Скажете, що інвестування в Україну не на часі? Та я б з цього приводу посперечався, адже підтримка з боку держави очевидна. Державою розроблені спеціальні програми, які створюють можливості для інвесторів. Очікується, що за угодою з міжнародним страховим брокером Marsh McLennan цей брокер страхуватиме судна, що перевозять товари сільськогосподарського призначення, на суму до 50 млн доларів. В Україні відбувається стрімкий процес інтеграції інноваційних технологій в документообіг та урядування, що також дає масу переваг у веденні бізнесу.
Давайте розберемо детальніше, що наразі по інвестиційному клімату в Україні.
Вже понад два роки в Україні відбувається повномасштабна війна. Здавалося б, це пряма дорога до замороження всіх бізнесів в країні та стрімкого економічного занепаду. Проте за цей час українці змогли не лише навчитися чудово себе захищати, але й розвивати власний бізнес, відбудовувати країну, а також впевнено йти до стандартів Євросоюзу. Хоча, щодо останнього варто зазначити, що в окремих питаннях Україна стоїть навіть на голову вище наших західних партнерів. Мова саме про інтеграцію інноваційних технологій в документообіг та урядування.
Бізнес під час війни
Повертаючись до теми українського бізнесу в умовах війни, слід зазначити статистику бізнес-платформи «Opendatabot» за минулий рік. Сервіс надав дані про реєстрацію понад 304 тисяч фізичних осіб-підприємців та 37 тисяч юридичних осіб за 2023 рік. Серед найбільш популярних напрямків слід відмітити ІТ, інформаційні послуги, роздрібну та оптову торгівлю тощо.
Ця статистика свідчить не просто про те, що в Україні розвивається бізнес, але й те, що економіка працює. Хоча іноземна допомога лишається надважливою.
Створити власний бізнес в Україні можуть не лише українці, але й іноземні громадяни (за винятком одного східного сусіда). Тобто іноземець може зареєструватись в Україні як фізична особа-підприємець (ФОП) та відкрити власну справу. Проте слід зазначити, що юридичні процедури в таких випадках дещо складніші та потребують кваліфікованої правничої допомоги.
В Україні, окрім ФОП – найпростішої форми ведення підприємницької діяльності, – також існує товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Це різновид юридичної особи, що створена однією чи кількома фізичними особами для ведення бізнесу з метою отримання прибутку. В Україні це найпоширеніша форма товариств.
Кожна з наведених вище форм має власні переваги та недоліки. На сьогоднішній день як ФОП, так і ТОВ можуть перейти на спрощену систему оподаткування. До прикладу, бізнеси можуть сплачувати 5% ставку податку на доходи, які були отримані за рік. При цьому сума не може перебільшувати 8,04 млн грн.
Цифровізація країни
Говорячи про доступність та швидкість відкриття бізнесу в Україні, слід першочергово зазначити цифровізацію багатьох сфер життя в нашій країні. Зокрема, мовиться про відкриття власної справи. Будь-який громадянин України має змогу зареєструватися як фізична особа-підприємець через онлайн-платформу «Дія». Процедура реєстрації займе не більше десяти хвилин та є абсолютно безкоштовною.
Це ж стосується і електронного підпису (ЕЦП), який є частим атрибутом ведення власного бізнесу. За допомогою ЕЦП можна підписати документи чи договори навіть не виходячи з дому. Погодьтесь, це дуже зручно.
Ні в якому разі не слід думати, що така доступність та швидкість відкриття бізнесу в Україні не сповнена підводним камінням. Завжди слід ретельно консультуватися з кваліфікованими юристами. Незнання багатьох законодавчих аспектів може дуже швидко перерости в масу проблем та складнощів.
Іноземні інвестиції
На щастя, сьогодні можна заявляти про зрушення законодавства України в бік залучення іноземних інвесторів в Україну. Для цього були розроблені спеціальні програми, які створюють можливості для інвесторів. Так, слід першочергово відмітити Закон України «Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні», який був нещодавно прийнятий. Нормативно-правовий акт передбачає підтримку як українських, так і іноземних інвесторів, у тому числі і у сфері будівництва. Говорячи про підтримку мається на увазі надання податкових пільг, державного фінансування будівництва інженерно-транспортної інфраструктури тощо. Крім того, інвестори також отримають урядові гарантії, що буде підкріплено укладенням договору з Кабміном.
Страхування ризиків
Для будь-якого інвестора важливо розуміти, що його кошти будуть захищені якимись гарантіями. В умовах війни цей аспект набуває більш суттєвого значення. На щастя, в Україні такі можливості вже доступні. Зокрема це стосується сільськогосподарського сектору та страхування «зернових коридорів». Україна уклала угоду з міжнародним страховим брокером Marsh McLennan, який страхуватиме судна, що перевозять товари сільськогосподарського призначення. Очікується, що брокер страхуватиме судна на суму до 50 млн доларів.
Крім того, 1 січня 2024 року Верховна Рада України прийняла законопроєкт № 9015, що дозволяє Експортно-кредитному агентству (ЕКА) страхувати від воєнних ризиків інвестиції українських та іноземних компаній в Україні. Словом, умови страхування ризиків в Україні є і вони реально працюють.
Будівельний бізнес в авангарді українських інвестицій
Не є таємницею, що житло в Україні завжди користувалося попитом. Особливо актуально це стало після початку повномасштабної війни. Тобто, без того вигідний та актуальний бізнес отримав додатковий попит. Проте мова не лише про відбудову зруйнованого житла чи будівництво нового, але й про зведення бізнес-центрів та абсолютно нові житлові комплекси. Окремої уваги заслуговує попит громадян на будівництво приватних заміських будинків. Ринок не просто прокинувся, але й демонструє приємні тенденції.
Поясненням цього факту є відсутність великої бюрократії в даній сфері. На фоні з країнами Євросоюзу в Україні для ведення будівельної та архітектурної діяльності вимагається мінімальна кількість ліцензій та договорів. У нас ще в 2020 році було скасовано вимогу на ліцензування у сфері архітектури.
У сфері проєктування та будівництва в Україні діє стаття 17 Закону України «Про архітектурну діяльність», в якій вказано про обов’язкове проходження підрядниками професійної атестації. За успішними результатами такого іспиту видається відповідний сертифікат. Проте тут відразу варто зазначити, що окремі види діяльності наявності такого сертифікату не потребують. Мова йдеться про розроблення ескізів чи проєктні роботи під керівництвом архітектора, або іншого фахівця, який має кваліфікаційний сертифікат.
Не весь будівельний бізнес в Україні проходить без посиленого контрою з боку держави. Якщо ви створили компанію та плануєте будувати багатоповерхові будинки чи цілі житлові комплекси, в такому випадку буде недостатньо реєстрації юридичної особи. Такий бізнес в Україні підпадає під особливу увагу з боку держави та потребує отримання відповідних ліцензій. Це вже діяльність, що передбачає класи наслідків СС2 та СС3 відповідно до Державного класифікатору будівель та споруд.
Якщо ви думаєте, що це вже складно, буває складніше. Якщо будівельна компанія була відкрита іноземцем, йому варто готуватися до додаткових юридичних тонкощів. Загалом порядок створення компанії іноземцем повторює алгоритм для громадян України. Проте для керування власною компанією іноземцю потрібно отримати дозвіл на працю, що також передбачає окремі процедури з витратою часу та зусиль.
В якості висновків
Попри більш ніж два роки повномасштабної війни ми не просто тримаємося та захищаємося, але й продовжуємо розвиватися в бізнесі та реформах на шляху до вступу в ЄС. Звісно, у кожному з цих аспектів є маса складнощів, але було б дивно, якби їх не було.
Інвестиційний клімат в Україні доволі сприятливий, що підігрівається державною політикою, проробленою за минулий рік. Очікується, що цього року в Україну відбудеться свіжий приплив іноземних інвестицій, що суттєво підтримає вітчизняну економіку. Крім того, український бізнес продовжує засновуватися та розвиватися, що теж максимально радує. Проте якісний та успішний бізнес потребує врахування маси факторів, у чому немає майбутнього без досвідчених юристів.