Всупереч страху обстрілів. Чотири причини інвестувати в Україну

Всупереч страху обстрілів. Чотири причини інвестувати в Україну

Михайло Бакуненко, підприємець, міжнародний портфельний інвестор в інфраструктурні та сировинні проєкти

«Купуй, поки гримлять гармати, продавай, коли лунають труби», – цей вислів приписують Натану Ротшильду – одному з найуспішніших інвесторів і фінансистів XIX-го століття в Європі. Хоча сам афоризм подекуди сприймається як ознака нестримної пристрасті до наживи, проте за цим принципом – холодний діловий розрахунок. Саме такий підхід може бути рятівним для української економіки.

За двадцять місяців повномасштабної війни рф зруйнувала величезну кількість інфраструктури в різних галузях економіки. Лише за перші 12 місяців війни, за оцінками Світового банку, прямий збиток Україні склав понад $135 мільярдів. При цьому найбільше постраждали житловий сектор (38% від сукупного збитку), транспорт (26%), енергетика (8%), торгівля і промисловість (8%) та сільське господарство (6%). Найбільше постраждали прифронтові області – Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, а також деокуповані області (Київська та Чернігівська).

За оцінками Світового банку, загальна вартість реконструкції та відновлення руйнувань становитиме понад $411 мільярдів, що у 2,6 раза перевищує очікуваний ВВП України у 2023 році.

На мій погляд, єдиний шлях до повної незалежності, відновлення і процвітання країни – це економічне самозабезпечення. Досягти цього можна тільки за допомогою створення сильної економіки, залучення інвестицій і концентрації виробництва доданої вартості в Україні. Ключове питання, яке на сьогодні стоїть перед українським урядом – яким чином ми можемо цього досягти? Що необхідно зробити?

Я щиро впевнений – саме зараз найкращий час інвестувати в Україну. Всупереч постійним обстрілам, всупереч повномасштабній війні, всупереч усьому, що може здатися занадто великим ризиком. І є кілька причин для такого переконання.

Перша. Компанії вже інвестують в Україну

Попри війну, Україна вже зараз залучає значні інвестиції від компаній з усього світу (Німеччина, Туреччина, США, Ізраїль та багато інших). Суми інвестицій досить різні: від десятків тисяч до сотень мільйонів доларів. Важливо зазначити, що більша частина цих компаній мала досвід роботи в Україні до початку повномасштабного вторгнення і вони інвестують у розвиток або розширення вже запущеного виробництва. Наведу кілька прикладів таких компаній-інвесторів:

ArcelorMittal, друга за розмірами металургійна компанія у світі, у 2022 році інвестувала в Україну $120 млн, а до кінця 2023 року планує вкласти ще $130 млн.

- Турецький будівельний гігант Onur Group отримав спецдозвіл на видобуток графітової руди на Буртинському родовищі в Хмельницькій області та планує інвестувати в цей проєкт на першому етапі $50 млн (сумарні інвестиції становлять приблизно $200 млн до 2030 року), початок проєкту заплановано на 2023-2024 роки. Також майже $260 млн до 2025 року готуються інвестувати у вітрові електростанції в Закарпатській і Львівській областях. Загалом до 2030 року Onur планує інвестувати близько $500 млн.

- Наразі ірландська компанія Kingspan Group розпочинає інвестиційний проєкт обсягом понад $200 млн. Планують будівництво у Львівській області кампусу будівельних технологій, який складається з 6 виробничих зон, зокрема й виробництва передових ізоляційних матеріалів і рішень для централізованого опалення.

- Турецька компанія Baykar, яка виробляє бойові безпілотники Bayraktar TB2, інвестує $100 млн у три проєкти в Україні, зокрема, будівництво заводу з виробництва безпілотників завершать за 1,5 року.

Окремим пунктом варто відзначити всебічну допомогу Євросоюзу. Цієї осені відбувається низка міжнародних заходів, де представники ЄС вкотре наголосили, що продовжать підтримку України в боротьбі з російською агресією.

- Під час 6-го німецько-українського економічного форуму стало відомо про те, що німецькі компанії зацікавлені брати активну участь у відновленні України. Всупереч війні, німецький бізнес уже звертається за інвестиційними гарантіями до федерального уряду ще за 30 проєктами.

- Беручи участь у Київському міжнародному економічному форумі, віцеголова Європейської комісії Валдіс Домбровскіс заявив, що ЄС надасть Україні $18 млрд на 2023 рік у рамках програм макроекономічного фінансування.

Тобто, процес інвестування в Україну вже відбувається досить активно.

Друга. Інвестиції в Україну можна застрахувати

Великі міжнародні фінансові організації вже розробляють програми гарантії інвестицій і страхування воєнно-політичних ризиків при інвестуванні в Україну. На сьогодні про готовність страхувати такі інвестиції заявили ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку), MIGA (Multilateral Investment Guarantee Agency – багатостороннє агентство з гарантування інвестицій, входить до групи Світового банку), американська Фінансова корпорація з розвитку (DFC), USAID, Французька державна страхова компанія Bpifrance Assurance Export, а також уряди деяких держав, як-от Німеччина, Данія та Польща. Також відомо, що деякі великі фонди та приватні інвестори вже ухвалили рішення про участь у реконструкції різних секторів економіки України.

Третя. Україна довела, що здатна виконувати ділові зобов'язання в умовах війни

Сьогодні наша країна вкрай залежна від фінансової, гуманітарної та військової підтримки закордонних партнерів, насамперед США, ЄС і Великої Британії. І, хоч заяви союзників про непохитну підтримку до самої перемоги, є деякі побоювання. І вони небезпідставні. По-перше, хто б що не говорив, існує банальна втома від війни. І ми вже відчуваємо її прояв через понад півтора року бойових дій. По-друге, ми бачимо, що у світі виникають нові глобальні проблеми, наприклад, війна в Ізраїлі, які неминуче відводитимуть фокус уваги західних союзників від України. Усе це тільки посилює глобальну економічну турбулентність.

Проте наша країна продовжує весь цей час максимально відповідально виконувати зобов'язання перед міжнародними партнерами. Як приклад, країни ЄС і США продовжують замовляти IT-послуги у компаній України. Якщо порівнювати з довоєнним 2021-м, то в деяких кварталах можна спостерігати зростання обсягу IT-експорту в грошовому вираженні.

Україна продовжує експортувати агро та металургійну продукцію до країн ЄС та Азії. Наші основні торгові партнери зараз – це Польща, Румунія, Китай, Туреччина та Німеччина. За 8 місяців 2023 року обсяг експорту з України склав близько $24,5 млрд, а це вже понад 85% того, що було роком раніше.

Навіть у розпал війни та посеред величезних інфраструктурних руйнувань, МВФ все ж прогнозує зростання ВВП України на 2% у 2023 році. Діловий партнер, який здатен вистояти й виконати договірні зобов'язання за таких обставин, цікавий будь-якому інвестору.

Четверта. Навіть за всіх збитків від російської агресії Україна залишається за базовими показниками економічно привабливою великою європейською країною.

Ми все одно залишаємося найбільшою країною Європи, одним із головних у світі постачальників агропродукції та розвиненою гірничодобувною промисловістю. Цього ніхто не забере, ніяка російська агресія. Наша економіка швидко відновилася після пандемії Covid. Випускники наших ВНЗ – одні з найкращих програмістів у світі. Ринок житла залишається одним із найбільш потенційно привабливих – порівняно низька вартість, високий потенціал, великий попит на якісне житло. Поклади корисних копалин, розгалужена мережа автомобільних доріг, яка тільки почала набувати нормального вигляду незадовго перед повномасштабним вторгненням. За базовими економічними показниками ми залишаємося однією з найпривабливіших країн у світі.

Для реального забезпечення таких гарантій Україна потребує реформ, насамперед у судовій, антикорупційній та правоохоронній сферах. І я впевнений, що виконання попереднього переліку пріоритетних реформ, запропонованого Сполученими Штатами наприкінці вересня 2023 року, дуже допоможе нашій країні просунутися в цьому напрямку.

Даний перелік реформ має жорсткі дедлайни від 3 до 18 місяців і є обов'язковим до виконання для продовження військової та фінансової підтримки США. Зокрема вони стосуються функціонування антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади, наглядових рад державних підприємств, Міністерства оборони України та всіх силових відомств.

За час війни різні фонди та організації встигли провести десятки конференцій, присвячених залученню інвестицій у реконструкцію України. Більшість із них планують розпочати свою діяльність лише після завершення активних бойових дій. Уряд разом з іноземними інвесторами планує вкладати в енергоефективність житлових будівель, у модернізацію водоочисних споруд, десятки інших інвестиційних програм. Загалом, за офіційно озвученими оцінками, запланований діапазон інвестицій від $150 млрд до $350 млрд. Це колосальні обсяги для України. Однак усе це буде після війни, після нашої перемоги. Для далекоглядного інвестора, знаючи заздалегідь, що в певній галузі або країні в найближчому майбутньому буде наплив інвестицій, логічніше почати вкладатися зараз, ще до того, як загальні економічні показники почнуть зростати.

Важливо зазначити, що відлякує інвесторів не тільки війна. Для залучення інвестицій Україна потребує системних змін. Держава має дати гарантії всім інвесторам: їхні активи захищені, приватний бізнес не ізольований, а тендери проводять прозоро, ніхто не має преференцій, усі податки сплачуються і йдуть на оборону та розвиток країни.

Читайте також