Про інвестиції у стартапи: юридичні тонкощі

Про інвестиції у стартапи: юридичні тонкощі

Андрій Закалюк, старший юрист Legal IT Group про інвестування, адже будь-який стартап, рано чи пізно, потребує інвестицій для реалізації, бо навіть сама крута ідея потребує ресурсів для запуску та ...

Про стадії інвестування у стартапи

Ми опишемо стадії залучення інвестицій на підставі практики США – однієї з найбільш просунутих та сприятливих країн у сфері залучення інвестицій, адже українське законодавство вкрай обмежене в цьому питанні. Фактично, завдяки продуманості та легкості реалізації інвестицій в США, моделі залучення інвестицій просочилися у інші країни та, цілком або частково, використовуються стартапами там. 

Pre-Seed Funding – найперша стадія залучення інвестицій. Вона полягає фактично у тому, що засновники стартапу вкладають власні грошові кошти у створення продукту, пошук команди та планування майбутнього стартапу.

Цю стадію не завжди вважають офіційно, оскільки на ній долучаються так звані Personal Investors, фактично друзі, знайомі та члени родини засновників стартапу, які не зацікавлені в отриманні прибутку, а тільки хочуть підтримати близьку людину. Ось тому цей період ще називають FFF-investing period, де FFF це Family, Friends and Fools.

Seed Funding – перша офіційна стадія залучення інвестицій. Цей етап проводять, коли у стартапу вже є компанія, бізнес-план та хоч якесь розуміння по строках створення продукту стартапу. 

При переході до цього етапу, проєктом починають цікавитися Angel Investors, які, зазвичай, таким способом розширюють свій інвестиційний портфель. Вони здатні оцінювати потенціал проєкту та робити довготривалі вкладення. 

Series A Funding – зазвичай цей етап залучення інвестицій розпочинається після формування капіталізації компанії, випуску продукту та досягнення певного економічного рівня компанією. 

Ваш продукт перейшов із стадії мрії в реалізований продукт та Ви почали його продавати на ринку, що зацікавило не тільки Angel Investors, а й Venture Capitalists – приватних інвесторів або інвестиційні фонди, що вкладаються у стартапи та компанії з потенціалом на кратний прибуток. Зазвичай увагу Venture Capitalists привертають малі та середні компанії, у яких вже налагоджені бізнес процеси та є план подальшого розвитку.

Series В Funding – цей етап запускає компанія з вже сформованим продуктом, стабільною кількістю клієнтів, працездатною командою та чіткою долею ринку, яка вирішила масштабувати себе, наприклад запустити новий продукт.

На цьому етапі активність проявляють не тільки Venture Capitalists, до них долучаються «великі хлопці» – крупні інвестиційні фонди та банки, які здійснюють інвестиції, з метою формування стабільного інвестиційного портфелю для показу своєї власної капіталізації. 

Series С Funding – цей етап інколи називають останнім або постійним, оскільки він, по факту, є постійним процесом залучення грошових коштів з метою масштабування компанії, а це зростання може бути безкінечним. Series С Funding можна порівняти із Series B Funding, оскільки гравці та умови співпраці тут аналогічні, міняються лише суми інвестицій.

Series B Funding та Series С Funding часто граничать з Initial Public Offering (IPO), публічним розміщенням акцій на відкритих ринках, для продажу, оскільки перетворення компанії у публічну також дозволить залучити грошові кошти для компанії і в досить великих розмірах.

Як оформлюють інвестиції

Незалежно від типу продукту, алгоритми залучення інвестицій будуть однаковими, варіюватися можуть лише документи, якими такі інвестиції будуть оформлюватися. Але потрібно завжди пам’ятати, що рішення про обрання того чи іншого документу для інвестицій потребує детального опрацювання та стратегії, щоб не стати заручниками неправильно обраного формату документу.

Найвдалішим вибором на стадії Pre-Seed Funding будуть Loan agreement або Convertible Loan Agreement, з однією важливою поміткою – документи мають бути виписані так, щоб засновник стартапу інвестував гроші саме в проєкт, можна навіть зафіксувати, що гроші мають бути внесені на рахунки новоствореної компанії протягом певного періоду або повернуті позикодавцю.

На стадії Seed Funding я б радив скористатися Simple Agreement of Future Equity (Safe) та Keep it Simple Securities (KISS). Такий формат оформлення зручний обом сторонам угоди, стартап отримує гроші прямо зараз,  а інвестор фіксує свою участь у стартапі, коли його розвиток досягне певного рівня при – досягненні певного рівня капіталізації компанії; при наступному випуску певних акцій; при початку наступного раунду залучення інвестицій або інші умови, які сторони погодять у договорі.

Але на Series A Funding такий варіант, найімовірніше, не спрацює через специфіку інвесторів. Їх цікавлять короткострокові прибутки та участь у розвитку компанії, тому Convertible Loan буде цілком робочим варіантом. Такий документ дозволить гарантувати прибуток для інвестора, або  у якості відсотків за користування грошима, у формі interest, або ж, якщо стартап не зможе повернути гроші та виплатити interest, в якості долі у компанії, через певний період часу, зазвичай це один рік.

Series В Funding та Series С Funding за своєю природою схожі, тому і документи будуть тут подібні – Convertible loan або пряме придбання долі в компанії, тому що наступного випуску акцій або етапу залучення інвестицій можна чекати довгий період.

Про основні ризики інвестування та як їх недопустити

Найочевидніша та найпоширеніша проблема, на будь-якій стадії інвестування, особливо на ранніх етапах, це безперечно – невідповідність погоджених умов інвестування та викладених у документах умов співпраці або додання прихованих умов. 

Для прикладу, при застосуванні Convertible loan, у отримувача інвестицій є два варіанти – повернути гроші та виплатити відсоток за користування (interest) або надати інвестору у погоджений момент акції на відповідну суму. Часом недобросовісні інвестори у договорі можуть прописати умову, за якою вони одноособово приймають рішення чи може стартап повернути гроші інвестору або повернути їх раніше погодженого строку. Іншими словами, може стартап і хотів би повернути гроші, щоб не надавати долю у компанії інвестору, але він позбавлений такої можливості, оскільки інвестор заблокував її.  

Найпростішим способом захисту від таких ситуацій буде – не погоджуватися підписувати документ одразу, а  залучити професійних юристів, які нададуть роз’яснення щодо кожного розділу документу, що дозволить зрозуміти чи відповідає він вашим бізнес домовленостям.

Прихованим ризиком є те, що при інвестуванні не задумуються про «розмиття»  – зменшення ролі існуючих власників компанії після збільшення статутного капіталу і появи нових учасників.

«Розмиття» має як позитивні, так і негативні наслідки для засновників стартапу.

Основний позитивний наслідок очевидний – після одержання фінансування засновники мають можливість розвинути свою компанію. Якщо стартап успішний, вони також можуть отримати більше прибутків, аніж отримали б без залучення інвестицій. Окрім того, коли інвестор має частку у компанії, він персонально значно зацікавлений у її розвитку та зростанні.

Негативні наслідки «розмиття» полягають у тому, що засновники втрачають частину контролю над своїм стартапом – як правило, у них пропорційно до зменшення частки зменшується право голосу. Іншим потенційно негативним наслідком може стати зменшення прибутків, якщо стартап не зростає (наприклад, через зменшення дивідендів на акцію). 

З погляду інвестора – необхідно провести due diligence, для виявлення прихованих інвесторів, які можуть, в майбутньому, «розмити» його частку, наприклад, тримачі опціонів або SAFE/KISS. Але і власникам стартапу не треба забувати про аналіз ситуації при отриманні інвестицій, оскільки неправильне залучення інвестицій може привести до втрати контролю над бізнесом.

І, мабуть, найголовнішим ризиком є – незнання куди ви вкладаєте гроші або від кого ви приймаєте гроші. У будь-якому разі завжди треба визначити з ким ви працюєте, якщо це стартап:

  • перевірте всі документи про створення компанії на предмет відповідності тому, що вам озвучено;
  • перевірте всі договори із залученими у процес створення продукту стартапу третіми особами, адже, якщо договори складено неправильно, то і прав на продукт немає;
  • перевірте на кого зареєстровані торговельні марки, якщо такі є, адже продукт продається саме під цими ТМ і він впізнаваний на ринку цих послуг;
  • обов’язково потрібно перевірити наявність зобов’язань стартапу перед іншими інвесторами або працівниками (укладені SAFE/KISS та видані опціони), адже ваша інвестиція буде тригером, яка перетворить їх у майбутніх акціонерів та змінять очікувану вами частку в компанії.

Найпростішим способом захисту від негараздів під час інвестування буде залучення професійних юристів, які супроводять інвестиційний процес.

Читайте також