостей».

Василь Хмельницький, засновник UFuture:

«Я радію, коли я не в збитку. Ця панель анонсована, як платформа для спілкування великого бізнесу. Я б сказав, що це панель міцного середнього бізнесу. А так як усе рухається, я не здивуюся, якщо через кілька років ми представлятимемо малий бізнес. Зараз моя мета – не заробити 100 млн, а утримати команду й процеси. Якщо я це утримаю, я вважатиму, що переміг».