На початку року збитки та втрати аграрного сектору внаслідок війни оцінювалися у $80 млрд. Крім знищення та пошкодження активів, порушення логістики, різкого падіння доходів та збільшення собівартості продукції суттєвим викликом для підприємств стали відключення електроенергії та її удорожчання.
Тривалі знеструмлення є критичними для агробізнесу. Перебої з постачанням можуть порушувати технологію виробництва та зменшувати його обсяги. Особливо відчутною проблема є для тваринництва, оскільки більшість процесів на сучасних фермах автоматизовані та потребують постійного енергоживлення. Приміром, зміна графіку доїння корів хоча б на півгодини може негативно вплинути на кількість та якість молока. А зупинка вентиляції у свинокомплексі здатна погіршити стан тварин, через що вони можуть недобирати до 2 кг ваги на день. Якщо конвертувати такі наслідки у фінансові показники, це є прямою втратою прибитку.
Ще під час перших блекаутів фермери почали у різний спосіб адаптуватись до нових реалій. Одне з найпоширеніших рішень — встановлення генератора. Для дрібних господарств такий варіант є доцільним. А ось для енергоємних агробізнесів — це скоріше додаткове джерело живлення, яке до того ж супроводжується високими витратами на паливо та шкідливими викидами.
Не меншого удару аграріям завдало і зростання цін на енергоресурси. У серпні 2024 року електроенергія на ринку коштувала вдвічі дорожче, ніж у серпні 2022 року. Усе це змішує бізнес шукати альтернативу. І вона існує. Дороговартісна та тривала у реалізації, але, враховуючи масштаби енергетичної кризи та динаміку цін, є цілком виправданою.
Рішення в сонці
Практика встановлення сонячних електростанцій (СЕС) не нова для українських фермерів. Ще до повномасштабного вторгнення окремі підприємства вже мали реалізовані проєкти. Їх було не багато, а рішення про власну генерацію скоріше було продиктоване прагненням заощаджувати та у перспективі стати енергонезалежним бізнесом. Сьогодні запуск СЕС — це більше не про стратегічні плани, а про реальну можливість працювати в нинішніх умовах.
Тож які вигоди вже зараз можуть мати аграрії від встановлення СЕС?
- Живлення під час відключень. Наразі це без перебільшення є ключовою цінністю СЕС. Щоправда, працювати при знеструмленнях можуть лише певні типи станцій, які обладнані акумуляторними батареями. Це так звані автономні та гібридні системи. У світлий час доби вони генерують енергію для поточного споживання, а надлишок накопичують. Пізніше цей резервний обсяг може бути використаний під час відключень.
- Економія операційних витрат. Частка витрат на електроенергію у агропідприємств може сягати до 20% від загальної собівартості продукції. На тлі постійного зростання цін на електроенергію це тягне за собою зменшення маржинальності. Скоротити витрати на енергію можна завдяки власній генерації. Чим ефективніше працюватиме СЕС, тим менше ресурсів необхідно на докупівлю електроенергії з мережі.
- Можливість додаткового прибутку. Нещодавно в Україні почав діяти механізм самовиробництва. Після внесення змін у законодавство підприємства з власною генерацією отримали право збувати кіловат∙години за ринковою ціною. Схема досить проста — СЕС виробляє електроенергію на власне споживання. В залежності від потреб бізнес може докуповувати певний обсяг, якщо ресурсу не вистачає, або навпаки відпускати в мережу, коли є надлишки. За результатами місяця робиться розрахунок, і якщо вартість відпущеної електроенергії перевищує вартість спожитої з мережі, різницю бізнесу виплачує постачальник. Це і є пасивний прибуток, який можна вкладати, наприклад, в подальше підвищення енергоефективності.
- Привабливість для інвесторів. Агробізнеси, що забезпечують себе чистою енергією, будуть більш привабливо виглядати в очах інвесторів. Можливо, наразі про це зарано говорити, але підприємствам, які мають в планах вихід на міжнародні ринки, це потрібно враховувати вже сьогодні. Турбота про довкілля та використання «зеленої» енергії - це вже не привід для піару, а реальний крок соціально відповідального бізнесу, який йде шляхом сталого розвитку.
- Сонячна енергетика підходить бізнесу будь-якого масштабу та сфери діяльності. Суттєвих обмежень для встановлення СЕС немає. Виключенням можуть бути хіба що об'єкти, з певними технічними особливостями, нетиповими схемами підключення чи специфічним місцерозташуванням. Але й ці питання часто підлягають вирішенню. Головне, щоб підприємство мало вільні дахи чи наземні площі для монтажу фотомодулів, а також стартовий капітал для реалізації проєкту.
Гроші не на вітер
Фінансова складова — це і є той стримуючий фактор, який часто зупиняє бізнеси у прийнятті рішення про встановлення СЕС. Дійсно, на початковому етапі потрібні чималі вкладення. Щоб розуміти чи варте воно того, слід спиратися на конкретні цифри.
Яка вартість проєкту «під ключ» та за який термін він окупиться — розглянемо на конкретному кейсі.
Мережеву СЕС (без систем накопичення) встановила птахофабрика у Київській області з річним споживанням 900 МВт∙год.
Основна частина цього обсягу йде на вентиляцію, систему забезпечення комфортної температури для поголів'я та холодильне обладнання. Сонячні панелі розміщені на даху птахокомплекса та покривають майже 1 800 м² покрівлі. Загальна потужність електростанції складає 360 кВт. Це один з ключових параметрів, який залежить від технічних особливостей об'єкту та капіталовкладень: чим більше фотомодулів розміщено — тим вище потужність. Один кВт потужності обійшовся підприємству у $460. У цю суму закладена вартість обладнання — фотоелектричні панелі, їх кріплення, інвертори, кабелі, а також монтажні роботи. Виходячи з потужності та вартості за один кВт, нескладно підрахувати загальний прайс проєкту — $165 тис.
Протягом року станція згенерувала 376 МВт∙год, тобто покрила майже 42% всього споживання птахофабрики. При вартості електроенергії з мережі приблизно 7 грн/кВт·год річна економія склала 2,6 млн грн. Таким чином, за поточних умов станція окупиться у середньому через 2 роки і 7 місяців після запуску. А якщо тариф зростатиме, терміни будуть меншими. Це орієнтовний, але реальний приклад. На сайті YASNO можна самостійно виконати приблизне обчислення вартості СЕС та замовити детальний розрахунок. Для кожного окремого бізнесу фахівці враховують цілу низку факторів: від погодних умов та комплектації обладнання до обсягу стартових інвестицій.
Є декілька способів, як заощадити ресурси бізнесу на початковому етапі. По-перше, залучивши зовнішнє фінансування можна пришвидшити реалізацію проєкту і, відповідно, його окупність. Зараз цілком реально скористатися однією з кредитних програм, які пропонують банки. Чимало фінустанов мають спрощені процедури надання кредитів на встановлення СЕС за умови співпраці з акредитованими партнерами.
По-друге, є сенс почати з монтажу невеликої станції, орієнтуючись на власне споживання. З часом можна збільшувати кількість фотомодулей та перетворити мережеву станцію на автономну завдяки додатковим акумуляторам. Такий підхід дозволить поетапно нарощувати потужність та вкладати кошти в комфортному темпі.
Сонячний ефект
The Economist підрахував, що наразі усі встановлені сонячні панелі займають площу половини Уельсу та цьогоріч забезпечать 6% електроенергії на планеті, що по обсягу майже втричі більше, ніж споживання США у 1954 році. В усьому світі попит на сонячну енергію продовжує зростати, в тому числі в аграрному секторі.
Для українських фермерів з початком повномасштабного вторгнення питання власної генерації відійшло на другий план. В пріоритеті були першочергові процеси, від яких залежало існування бізнесу. Та декілька хвиль масштабних відключень змусили по-новому поглянути на відновлювальні джерела енергії. Це не ситуативний попит, сьогодні аграрії готові вкладати ресурси у свою стійкість та енергонезалежність. Бонусом йде монетизація задіяних площ. Інвестиція окупиться у середньому протягом 3−5 років, а забезпечуватиме бізнес безкоштовною електроенергією не менше чверті століття.
Коли та з чого почати? Найоптимальніший час для старту проєкту — саме зараз. Тоді, враховуючи всі етапи, запуск СЕС можна планувати на початок весни, коли почне збільшуватися світовий день і ККД електростанції буде суттєво вищим. А щоб не наражатися на ризики та оминути бюрократичну тяганину, краще звернутися до надійного підрядника. Це гарантія того, що будівництво установки буде виконане з дотриманням усіх вимог та СЕС принесе максимальну користь бізнесу.