Синергія досвіду і зусиль: об’єднання як позитивний сигнал для ринку

Синергія досвіду і зусиль: об’єднання як позитивний сигнал для ринку

Роман Давимука, СЕО Avalon про об’єднання учасників ринку девелопменту в Україні

Ринок первинної нерухомості України за два роки повномасштабного вторгнення подолав значний шлях трансформації. В реаліях війни ситуація дуже різниться в залежності від безпекових умов в регіоні. Стрімкий довоєнний розвиток Львова як технологічного, бізнесового та культурного кластера біля європейського кордону дозволив місту втримати ринок нерухомості від колапсу та почати динамічне відновлення. Місцеві девелопери, які після початку вторгнення зосередились на виконанні поточних зобов’язань, вже виводять нові проєкти та об’єднують ресурси, щоб дати новий поштовх для розвитку регіонального ринку. Вже навесні почнеться реалізація спільних проєктів.

Фактори вибору забудовника в 2023-2024 рока - чим керуються споживачі?

Формула успішних продажів зараз – відкладений через початок вторгнення попит плюс довіра клієнтів. На сьогодні закриття власних зобов’язань – це найкращий зворотній зв’язок із споживачем. Компанії, які працювали весь 2022 рік, фокусуючись на поточних проєктах, у 2023-му побачили віддачу – продажі почали відновлюватись. Адже кожен потенційний інвестор робить попередній аналіз ринку, виокремлює сильних надійних гравців, яким можна довірити свої гроші та плани на майбутнє. Таким чином частка покупців органічно приростає та закріплюється за девелопером.

Свою роль відіграє й процес глобального містобудівного і суспільного перетворення. Люди змінюють погляди, стиль життя і тяжіють до проживання в сучасних комплексах європейського формату. За останні роки ринок житлового девелопменту міста помітно еволюціонував в якості продукту. Клієнти це бачать, порівнюють, їх цікавість до такої нерухомості зростає.

Які перспективи для інвесторів

Логіка збільшення вартості квартири на первинці працює і зараз. Тобто механізм – купити на початковому етапі будівництва і продати готову квартиру з прибутком має місце. Наразі ми можемо говорити в середньому про зростання на 25% за весь період будівництва. Але все залежить від об’єкту і його потенційної ліквідності.

Весь інвестиційний попит, який ми зараз фіксуємо – це житло для власного проживання або пасивного доходу. І це позитивний фактор. Бо девелопер зацікавлений, щоб люди дбали про свій ЖК, наповнювали його життям. Це підвищує не тільки якість життя і вартість активу, але й ціни на оренду квартир та відповідно, потенційний дохід власників.

У Львові ринок додатково стимулює географічний фактор та цілком реальні перспективи міста, де житло користуватиметься високим попитом. Нерухомість і досі є одним з основних інструментів збереження капіталу. Цінність таких інструментів виросла під час війни і люди готові трохи знизити очікування від прибутковості заради надійності. Це ринок довгих грошей і довгих результатів.

Згідно останньої статистики ЛУН продажі на ринку первинної житлової нерухомості Львова відновилися в середньому на 40% від довоєнних показників. У окремих девелоперів з надійною репутацією відсоток відновлення вищий і може сягати 100% в окремих проєктах. І це повністю відповідає поточній ситуації. В умовах війни, коли економіка України просіла майже на третину, зрозуміло, що продажі не будуть рухатись в довоєнних обсягах. Інакше це виглядало б як «бульбашка». Грошей стало об’єктивно менше, потенційних ризиків більше, частина економічно-активного населення поїхала з країни. Тому понад 40% органічного попиту у Львові в сьогоднішніх умовах – це гарний результат.

Об’єднання учасників – перспектива для розвитку ринку

Зараз для якісного розвитку ринок потребує синергії досвіду і зусиль девелоперських компаній. Але важливою умовою є об’єднання сильних самодостатніх учасників, які мають успішну історію, репутацію та схожі погляди на розвиток міста. Таким чином можна зробити більше та закріпити на місцевому ринку сучасні концепції та формати житла.

Якщо компанії, що об’єднуються, є фінансово міцними та мають свою стабільну ринкову нішу, це дає сигнал для галузі: ось два потужні гравці, вони об’єднуються, роблять спільний продукт в умовах, коли дуже потрібні стабільність та позитивний тренд розвитку. Для споживачів це також сигнал - ринок не просто виживає, він вижив і продовжує зміцнюватись та розвиватися, а значить і підвищується його привабливість з точку зору інвестицій.

 

Читайте також