Ринок перцю в Україні

Ринок перцю в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку ринку перцю в Україні, 2019-6 міс. 2023 р.

1. Загальна характеристика ринку

На продовольчому ринку ключову роль відіграють сільськогосподарські продукти харчування. Серед окреме місце займає перець. В світі існує безліч видів перцю, проте розрізняють три основних групи (залежно від вмісту в їхній плаценті алкалоїду капсаїцину):

  • солодкі — з великими плодами, що мають товсті м'ясисті стінки;
  • напівгострі — з великими довгими плодами і хвилястою поверхнею;
  • гострі або чилі — багатоплідні з тонкостінними плодами.

Україна займає 18-те місце в рейтингу найбільших виробників перцю у світі. У 2020 році в Україні було вирощено 181,3 тис. тонн перцю, що на 5% вище показника попереднього року. В 2021 році в Україні було вирощено 163 тис. т солодкого перцю. 25% всього перцю за 2020 рік було вирощено в Херсонській області, проте так, як ідеальна температура для вирощування перцю сягає від +10 °C до +30 °C, перець також вирощують в Сумській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській, Тернопільській та Закарпатській областях. За даними офіційної статистики, площа під перцем становить близько 45 тис. га.

Важливим є визначити фактори впливу на ринку, оскільки їхня зміна передбачає коливальні рухи ринку сільськогосподарської продукції. Перець відноситься до продуктів споживання, тож фактори впливу на ринок будуть схожими з факторами ринків інших продовольчих  товарів.

Фактори впливу:

Метод вирощування

Середня врожайність солодкого перцю у відкритому ґрунті становить 35-40 т/га. При дотриманні технології вирощування, перець здатний формувати дуже високу, рекордну врожайність:

  • у відкритому ґрунті — понад 100 т/га (10 кг/м2),
  • в плівкових теплицях — більше 240 т/га (24 кг м2),
  • в сучасних автоматизованих теплицях — більше 350-450 т/га (35-45 кг/м2).

Варто зазначити, що незалежно від методу вирощування в обох варіантах потрібно зробити попередню підготовку ґрунту до вирощування перцю, адже він досить вимогливий до родючості ґрунту. Вирощувати рослини треба на легких, структурних, багатих на органічну речовину ґрунтах з рН 6,0-6,6. З органічних добрив перевагу віддають перегною. При врожайності 10 т/га перець з ґрунту забирає у середньому: азоту — 49,0 кг, фосфору — 12,0 і калію 56 кг.

Для отримання гарного врожаю при вирощуванні перця необхідно забезпечити:

  • Вологість.

За потребою в вологості ґрунту серед овочевих культур перець посідає одне з перших місць. Тому своєчасний полив підвищує врожайність цієї культури в 3-4 рази. Оптимальні умови для росту і формування врожаю перцю солодкого складаються за вологості ґрунту не нижче 90% НВ в період від висадки розсади до початку плодоношення і 80% НВ — в період плодоношення.

  • Освітлення.

Рослини перцю є досить світлолюбними. Вони вимагають не менше 12 годин в день інтенсивного світла, при нестачі світла плодоношення затримується на 10-12 днів.

  • Живлення.

Від сходів до початку цвітіння, коли коренева система рослин слаборозвинена, підвищується вимогливість їх до азотного живлення, а в період цвітіння, формування врожаю та достигання плодів — до фосфорно-калійного.

Сезонність

Сезон болгарського перцю в Україні зазвичай починається влітку, найчастіше у липні і триває до вересня або жовтня. Між літнім та зимовим періодом спостерігається великий скачок ціни. Індекс споживчих цін на болгарський перець в січні 2022 року склав 110,21%. У порівнянні з попереднім місяцем середні ціни на овоч збільшилися на 10,21%, а в грудні цей індекс у порівнянні з попереднім місяцем склав 111,40%. За квартальним графіком імпорту перця за 2022 рік, спостерігається значний скачок в зимовий період, коли запаси вітчизняних виробників закінчуються - цим і обумовлена висока роздрібна ціна продукту. Станом на листопад 2023 р. середня ціна на перець болгарський у роздрібній мережі складає 150 грн/кг.

Спосіб зберігання продукту

Всі сховища, що використані для зберігання плодів, овочів і картоплі, можна розділити на дві групи: без охолодження й з охолодженням (заморожуванням). До способів зберігання без охолодження відносяться: найпростіші бурти, траншеї, ями, лабази, підпілля стаціонарні.

Другий спосіб - холодильні камери, в них відбувається зниження концентрації О2 та підвищення СО2. Це призводить до значного уповільнення усіх метаболічних процесів. В результаті цього терміни зберігання овочів продовжуються на 2-3 місяці, максимально зберігаються їх смакові та харчові властивості. Перший варіант підійде тільки в тому випадку, якщо перець розрахований в подальшому на переробку в консерви, спеції, тощо.

Для цілого, стиглого болгарського перцю в середньому термін зберігання становить 5-6 місяців. Головними умовами в даному випадку є вологість повітря не більше 90% і температура не вище +2 градусів. 

При порушенні умов зберігання відбувається псування продукції, скорочується пропозиція на ринку та підвищуються ціни.

Електроенергія

В сільському господарстві електроенергія впливає на різні аспекти роботи:

  • Опалення та світло (особливо для тепличного сектора),
  • Механізація процесів вирощування та переробки,
  • Зрошення,
  • Обробку відходів.

Особливістю вирощування перцю є необхідність вирощування розсади. Процес здійснюється у теплицях, де забезпечуються необхідні умови – тепло, освітлення, зволожування. Тож, навіть для ґрунтового вирощування, електроенергія є критично важливим фактором досягнення врожайності культури. Восени 2022 р.- взимку 2023 р. через обстріли критичної інфраструктури, аграрії зіткнулися з проблемою вирощування будь-яких культур у теплицях. За даними операторів ринку, розсаду у цьому році посіяли пізніше майже в усіх господарствах. До нового сезону готуються більш ретельно – тепличні комплекси облаштовують альтернативними джерелами електроенергії та обирають більш витривалі сорти рослин.

Крім ризиків відключень, на ринок вплине підвищення вартості електроенергії.

З 30 червня 2023 року в Україні почали діяти нові граничні ціни на електроенергію для бізнесу:

  • з 19:00 до 23:00, верхня гранична ціна - 7200 грн./МВт-год, що на 80% дорожче, для нічного періоду, з 00:00 до 7:00 та з 23:00 до 00:00 верхня межа ціни на електроенергію зросла на 50% – до 3000 грн./МВт-год.
  • для денних годин з 7:00 до 19:00 - на 25% до 5000 грн./МВт-год.
  • для вечірнього піка, з 19:00 до 23:00, гранична ціна на 80% вище – 7200 грн./МВт-год.

Підвищення цін на пальне

З 1 липня 2023 року в Україні повернули ПДВ та акцизи на пальне. Відповідно до діючих положень Податкового кодексу України, діють наступні ставки для бензинів - 213,5 євро за 1000 літрів (було 100 євро), дизельне пальне - 139,5 євро (було 100 євро) за 1000 літрів, газ скраплений - 52 євро (було 52 євро) за 1000 літрів. Зростання вартості палива впливає як на собівартість перцю, так і на логістичні витрати (транспортування на споживчі ринки та переробку).

Втрата посівних площ. Внаслідок повномасштабного вторгнення росії на територію України були втрачені великі обсяги посівних площ. Загрозами є як фізичне знищення врожаю, так і можливі техногенні катастрофи.  Так, 6 червня було підірвано Каховську ГЕС, внаслідок чого рівень води стрімко зріс в районах русла Дніпра. Вода спричинила шкоду не тільки існуючим посівним площам, але і унеможливила на довгий термін будь-яку сільськогосподарську діяльність на цих територіях. Основною областю вирощування перцю був Бериславський район Херсонської області, який наразі звільнено, проте цілком заміновано.

Демографічна криза.

Внаслідок повномасштабного вторгнення росії на територію України по різним оцінкам виїхало до 8 млн. громадян. Зменшення кількості населення призвела до падіння обсягів споживання багатьох  продуктів харчування, у тому числі овочів.  Зміна демографічної ситуації і в подальшому буде впливати на обсяги реалізації продукції на внутрішньому ринку.

Зростання попиту на здорові продукти та здоровий спосіб життя. Перець є доволі багатим на поживні речовини, багато дієтологів все більше включають його в головний раціон людини на рівні з такими культурами, як помідори та огірки. За останні роки зберіглась тенденція щодо споживання здорових продуктів. Під час пандемії коронавірусу, питання про здоровий спосіб життя та раціон харчування стало пріоритетом для багатьох осіб, які раніше зневажливо відносились до даної продукції. В поточному періоді тенденція здорового харчування відновлюється, як спосіб запобігання стресу та підтримки загального здоров`я.

Автоматизація виробництва та розвиток сільськогосподарських технологій. Завдяки автоматизації вирощування сільськогосподарських культур, агропідприємствам стало значно легше вирощувати перець, за рахунок чого досягається його висока якість, що сприяє підвищенню задоволення попиту внутрішнім виробництвом, зменшуючи необхідність в імпорті.

З 2016 по 2022 роки обсяг імпорту перцю в Україну зріс в 3 рази, що пов’язано з формуванням більш здорової культури споживання та вживанням овочів цілий рік.

У 2022 р. попит зменшився у зв`язку з війною, міграцією населення з країни та окупацією продовольчо-важливих територій України, що призвело до зменшення виробництва перцю та збільшення його ціни.

2. Загальні показники ринку

Ємність ринку перця в Україні до початку повномасштабного вторгнення рф мала зростаючу динаміку, як за рахунок зростання обсягів внутрішнього виробництва, так і за рахунок імпорту, що у 2021 році складав понад 30 тис. тонн.

Через повномасштабну війну у 2022 р. ринок скоротився на 38 %, при цьому імпорт впав більш ніж у 2 рази до 12.3 тис. тонн, виробництво скоротилось на 33 % до 1086 тис. тонн.

Дані щодо обсягів вирощування перцю у 2023 р. не оприлюднені, за оцінками, загальний врожай перцю у 2023 р. на 20 % перевищить обсяги вирощування попереднього року. Цьому сприяють розширення посівних площ під перець у Львівській області (+8,3 %), диверсифікація виробництва садівниками Вінницької обл. та інші проєкти, реалізовані у центральних та західних регіонах щодо вирощування солодкого перцю.

3. Сегментація і структурування ринку

В Україні вирощують значну кількість сортів солодкого перцю різних кольорів. Найбільш популярними серед споживачів є червоний та жовтий перець.

З 1000 видів існуючих видів солодкого перця, варто виділити шість, які є найкращими для вирощування в Україні.

Читайте також