Перспектива українського фінансового ринку після війни

Перспектива українського фінансового ринку після війни

Експерт Україно-Ізраїльського Інноваційного Саміту - UIIS2022.Warsaw - Едвард Дубинський прогнозує значні інвестиції та економічний розвиток України після закінчення військових дій.

Україна – не Ізраїль, США. Але Україна має багато спільного з європейськими країнами, що розвиваються.

Якщо подивитися на Угорщину, Чехію та Польщу у 90-ті роки, ми помітимо багато схожого з Україною сьогодні. Більш конкретно, розвиток фінансових ринків у східній Європі в 90-ті роки призвів до побудови там повноцінного фінансового сектору, розширення економічного розвитку в низці країн, переоцінки фінансових активів (акцій, облігацій тощо), та збагачення інвесторів. Імовірно, що те саме станеться в Україні, і починати готуватися варто вже сьогодні.

Як приклад того, на що можна очікувати в Україні, давайте подивимося на історію Польщі. Після виходу Польщі з комуністичного блоку через розвал СРСР країна почала активно будувати повноцінний фінансовий ринок на початку 90-х років. Юридична та регулятивна основи почали створюватись тоді у Варшаві, і інфраструктура фінансового ринку була побудована за допомогою західноєвропейських організацій. Міжнародні організації, державні та недержавні, допомогли у цьому процесі. Наприклад, Світовий Банк, МВФ, МБРР брали активну участь у побудові фінансового ринку Польщі.

Перспектива українського фінансового ринку після війни

По суті, вже з 1991 року існує сучасний фінансовий ринок Польщі. Warsaw Stock Exchange (WSE) розпочала свою діяльність у квітні того року, і до лістингу біржі увійшли лише пять акцій. У перший день торгів взяли участь лише сім брокерських будинків, було проведено 112 ордерів на купівлю/продаж акцій із загальним оборотом лише $2,000.

З того часу WSE швидко розвивалася та росла. До 1995 року кількість акцій з лістингом на WSE зросла до 65, до 2000 року до 225. У 2008 році фондова біржа WSE була визнана FTSE як біржа в блоці «advanced emerging» поряд з ринками таких країн, як Південна Корея, Тайвань та інші. У 2017 році в процесі щорічної класифікації ринків FTSE Russell оголосив про підвищення статусу польського ринку з «того, що розвивається» до статусу «розвиненого».

Але зміна статусу була лише початком. Важливо подивитися на оцінку польського ринку до вартості економіки Польщі. У 1995 році ВВП Польщі дорівнював $120 млрд, до 2000 року $180 млрд, і в 2021 році ВВП Польщі досяг $674 млрд. Паралельно зростанню економіки, фондовий ринок Польщі також розвивався і поступово переоцінювався. У 1995 році капіталізація WSE була $4.2 млрд, до 2000 досягла $31.4 млрд, і в 2021 досягла $323 млрд.

Тут важливо подивитися не на абсолютні цифри, які, природно, підвищилися, а на відносне зростання капіталізації фондового ринку Польщі до розміру ВВП країни. У 1995 році, на початку розвитку польського ринку, економіка Польщі була незначною і її ВВП маленький. Коефіцієнт вартості фондового ринку до розміру ВВП дорівнював 3.5% ($4.2 млрд: $120 млрд). До 2000 року цей коефіцієнт зріс до 17.4% ($31.4 млрд: $180 млрд), і в 2021 році досяг 47.9% ($323 млрд: $674 млрд). Тобто, за останні двадцять пять років вартість польського ринку акцій зросла на 7,600%, і частка вартості ринку значно збільшилась у розмірі загальної економіки (з 3.5% до 47.9% ВВП). Ці феномени помітні в усіх країнах, що розвиваються, і це ймовірно станеться в Україні.

Перспектива українського фінансового ринку після війни

Перспектива в України є дуже позитивною. І ось чому.

Практично весь західний світ стоїть разом із Україною у цій боротьбі з російською агресією. Не лише політичні органи у США та Європі надають фінансову та військову допомогу. Міжнародні економічні організації та інститути уважно стежать за ситуацією в Україні. Світовий Банк (через IFC), МВФ, МБРР та інші організації готуються вкладати кошти у розвиток економіки та фінансових інститутів України, щойно припиняться воєнні дії та умови в країні дозволять їм діяти.

У Європі та США є успішний історичний досвід у допомозі розвиваючим країнам у створенні та розвитку своїх фінансових ринків. Туреччина, Південна Африка, Бразилія, Індія та багато інших створювали свої фінансові інфраструктури за допомогою європейців та американців, як це зробила і Польща на прикладі вище.

Україна має успішний фундамент для здобуття зовнішньої допомоги. Не лише моральний настрій сприятливий у Європі та США для допомоги Україні, а й факт того, що в Україні є освічене населення з високим рівнем підприємництва та вже помітна наявність фінансових посередників та організацій.

Економічна статистика передбачає величезну перспективу фондового ринку України. У 2021 році (до початку війни) розмір економіки України дорівнював $200 млрд, а вартість фондового ринку близько $5 млрд, тобто. капіталізація ринку становить 2.5%. Як показано в прикладі Польщі, Україна має багато місця куди рости.

Актуальний військовий конфлікт в Україні лише посилює дані у 4-му пункті вище. Але, як кажуть – «склянка тут наполовину повна, а не порожня». Війна в Україні сьогодні робить країну в майбутньому лише перспективнішою.

Перспектива українського фінансового ринку після війни

Що потрібно для побудови повноцінного фінансового ринку в Україні

Розвиток повноцінного фондового ринку в Україні займе час, але через наявність добре освіченого та зацікавленого населення цей процес не займе багато часу. Більше того, в Україні вже є напрацювання юридичної та регулятивної інфраструктури та наявність фондового ринку у мікроформаті. Іноземні інститути правильно налаштовані та готові входити на український ринок, щойно військові дії припиняться. Інвестиції будуть значними, і економічний розвиток буде.

Отже, є привід дивитися на Україну з величезною перспективою. Давайте докладемо всіх зусиль, щоб цьому допомогти.

Читайте також