Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Провідний і відомий український економіст і засновник Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар поділився в інтерв'ю InVenture прогнозами розвитку економіки у воєнний та післявоєнний час, а також ...

Михайле, з огляду на те, що сьогодні ми живемо у важко прогнозований час, але все-таки спираючись на найбільш ймовірний сценарій закінчення війни, яким ви бачите шлях відновлення економіки України? Через який час країна може вийти на траєкторію економічного зростання та довоєнний рівень ВВП?

Виходячи із стандартів індустрії макроекономічних прогнозів, у якій я працюю, слід говорити про певний сценарій. Дослідження Ukraine Economic Outlook засноване на тому самому сценарії, на якому засновано сценарії Міністерства економіки України, Національного банку та Міжнародного валютного фонду. Вони припускають, що протягом 2022 року буде війна і з 2023 року розпочнеться активне відновлення. Ми дотримуємося цього сценарію. Ми не є військовими експертами. Ми ніколи подібними речами не займалися, більше того, в індустрії існує правило того, що коли відбуваються світові епідемії, війни, революції макроекономічні прогнози обнуляються. Прогнози МВФ, JPMorgan і наш прогноз із початком війни, відповідно, теж були обнулені. Ми на 4 місяці взяли паузу і не оновлювали наші прогнози. Тільки зараз вийшов перший випуск Monthly Economic Outlook із початку війни. Це найкращий випуск в історії компанії та в нього закладено вхідні данні, взяті на основі поїздок та переговорів, які проходили із спільними колегами у США та Європі. Мені здається, нам вдалося досягти досить високої точності опису того збитку, який завдано українській економіці.

Я дуже радий, що вперше за історію прогнозів наш прогноз зійшовся з оновленим прогнозом Мінекономіки. Прогноз МВФ про те, що падіння реального ВВП, тобто матеріального виробництва в Україні, складе 40-45% неактуальний і неточний. Наш поточний прогноз падіння реального ВВП – 33%, Мінекономіки – 34,5%, тобто 1,5% – це похибка. Загалом ми виходимо з того, що ми втратили третину матеріального виробництва, яке мали до того, як перші бомби впали на Київ.

Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Більшість українців цікавить номінальний ВВП, а саме, що станеться з cash flow їхніх компаній, що станеться з їх особистими доходами. Чотири місяці спостережень дає нам досить твердий математичний ґрунт під ногами, щоб побачити таке зване «дно» (нижню точку падіння економіки), яке ми досягли у квітні 2022 року і вже по травень та червень ми спостерігаємо відновлення. Відповідно, ми досить впевнено прогнозуємо, що номінальний ВВП України цього року становитиме 5 трильйонів гривень, що означає лише 20% спад порівняно з минулим роком.

 Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Такий незначний спад відбувся, звичайно ж, за рахунок дизайну ефекту високої інфляції, яка цього року становитиме 36%.

 Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Зрозуміло, що ситуація з виконанням бюджету, як завжди під час війни критична, інакше й бути не могло. І видаткову частину вдається виконувати виключно за рахунок прямої іноземної допомоги. Оскільки український бізнес, звісно, не повинен тягнути на собі колосальні військові витрати на захист Європейського Континенту лише за рахунок податків із вітчизняних компаній.

Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Так все ж таки, як на практиці відчуває на собі це падіння корпоративний сектор?

Чимало компаній, з якими ми працюємо, наприклад рітейл мережі в пяти західних областях, здивовані, бо нібито йде війна, а у них виручка зросла на 7%, а в інших на 24%, і вони запитують невже це зростання? Насправді ні, це не зростання, тому що курс був зафіксований, а ви не фіксуєте своїх збитків cash flow у валюті.

У реальній вартості грошей, реальній купівельній спроможності ви повинні дисконтувати це на 35-36% інфляцію.

Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування
З іншого боку, ті самі мережі на Західній частині України компенсували падіння через додатковий купівельний попит з боку переселенців.

Так, все вірно, 5 мільйонів внутрішніх переселенців і будемо відвертими: це середній клас, це upper-middle class, який перемістився з Харкова, Києва на своїх джипах і зараз мешкає в Івано-Франківську, Чернівцях, Львові, де вони ніколи не планували жити, витрачати гроші в ресторанах та супермаркетах, а це величезний кластер сотень тисяч людей, високо-платоспроможних споживачів, які до того ж приїхали зі своїми заощадженнями, а в когось ще й зберіглася виручка їхнього бізнесу. І тому вони створюють неприродньо високий попит у тих областях, яких найменше торкнулася війна. Там ми вже маємо досить непогані лінії відновлення.

У що ж можна інвестувати в Україні і чи слід інвестувати в таких умовах?

Тут я люблю цитувати свого, на жаль, вже покійного друга і колегу Славу Рабіновича, свого часу, провідного фінансового аналітика Росії, який працював із distressed фондами, дефолтними облігаціями та стресовими активами, і націлений на країни, де відбуваються війни , кризи та дефолти. Так от він говорив, від «повний кінець» до «дуже погано» – це 150% річних у валюті, від «дуже погано» до «просто погано» - 50% річних, а далі звична дохідність 10-15% річних.

«Так ось 2022 рік, для тих, хто вміє професійно працювати з високим ризиком, це рік чудових можливостей»

Мені відомо, що існує низка фондів, які сьогодні скуповують нерухомість, при цьому це масове інтервенційне скуповування квартир у Києві та Харкові, включаючи квартири, яких вже, на жаль, немає фізично. Вони мають різні дисконти і 30-40% і навіть більше.

Ці люди розуміють, що вони роблять, вони вірять у перемогу більше, ніж МВФ, оскільки вони голосують у цю перемогу десятками мільйонів готівкових доларів та намагаються на цьому заробити.

Насправді ж для бізнесу цей рік, безумовно, дуже важкий. І виграв вже той, хто не втратив. Той, хто зробить фінансовий результат своєї компанії та зведе P&L до нуля, він має отримати, як великий менеджер, орден чи бонус у своїй компанії. А якщо він ще й зберіг хоч більшість робочих місць — це як сучасний герой України, який не дав убити нашу економіку.

У яких сферах бізнесу на мікро та макрорівні в Україні Ви бачите потенціал зростання та відповідно приплив інвестицій після закінчення війни?

Насправді вже зараз видно те, що буде напрямками та точками зростання у наступні три роки. В історії України вдалим роком вважається, коли надходження прямих іноземних інвестицій становить 3-4 млрд. доларів.

«Зараз, на нас пролиється масив грошей, які ніколи не мали прийти в цю економіку»

Наша країна приречена отримувати, починаючи з наступного року від 50 мільярдів доларів на рік прямого валютного inflow за зовнішнім рахунком, це будуть кредити, інвестиції, гранти країн G7 на відновлення. Величезні суми витрачатимуться насамперед, звичайно ж, на сектор будівництва.

Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

І тут одразу ж питання, а чи готова будівельна інфраструктура України освоювати такі вливання?

Згадаймо рік пікового навантаження на будівництво інфраструктури, це 130 мільярдів гривень (трохи більше 5 млрд доларів) на Велике Будівництво у 2021 році. Тоді вже не вистачало будівельної техніки, вже летіли в небеса та ірраціонально підвищувалися зарплати будівельників, які були вищими, ніж в Угорщині та Польщі. Також було ірраціональне зростання цін на будівельні матеріали, як-от арматура, щебінь, пісок, цемент, які подорожчали приблизно на 40%. Звичайно, коли відбувається така величезна інтервенція попиту, тільки за рахунок еластичності ціни можна її збалансувати. Такої пропозиції ніколи не було. У нас навіть немає такої кількості карєрів, де зроблено розкривні роботи, щоб отримувати необхідну кількість щебню.

Тому перша порада, яку я з високою часткою сміливості міг би дати тим, хто має якісь вільні мільйони та десятки мільйонів доларів в Україні, і вони готові вкласти у щось, де можна отримати 2x діджитальну, а в деяких випадках і 3x діджитальну прибутковість.

"Варто розглянути інвестиції у все, що повязано з інфраструктурою будівництва"

Якщо, наприклад, ваша компанія здає в оренду пять тракторів чи грейдерів, бінго! Їх орендуватимуть наступні щонайменше два роки за ціною мерседеса. Якщо ваша компанія випускає, наприклад, бетономішалки або щось інше, у вас будуть золоті гори. Ви будете забезпечені виручкою щонайменше на 3 роки, навіть якщо ви лінивий, бездарний бізнесмен, який сидить у глибинці і нічого не вміє робити. Вас самих знайдуть і скористаються вашими послугами.

Якщо ви інвестор, який дивиться на активи, що погано лежать в регіонах, варто звернути увагу на різні моторно-транспортні компанії, які займаються лізингом техніки. Зараз вони, звичайно, всі пережили лихоліття, бо ніхто не платив, не було нових клієнтів. Але варто пережити ще один-два квартали і якщо говорити мовою фондовика, якби вони котирувалися, вони зробили б кілька X (іксів). А враховуючи, що вони не котируються, вони просто суттєво зростуть у виручці.

Окрім будівництва, на які ще напрямки варто звернути увагу інвесторам?

Другий напрямок, звичайно ж, — ВПК. Я анітрохи не сумніваюся, що за підтримки ленд-лізу та коаліції з 55 найсильніших держав світу неможливо програти війну, і ця коаліція зараз спрямована на військову допомогу, потім вона буде фінансовою для відновлення. Чи зникне російська загроза після нашої перемоги? Ну хоч ми й не військові експерти, але ніби слухаючи найкращих військових експертів, у тому числі англомовних, ми розуміємо, що вона не зникне.

Зрозуміло, що сфера ВПК України недоінвестована останні два десятиліття і зараз переживає момент, коли в стислий період часу в країні відбувається промислова революція, яка виводить її на покоління вперед. Іншими словами, якісь країни йшли від розвитку авіабудування до масового будівництва високотехнологічних дронів останнього покоління 50-70 років, а ми зараз лише за два роки проходимо цей шлях. Немає жодних сумнівів, що будь-які малі та середні виробництва, наприклад виробництво дронів (як хороший приклад), шалено розвиватимуться в Україні і на все це буде колосальний попит навіть після закінчення війни. Адже всі армії світу хочуть переозброюватися у бік дронів і зрозуміли, що їм не вистачає дронів і що дрон-авіація — авіація наступної війни, фізично не вистачає ні корпусів, ні електроніки, ні програмного забезпечення. А ми вже напрацювали бойовий та інженерний досвід у цій сфері.

Наскільки стійкий та інвестиційно-привабливий ІТ сектор у цей час?

ІТ було в нас і до війни, не галузь, а казка, вони росли майже в геометричній прогресії за виручкою. Я дивився на цифри експортного виторгу software, і я б на місці уряду його піарив окремо. Якби ви подивилися на платіжний баланс нашої країни 20 років тому і спробували там знайти серед експорту товарів та послуг таку позицію як експорт програмного забезпечення, ви не знайшли б цього рядка.

Яке програмне забезпечення могла створити Україна за часів Windows 95 та ще й щоб експортувати його? Сьогодні ж річний оборот ІТ виріс до 7 мільярдів доларів. Більше того, у 2020 році українська ІТ-індустрія пройшла дуже цікавий рубіж. Ось вважається, що Україна — житниця всього світу. У нас експорт зернових без насіння соняшнику, становив приблизно 5 мільярдів доларів на рік, тоді як експорт програмного забезпечення становив 5,5 мільярдів доларів, у 2021 році він наблизився до 7 мільярдів доларів.

«Якщо дивитися на економічну карту світу з розподілу праці, Україна вже більше дає світу більше software, ніж хліба!»

Якщо ми говоримо про new economy, то звичайно ж ці ІТ компанії знаходяться на старті, як і інші в усьому світі і те, що саме у нас розвиваються криптобіржі і NFT, все це заділ для нових інвестицій.

Я люблю жартувати, що Ukraine Economic Outlook — теж ІТ компанія, адже ми продаємо не просто макроекономічні прогнози, ми продаємо результати обчислення нашого штучного інтелекту і наш експортний виторг цілком можна порівняти з нашим внутрішнім. Тим не менш, зараз деякі наші математики працюють в Лондоні, а деякі в Португалії, це не має жодного значення. Ми залишаємось українською компанією, ми не просто сплачуємо податки тут, ми перераховуємо всю виручку з початку війни до Фонду Армії на єдиний рахунок у НБУ.

«Підсумовуючи, будівництво, ІТ та ВПК, ось три галузі, які летітимуть як птах, у багатьох з них проблеми і їм здається, що настав кінець світу або ось-ось настане»

Тому якщо у вас є схильність до ризику, будь ласка, дійте як distressed assets фонди, купуйте задешево пакети акцій компаній, допомагайте цим компаніям розвиватися, будьте смарт-інвесторами, рухайтеся разом далі. І за три роки, можливо, ви з вдячністю згадаєте цей прогноз.

Що скажете з приводу переробних галузей, які є передумови для інвестицій у виробництво продукції з доданою вартістю?

З вашого дозволу ніяких прикладних порад давати не буду, особливо для тих, хто в цьому бізнесі. Вони і без наших порад все це знають і самі розберуться. Я вірю у принцип невидимої руки ринку. Сама собою переробка — так. Цілком зрозуміло, що сільське господарство переходить у другий і третій переділ.

«Я думаю, що через 15 років ми жодного зернятка експортувати не будемо, як мінімум, переробляти на борошно і продавати в 2 рази дорожче».

Які державні ініціативи для розвитку бізнесу у воєнний час найбільше позитивно сприяють зростанню інвестиційної активності, а які навпаки. І що доцільно було б ініціювати на державному рівні сьогодні щоб підтримати бізнес?

Перше — це штучні пільгові кредити за заниженими відсотковими ставками, які компенсуватиме Держказначейство для поповнення оборотних коштів підприємств. Тому що всі втратили у виручці, це було неминуче. Від того як швидко ми запустимо кредитні програми сьогодні, залежить скільки компаній залишаться живими. Тому що зберегти одне робоче місце у десять разів дешевше, ніж створити нове. І друге – це ліберальна податкова реформа. Ми маємо з України зробити офіційний європейський офшор. У нас тільки це може бути компенсатором величезних країнових ризиків. У тому числі, що ризику нападу Росії вдруге, втретє, вчетверте, який нікуди не подінеться. І люди, які інвестуватимуть в Україну наступні десять років, вони закладатимуть у ризик країни неймовірно високий коефіцієнт. І ми повинні його компенсувати чимось, чого немає у країн сусідів. Тому якщо у Польщі та Чехії податок на виведений капітал 9% та 10%, то у нас має бути 8% або 6% чи 5%.

Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

Бліц-питання:

Яка ймовірність дефолту України щодо зовнішніх зобовязань? 0 (нульова)!

Який курс ви прогнозуєте гривня/долар до кінця 2022 року? Якщо курс відпустять, він може полетіти в зону 40+, але при припливі валюти, що триває, він неминуче прийде в зону 35-36 і до кінця року навіть може зміцнитися в бік 31,5-35.

Ви вірите, що війна стане переломним моментом у якісних реформах в Україні та зміною парадигми управління державою? Я дуже хочу в це вірити і вже бачу перші зрушення, наприклад активні дискусії про ліберальну податкову реформу.

На яку суму міжнародної допомоги Україні від міжнародного співтовариства реально розраховувати у наступні 3 роки? Я вважаю, що буде провалом, якщо щорічна сума буде менше 50 мільярдів доларів на рік.

У які ТОП-3 інструменти інвестування ви інвестували б свої кошти (у розмірі від $10 000 - $100 000) сьогодні перебуваючи в Україні? Такі суми, як $10 000, я радив би кожному вкласти у власну освіту. На інвестуванні таких сум не розбагатієш. А ось правильна бізнес-освіта дасть вам нові ідеї!

Читайте також