Київ – це майбутній Дубай: інвестиції будуть вражаючі

Михайло Кухар, керуючий партнер і старший економіст Ukraine Economic Outlook надав інтерв’ю «UKRLIFE з Людмилою Немирею»

Те, як Українська економіка проходить цю війну, колись увійде в усі підручники з макро- та мікроекономіки вважає Михайло Кухар.

Наприклад, перевищення надходжень до бюджету за 2023 р. склало цілий трильйон гривень ($25 мільярдів доларів США)

- Ми не просто тримаємося, що вже є дивом, ми ще й демонструємо досить непогані, м’яко кажучи, показники. Приміром. Перевищення надходжень до бюджету за минулий рік склало – трильйон гривень.

 Міністерство фінансів тричі зверталося упродовж 2023 року, аби внести відповідні зміни до бюджету, бо прибутки неймовірно перевищували всі прогнози та очікування.

ЗВІДКИ ГРОШІ?

У першу чергу джерелом перевищення надходжень є – гранти від різних держав. Але тут добра новина в тому, що ця тенденція показує:

- Навіть, якщо США не ухвалять закону про виділення допомоги для України, ми цей рік витримаємо і пройдемо, очевидно, не гірше за попередній.

Бо гранти ці нам дає не Америка, а переважно країни Європи та Японія. І от відчувається, що ця рішучість – у підтримці України – вона вже стає загальною.

Серед позитивного, зокрема, й те, що в ЄС ухвалили – скеровувати на потреби України кошти з відсотків, які набігають по заморожених активах РФ, а це в середньому десь 6-7 мільярдів Євро щорічно.

Крім того, за словами Кухара, демонструє ознаки росту й сама українська економіка, опорою якої, безперечно, є надійно працююча банківська сфера («те, що люди з самого початку не побігли забирати гроші») та зрослі надходження у сферу військового виробництва і загалом асигнувань на оборону та підтримання війська.

- При цьому, я багато проводжу зараз зустрічей за кордоном: ви не уявляєте, які обсяги грошей готові влитися в Україну після війни.

Це сотні мільярдів доларів. Навіть без заморожених активів РФ на сьогодні йдеться про майже 700 мільярдів доларів очікуваних інвестицій, що може буквально тут створити економічний бум, подібний до того, який пережив Дубай.

Ми, зокрема, прогнозуємо, що середня зарплата в Україні вже до 2030 року сягне 1100 дол. на місяць

Єдине, що все це хороше може настати лише після завершення війни. На переконання економіста:

- Захід безперечно робитиме із нас вітрину, аби протиставити Росії та Москві.

Але... це буде вже після Перемоги.