Екосистема штучного інтелекту в Україні

Екосистема штучного інтелекту в Україні

Найбільше AI-ком’юніті України AI HOUSE спільно з інвестиційною групою Roosh за підтримки Мінцифри представили дослідження «AI-екосистема України: таланти, компанії, освіта»

Дослідження «AI-екосистема України: таланти, компанії, освіта» висвітлює основні тенденції екосистеми сфери штучного інтелекту (AI) в Україні. 

Це перший детальний огляд стану українського AI-ринку, який показує кількість AI/ML-спеціалістів і компаній, які працюють з AI-технологіями в Україні, обʼєм інвестицій у сектор, внесок українських науковців, перспективи та виклики, які стоять перед українською AI-спільнотою, та думки експертів щодо їх вирішення. 

Мета дослідження — виділити ключові тренди індустрії, визначити потреби спеціалістів, які працюють у цій галузі, та зрозуміти місце України на глобальній AI-мапі. Дослідження провела консалтингова компанія Saturday Team на замовлення найбільшого AI-ком’юніті України AI HOUSE та інвестиційної групи Roosh, за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.

Ключові тези дослідження: 

  • За десять років кількість AI/ML-спеціалістів виросла з 1000 до 5200 станом на січень 2024 року. Причому 36% від усіх фахівців становить молодь віком 21-25 років; 
  • За той самий час кількість AI-компаній виросла більш ніж удвічі — з 97 до 243 станом на кінець 2023 року. Зараз Україна посідає друге місце за кількістю AI-компаній серед країн ЦСЄ. 
  • 75% AI-компаній, що працюють на ринку України, — продуктові міжнародні та українські компанії; 25% — сервісні. Причому за останні три роки майже всі нові компанії, які відкриваються в Україні, є продуктовими. 
  • Порівняно з іншими європейськими країнами, Україна має вищу концентрацію AI-стартапів у сферах маркетингу, геймінгу та програмного забезпечення для бізнесу. Це свідчить про накопичену експертизу українців/ок у цих галузях.
  • Понад третина AI-компаній, що працюють на ринку України, мають головний офіс у США. Водночас 55% офісів українських AI-компаній знаходяться у Києві, де сконцентровано найбільший пул талантів – 47.5% спеціалістів проживають саме у столиці. 
  • Україна посідає останнє місце серед країн ЦСЄ за кількістю залучених венчурних інвестицій протягом останніх трьох років. Причинами цього є повномасштабне вторгнення росії в Україну та реєстрація українських компаній в європейських країнах або США.
  • В Україні активні 44 українських і світових венчурних фондів, які інвестують в AI-стартапи. Більшість інвестує на ранніх етапах фінансування.
  • У 42 університетах України існують програми, які частково або повністю присвячені AI/ML — їх відповідно 174 та 106. Це майже в 12 разів більше, ніж десять років тому. 
  • Найбільшими центрами розвитку сфери АІ в Україні є Київ — 177 офісів компаній та Львів — 43 офіси. Також серед усіх міст виділяються Харків, Одеса, Дніпро з середнім показником у 21 компанію. 
  • Україна активно працює над стратегією просування AI та формулюванням відповідних законів для ефективного контролю. У 2023 році розроблено та представлено дорожню карту з регулювання AI в Україні.
  • Ключові виклики AI-сфери в Україні на думку AI-спеціалістів/ок: взаємодія з іншими галузями, конкуренція та етичні виклики для компаній, трансформація талантів і освіти, фінансові обмеження та втрата талантів через повномасштабне вторгнення росії в Україну. 

Інвестиції в AI в Україні

  • У 2023 році 22 українські компанії (+30% до 2022 року) залучили $10.8 млн (-31% до 2022 року) венчурних інвестицій. Це повторює загальний тренд щодо скорочення світових венчурних інвестицій. Також в умовах війни ускладнюється процес переговорів між стартапами та потенційними інвесторами для залучення фінансування.
  • Україна посідає останнє місце серед країн ЦСЄ за кількістю залучених венчурних інвестицій протягом останніх трьох років. Лідерами є Польща, Литва та Чехія, що залучають в 12-16 разів більше фінансування, ніж Україна. Причинами цього є повномасштабне вторгнення росії в Україну та реєстрація українських компаній в європейських країнах або США.
  • У 2023 фінансування українських стартапів, які спеціалізуються на AI, зросло, наслідуючи глобальний тренд (+35% порівняно із 2022).
  • Grammarly, Preply та People.ai — лідери за фінансуванням за останні 4 роки, які разом залучили понад $420 млн венчурних інвестицій.
  • В Україні активні 44 українські та світові венчурні фонди, які інвестують в AI-стартапи. Більшість інвестує на ранніх етапах фінансування.
  • В Україні працює 31 лабораторія штучного інтелекту, з яких 25 — від найбільших IT-компаній та 6 — від університетів. Також активно працюють українські, американські та західноєвропейські акселератори.

Динаміка розміру венчурних інвестицій та кількості угод в Україні

Екосистема штучного інтелекту в Україні

“AI-спільноти з високою груповою динамікою є двигуном створення нових ідей, рішень та нових бізнесів. Вони поєднують у собі всіх гравців ринку, що зумовлює тісну колаборацію екосистеми на всіх рівнях”, — розповідає Богдан Пономар, президент і член борда AI HOUSE, співзасновник Roosh Circle та Gathers.

Ще одна мета дослідження — дати підґрунтя для прийняття стратегічних рішень на державному рівні. Враховуючи швидкість розвитку AI-технологій, для сприяння зростання цього сектору в Україні важлива ефективна взаємодія бізнесу та держави. Зібрані дані покликані стати основою для формування майбутньої державної політики України у сфері штучного інтелекту. 

“Україна миттєво підхопила тренд штучного інтелекту. Ми впроваджуємо його в оборону, освіту та державне управління, а про наші AI-компанії світ дізнався ще до того, як штучний інтелект став мейнстримом.

Щоб ще динамічніше бустити розвиток AI, нам потрібно зафіксувати та проаналізувати поточний стан галузі. З її сильними сторонами, викликами та потенціалом. Це дослідження є helicopter view на всю екосистему штучного інтелекту в Україні. Воно дозволяє комплексно оцінити, де ми зараз, куди рухаємося та які напрями потребують підсилення. 

Ми як держава потребуємо цих даних, щоб розуміти точки буксування та прибирати будь-які блокери в розвитку AI — від браку кадрів до зміни законодавчої рамки для розробки продуктів. Усе це дозволить Україні стати світовим AI-хабом, де створюються проривні технології майбутнього.” – зазначив Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT.

Серед іншого, для дослідження AI-екосистеми України опитали 350 українських спеціалістів/ок зі сфери AI/ML, провели 42 інтерв’ю з керівниками освітніх установ, акселераторів, фондів і спільнот, топменеджментом продуктових та аутсорс-компаній. А також проаналізували рейтинги (серед яких рейтинги від Clutch, UA Tech Ecosystem, DOU, Dealroom, Crunchbase).    

Повне дослідження “AI-екосистема України: таланти, компанії, освіта”

Читайте також