TA Ventures виходить із глобальної венчурної зими із 80-м ювілейним екзитом. У портфелі фонду 158 активних стартапів і 15 єдинорогів. Зокрема, й ШІ-перекладач DeepL, що залучив $300 млн за оцінкою $2 млрд.
Про ШІ в роботі венчурного інвестора
GPT-4o – це те, з чим я працюю. Зараз тестую Perplexity. Це допомагає в пошуку інформації, порівняннях, аналізі.
Наприклад, ставите ШІ прості завдання: уяви, що ти принципал чи аналітик великого фонду, скажімо Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, General Catalyst. Надаємо йому пітч-дек й просимо проаналізувати компанію за певними параметрами: ринок, команда, показники, виклики, можливості. Або запитуємо про конкурентів, просимо отримати посилання на них, порівняти дані за основними метриками з відкритих джерел.
У відкритих джерелах багато цікавої інформації: звіти, аналітика, дані, але вона зазвичай не структурована. ChatGPT допомагає структурувати ці дані, наприклад створити порівняльну таблицю.
Можна порівняти конкурентів за принципом apples-to-apples, знайти нові компанії на ринку. Наприклад, зробити добірку стартапів, які працюють за певною бізнес-моделлю або технологією з останніх батчів топових акселераторів Techstars, Y Combinator, 500 Startups тощо.
Від простих запитів можна поступово переходити до складніших завдань, тренувати ШІ-помічника спеціально для вашої аналітики. Це вже трохи складніший процес, але цілком здійсненний. Ми активно тестуємо і користуємося цим.
Чи не лячно, що ШІ забере роботу в аналітиків TA Ventures
Ні, мені не лячно. Це природний розвиток. Пам’ятаєте, як змінився світ із появою потягів, залізниці, а згодом літаків?
Ми багато інвестуємо в Digital Health, біотехнології, у здоров’я та технології, які його покращують. Тут ШІ дозволяє не лише отримати «другу думку», але й інтегрувати дані історій пацієнтів, результати аналізів і на основі цього назвати точний діагноз. Це нереальні можливості.
З ШІ я буду набагато швидше аналізувати проєкти та можливості, які ми розглядаємо протягом року. Буду більше користуватися серйозною, структурованою аналітикою, аналізувати інформацію в десятки, а то й сотні разів швидше, ніж раніше.
Я бачу, як люди можуть вийти із застарілих олдскульних професій і перейти до нових. Вони зможуть ставати суперлюдьми, бо їхні здібності будуть посилені та прискорені за допомогою технологій.
Скільки стартапів із портфеля TA Ventures не пережили венчурну зиму
Жоден стартап у нашому портфелі не зник через венчурну зиму. Але був стартап, що не пережив зміну законодавства в Німеччині.
Як фонд ранніх інвестицій, ми завжди враховуємо, що на дуже ранніх стадіях десь 10–15% стартапів можуть не вижити через 1–3 роки. Це стандартна практика.
Ми входимо в 10% топових фондів, які демонструють найкращі результати. В Америці історично склалось, що на ранніх стадіях могли списуватися до 90% компаній. У нашому випадку це не більше 15%.
Але більшість наших стартапів, звісно, згорнулися. За винятком тих, хто працював над суперсерйозними технологіями DeepTech, ScienceTech тощо. У них були маленькі команди, грошей вистачало на два, а іноді й на 3–4 роки. Вони проблем не мали. Але більшість компаній згорнулися, не показали зростання, деякі навіть втратили дохід.
Це нормально в таких умовах. Що робили всі? Вони максимально скорочували витрати, звільняли людей, зупиняли розвиток, відмовлялися від міжнародних ринків і концентрувалися на забезпеченні сталого розвитку. А вже потім треба підготуватися до того, що коли венчурна зима закінчиться (а ми вже бачимо, що це близько), знову залучити інвестиції на прибуткове або стале зростання.
Втратили позиції стартапи зі значно завищеними оцінками, що орієнтувалися на зростання частки ринку, але навіть після звільнення людей мали нереалістичну юніт-економіку. Вижили лише компанії зі здоровою юніт-економікою.
Сьогодні весь світ венчурного капіталу та технологічних інвестицій орієнтується на стартапи, що можуть забезпечити стале зростання. А ще краще, дуже швидко, за 3–5 років, вийти на прибутковість і почати залучати серйозні гроші на так званий profitable growth.
Як TA Ventures тепер обирає стартапи для інвестицій
Сьогодні ми ще більше придивляємося до компаній, які демонструють стійкість – здатність адаптуватися та виживати в умовах венчурної зими або серйозних форс-мажорів. Ми фокусуємося на компаніях, що мають реалістичну, позитивну юніт-економіку. Така компанія може скоротити масштаби, якщо виникне проблема, і розширитися, якщо буде достатнє фінансування.
Ми не дивимося на те, що nice to have, якісь застосунки, AR\VR. Сьогодні ми дивимося тільки на бізнеси, які must have. Лише на те, за що клієнти готові платити гроші, або на серйозні вертикалі на кшталт HealthcareTech.
Коли TA Ventures збере фонд під DefenseTech
Ми дивимося на компанії, які можуть бути використані і в мирні часи.
Наприклад, нам цікавий напрямок дронів. Нещодавно Amazon оголосив, що вони пройшли тестування і почнуть використовувати дрони для доставки всього, що можна транспортувати в межах їхніх вагових обмежень. Це тільки початок, і з часом кількість таких доставок зростатиме.
У нашому портфелі є компанія Destinus, яка серйозно займається Defence Tech і може бути корисною як у військовий, так і в мирний час. Вони розробляють літаки, які злітають як ракети, а сідають як звичайні літаки.
Що стосується технологій, які змінять світ у майбутньому, то я б виділила кілька напрямків. Перше – це CRISPR і біотехнології. Ми давно інвестуємо в біотек і вже вклали понад 20% наших інвестицій у цю галузь.
Друга важлива технологія – квантові обчислення. Вони, наприклад, дають можливість із шаленою швидкістю робити неймовірні речі для дослідження ліків. Також квантові технології можуть змінити підходи до кібербезпеки.
Звичайно, нас чекають великі зміни у енергетиці. Йдеться про нові батареї, нову атомну енергетику, альтернативні джерела енергії. Вже зараз це великі тренди, і це тільки початок.
Про найкращі й найневдаліші інвестиції в українські проєкти
Найкраща інвестиція в українські проєкти – Liki24.com. Це, по суті, дата-компанія, що виросла з логістичного бізнесу. Зараз вона працює не тільки в Україні, а й вже майже в усій Європі. Попри повномасштабну війну, вона змогла вийти на європейський ринок, розвинутися та отримувати 60% доходів в Європі з маржинальністю значно вищою, ніж в Україні.
Також моя суперінвестиція – Mate Academy, компанія, що займається навчанням. Вони влаштовують понад тисячу своїх студентів. Я інвестувала, тому що вони подібні до американської Lambda.com, але зробили краще.
Найневдаліша інвестиція – OVO. Це прекрасна компанія з прекрасними фаундерами, в яку ми інвестували з Андрієм Федорівим. Це дуже якісна доставка продуктів зі складу. Проєкт летів нереально. Як тільки почалася повномасштабна війна, вони дуже багато допомагали фронту, армії. Але вимушені були закритися, бо не було бізнесу.
Про ризики стартапів через регулювання в Європі
Раніше у мене майже 70% інвестицій були в Європу, 30% – в США. Сьогодні 60% в Америку.
ШІ буде величезним бустером навіть на рівні держав. [Якщо Європа вважатиме, що не потребує ШІ], наш відсоток європейських інвестицій зменшиться ще суттєвіше, і більшість з них припадатиме на Україну. Але я не думаю, що європейці не розуміють проблеми.