Аналіз ринку яловичини в Україні

Аналіз ринку яловичини в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику по ринку яловичини в Україні, 2021 – 3 міс. 2024 рр.

1. Тенденції ринку

Починаючи з 1991 року кількість великої рогатої худоби в Україні постійно зменшувалась. За даними Державної служби статистики України, в 1991 році в Україні було 24,6 мільйона голів великої рогатої худоби, однак вже в 2015 році їх кількість впала до 3,8 мільйона. В період 2021-2023 років кількість поголів’я продовжила зменшуватись. За три роки чисельність ВРХ впала на 20%, з 2874 тисяч в 2021 році до 2307 тисяч голів в 2023 році. На перше березня 2024 року ця  цифра становить близько 2254 тисяч. Частка корів становить до 59% від всього поголів’я ВРХ. Однак протягом останніх періодів в Україні помітні ознаки стабілізації динаміки поголів’я ВРХ. В порівнянні з попереднім періодом, темпи скорочення кількості тварин сповільнюються.

Більша частина тварин (59%) належить домашнім  господарствам. Станом на  1 березня 2024 р. в промисловому секторі утримується 912,7 тис. голів ВРХ, що на 4,3 тис. голів (+0,5%) більше ніж в лютому 2024 року. Поголів’я корів на підприємствах склало 376,4 тис. голів, що на 700 голів більше (+0,2%) порівняно до минулого місяця. За останній рік поголів’я ВРХ скоротилося на 27,2 тис. голів (-3%), а кількість корів зменшилася на ‘14,6 тис. голів (-4%).  

В присадибному секторі утримується близько 1 млн 341,8 тис. голів ВРХ, що на 72,3 тис. голів (+5%) більше порівняно до 1 лютого 2024 року. В 2023 році, в порівнянні з 2022, кількість ВРХ в господарствах населення скоротилася на 136,3 тис. голів (-10%), а кількість корів зменшилася на 77 тис. голів (-9%).

Діаграма 1

Кількість великої рогатої худоби в Україні в 2021-1 березня 2024 рр., в натуральному вираженні, тис. голів

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Однією з основних причин скорочення поголів’я ВРХ є відсутність ефективної державної підтримки молочного скотарства. Частина корів залишилась на окупованих територіях. Крім того, чисельність тварин в прифронтових районах зменшується через російські обстріли. Багато фермерів утримуються від збільшення поголів’я корів в умовах воєнного часу і дефіциту обігових коштів. Утримання корів стає дорожчим через зменшення рентабельності виробництва молока і зростання витрат на підготовку кормів, дизельне паливо та електроенергію. Згідно з дослідженням «Україна: вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва», проведеного УКАБ, Мінагро, при підтримці GFDRR, виробничі витрати зростають швидше ніж ціни на готову продукцію і очікується зростання вартості кормів через подальшу стабілізацію цін на зернові та олійні культури, зростання вартості електроенергії, девальвацію гривні та зниження купівельної спроможності українців. Викликом для фермерів залишається скорочення пасовищ та сільськогосподарських земель для посівної внаслідок забруднення мінами та снарядами.

2. Виробництво на ринку

Станом на 2023 рік, найбільше поголів’я ВРХ розміщувалось в центрально-західних регіонах України. На Хмельниччину припадає до 10% від всього поголів’я ВРХ в країні. Найбільше кількість поголів’я зменшилась в регіонах, що тимчасово перебувають в окупації або знаходяться близько до зони бойових дій (Донецька, Запорізька, Херсонська, Харківська області).

Діаграма 2

Кількість великої рогатої худоби по регіонах України в 2023 році, тисяч голів

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

3. Зовнішня торгівля 

Відповідно до проведеного аналізу ринку яловичини в Україні виявлено, що зовнішня торгівля замороженою продукцією є домінуючою на ринку та переважає обсяги торгівлі свіжим та охолодженим м’ясом в 125 разів за останні 3 роки (в натуральному вираженні).

3.1 Сукупний обсяг експорту яловичини та продуктів переробки в Україну в 2021 – 2023 рр., в натуральному вираженні, тон

Експорт яловичини та продуктів переробки за кодами УКТЗЕД (0201 10; 0201 20; 0201 30) демонструє падіння більш ніж в 6,5 раза в 2022 році. Проте вже в 2023 році обсяги продажу продукції зросли у 7 разів.

Діаграма 3

Обсяг експорту яловичини та продуктів переробки в Україну в 2021 – 2023 рр., в натуральному вираженні, тон

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

3.2 Сукупний обсяг імпорту яловичини та продуктів переробки в Україну в 2021 – 2023 рр., в натуральному вираженні, тон

Імпорт свіжого та охолодженого м’яса яловичини за кодами УКТЗЕД (0201 10; 0201 20; 0201 30) впав в рази в 2022 році та зменшився ще на 50% в 2023 році, в порівнянні з 2022 роком. Загалом, імпорт яловичини та продуктів переробки в 2023 році становить до 12% від довоєнних показників 2021 року.

Діаграма 4

Обсяг імпорту яловичини та продуктів переробки в Україну в 2021 – 2023 рр., в натуральному вираженні, тон

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

3.3 Експорт та імпорт великої рогатої худоби (живої) в 2021 – 2023 рр.

Експорт великої рогатої худоби

В кількісному вираженні (голів) експорт в останні 3 роки демонструє тенденцію до зростання. За три роки експорт живої ВРХ зріс на 41%.

Діаграма 5

Динаміка експорту ВРХ з України в 2021-2023 рр., в натуральному вираженні, голів

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Імпорт великої рогатої худоби

Імпорт живої ВРХ в натуральному вираженні (голів) зменшився в 3 рази в 2022 році та продовжив зменшення на 8,5% в 2023 році. 

Діаграма 6

Динаміка імпорту ВРХ в  Україну в 2021-2023 рр., в натуральному вираженні, голів

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

4. Споживчі уподобання

Споживання яловичини в Україні є меншим за обсягами в порівнянні з іншими видами м’яса, таким як свійська птиця, що найбільше представлена курятиною, та свинина, на які сумарно припадає близько 85% всього ринку м’яса в Україні.

Діаграма 7

Частка основних видів м’яса в Україні в 2023 році, %

Аналіз ринку яловичини в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

5. Висновки

Більшість яловичини в Україні представлена молочно-м’ясними породами корів. Частка яловичини становить всього близько 15% від загального споживання м’яса. Українці надають перевагу м’ясу птиці та свинині. В 2022-2023 роках споживання м’яса в Україні знизилось, як через економічні причини, так і через меншу кількість споживачів, що виїхали за кордон. За словами заступниці економіки України Тетяни Бережної, щонайменше 6,2 мільйона українців виїхали за кордон від початку повномасштабного вторгнення.

Кількість поголів’я ВРХ демонструє падіння останніми роками. Багато фермерів утримуються від утримання поголів’я корів в основному через економічні причини. За прогнозами Асоціації виробників молока (АВМ), в наступні 2-3 роки утримання корів стане дорожчим через зменшення рентабельності виробництва молока і зростання витрат на підготовку кормів, дизельне паливо та електроенергію. Тенденція до наявності на ринку дешевих кормів за рахунок перевиробництва зернових, ймовірно, не буде довготривалою. Найбільш вразливими до вказаних викликів виявилися господарства населення, де скорочення поголів’я ВРХ відбувається швидшими темпами. В господарствах населення поголів’я ВРХ збільшилось лише в Запорізькій області на 9% за останній рік. Промислові молочнотоварні ферми навпаки виявилися більш стійкими. За даними АВМ, поголівя ВРХ збільшилось на сільськогосподарських підприємствах в Закарпатській області на 11%, в Тернопільській області на 11%, в Миколаївській області на 5%, в Полтавській області на 2%, в Хмельницькій області на 2%, порівняно до 1 березня минулого року. 
В період 2022-2023 років експорт яловичини значно ускладнився. Україна вже не могла відправляти продукцію морем, обсяг перевезень якого становив понад 75% експорту. Тепер всі перевезення відбуваються за допомогою вантажного автомобільного транспорту.

Імпорт яловичини вже не так сильно відрізняється за обсягом залежно від ступеня заморозки продукції. В 2021 році обсяг імпорту замороженої яловичини не перевищував імпорт свіжої навіть в два рази. Однак вже в 2023 році імпорт замороженої яловичини перевищує свіжу або морожену в 15 разів. Імпорт свіжої та охолодженої яловичини зменшився в більш ніж 8 разів за останні три роки. Першочергово це пов’язано зі зменшенням попиту на дорогі види яловичини, які переважно імпортувала Україна, де одними з основних кінцевих споживачів були ресторани. Тому у середньостроковій перспективі відсутні передумови до зростання імпорту свіжої чи охолодженої яловичини, не кажучи в же про повернення до довоєнних показників 2021 року.

Одним з найбільш перспективних напрямів розвитку виробництва яловичини є орієнтація на експорт, перш за все доступ до ринків країн ЄС. Для вітчизняних виробників це можливість відновлення та отримання більших доходів, зважаючи на досить високі ціни в ЄС. Статус України в  якості кандидата до вступу до ЄС повинен допомогти українським компаніям легше отримати необхідні дозволи та сертифікати для можливості поставок продукцію в країни Європи. Доволі високі ціни на світовому ринку яловичини, наявний попит та низька пропозиція продукції мають бути ключовими перевагами для українських виробників. Основним фактором, що стримує можливості поставок української яловичини на ринок Європи є відсутній статус щодо губчастоподібної енцефалопатії ВРХ, який відкриває можливості для подальших перемовин і доступу на ринок. Аби досягти позитивних результатів найближчим часом, треба проводити спеціальні тести й моніторинг різних груп ВРХ. 

 

Цей матеріал є частиною дослідження, проведеного фахівцями компанії Pro-Consulting. Для отримання детальнішої інформації відвідуйте офіційний веб-сайт компанії pro-consulting.ua.

Pro-Consulting - українська консалтингова компанія, лідер в сфері аналітики, маркетингових досліджень ринків, розробки стратегій, експортного та фінансового консалтингу; консультант в залученні грантів.

+38 (044) 233-34-32
[email protected]

Читайте також