Що насправді гальмує надходження інвестицій в Україну

Що насправді гальмує надходження інвестицій в Україну

Петро Чернишев, екс-президент компанії "Kyivstar" про необхідність вирішення низки проблем без яких іноземних інвестицій у виробництво в Україні не варто очікувати

Як розмірковує наш типовий реформатор?

Щоб в Україну надійшов потік інвестицій після перемоги у війні, треба лише вирішити три проблеми:

1. У країні мають бути низькі податки (вони, до речі, і так не дуже високі, якщо порівняти з Європою).

2. Має бути стабільна валюта (з цим, звісно, поки що великі проблеми).

3. Важливо забезпечити дешеві кредити (зцим величезні проблеми).

І після цього вважається, що в Україну надходитимуть потужні інвестиції.

Більш прогресивний реформатор розповість ще про важливість:

4. «Спрощення податкового адміністрування» (тут ідеться про раптові перевірки, блокування податкових накладних тощо).

І також необхідність пункту № 5 щодо «глибокого реформування правоохоронної системи» (як на мене, це поки що фантазії — там забагато інтересантів).

І ось чимало наших депутатів, міністрів, губернаторів виступають на конференціях та закликають інвестувати в Україну.

Монополізм завжди вбиває будь-який розвиток

Я як член Промислового комітету СУП (Спілки українських підприємців) днями брав участь «у дзвінку» із трьома депутатами-реформаторами, де ми обговорювали зовсім іншу проблему. І погодилися — якщо її не вирішити — жодних іноземних інвестицій у виробництво в Україну чекати не варто. Тут ключовими є обидва слова — іноземні та у виробництво.

Проблема: монополізація доступу до інфраструктури України. В основному мається на увазі підключення до електричних та газових мереж. Без чого неможливе жодне виробництво, звісно.

В Україні, коли ти відвідуєш обленерго, тобі кажуть, що для підключення необхідно самотужки побудувати або оплатити об'єднання з їхніми системами. Або взагалі підстанцію. Або ще якісь їхні інвестиції сплатити. І лише потім ти маєш право купувати у них електрику. Так записано в законі, прийнятому приблизно два роки тому.

Із газом ще гірше — там корупція з великої літери К.

Важливо — наші підприємці знайдуть способи вирішити ці проблеми. А ось іноземні — не шукатимуть. Тому що в сусідніх країнах — Балтійських, Польщі, Словаччині, Угорщині — дуже просто підключитися до електро- та газових мереж. І наші бізнесмени вже знають це і на своєму досвіді — багато хто з них відкрив там свої філії.

Чому все так? Ми вважаємо, що були прийняті докорінно невірні рішення щодо приватизації обленерго, які їх зосередили в руках, по суті, трьох олігархічних груп. І потім ці ж групи через своє лобі написали закони та правила, як це все має працювати. Аналогічно з газом. Монополізм завжди вбиває будь-який розвиток!

Депутати це розуміють. Але що зараз робити — не знають.

Намагаємося разом із ними знайти рішення. Будемо спілкуватись і з іншими депутатами. І, звісно, будемо вдячні за поради експертів. Як «диванних», так і реальних.

Читайте також