Угоди M&A, інвестиції та IPO на фармацевтичному ринку у 1 кварталі 2024 року

Угоди M&A, інвестиції та IPO на фармацевтичному ринку у 1 кварталі 2024 року

Активність фармацевтичних і біотехнологічних компаній у сфері M&A помітно зросла в І кв. 2024 р.

Активність фармацевтичних і біотехнологічних компаній у сфері M&A помітно зросла в І кв. 2024 р. І хоча загальна сума транзакцій досить помірна, сама кількість угод була значною. На тлі цього фіксується пожвавлення на ринку первинного розміщення акцій (initial public offering — IPO), а інтерес до певних кандидатів у препарати, щодо яких встановлені успішні результати клінічних досліджень, зокрема для лікування ожиріння, підживлює інтерес інвесторів до акцій відповідних компаній. Обсяг інвестування венчурного капіталу також зростає з кінця 2023 р., причому інвестори зосереджуються на великих раундах фінансування.

Угоди злиття та поглинання

Згідно з даними звіту «Q1 2024 Round Up: Situation Normal?» аналітичної компанії Evaluate, за підсумками І кв. 2024 р. фармацевтичними та біотехнологічними компаніями оголошено 48 M&A-угод загальною вартістю понад 36 млрд дол. США. Це більше порівняно з аналогічним періодом 2020, 2021 та 2022 років, однак менше, ніж у І кв. 2024 р. Слід зазначити, що в останньому випадку левову частку суми становило придбання фармацевтичною компанією Pfizer біотехнологічної компанії Seagen за 43 млрд дол. Тож аналітики припускають, що дані І кв. 2024 р. можуть стати передвісником хорошого року для M&A загалом.

Найбільшою угодою І кв. 2024 р. стало придбання компанією Novo Holdings (мажоритарні акціонери Novo Nordisk і Novozymes) компанії Catalent, що надає послуги з контрактного виробництва та досліджень (Contract Development And Manufacturing Organization — CDMO) (таблиця). Сума угоди оцінюється у 16,5 млрд дол. Очікується, що це допоможе компанії-поглиначу підвищити виробничі потужності, зокрема для препаратів Ozempic та Wegovy. Закриття угоди очікується до кінця 2024 р.

Другою за сумою угоди стало злиття, ініційоване Gilead Sciences з компанією CymaBay Therapeutics, цінним активом якої є кандидат у препарати для лікування первинного біліарного холангіту (хронічного аутоімунного захворювання невідомої етіології з холестазом, спричиненим руйнуванням дрібних внутрішньопечінкових жовчних ходів) — селадельпар. Угоду закрито вже через місяць після її оголошення.

У І кв. 2024 року зафіксовано ще декілька угод на суму, що перевищує 2 млрд дол. Зокрема, компанія Novartis подала пропозицію про добровільне публічне поглинання всіх безномінальних акцій німецької біофармацевтичної компанії MorphoSys, пропонуючи акціонерам 68 євро за акцію. Нещодавно обидві компанії уклали угоду про виключення з біржі та мають намір здійснити сквіз-аут злиття міноритарних акціонерів MorphoSys. AstraZeneca уклала остаточну угоду про придбання Fusion Pharmaceuticals, біофармацевтичної компанії, що спеціалізується на розробці радіофармацевтичних лікарських засобів нового покоління. Sanofi планує придбати біофармацевтичну компанію Inhibrx, що спеціалізується на розробці біологічних препаратів для лікування рідкісних захворювань. Завдяки цьому компанія отримує перспективний кандидат у препарати INBRX-101 для терапії пацієнтів з дефіцитом антитрипсину альфа-1. Це спадкове рідкісне захворювання, що характеризується низьким рівнем білка антитрипсину альфа-1, яке переважно уражує легені з прогресуючим руйнуванням тканини.

Таблиця 1

Топ-5 найбільших угод з M&A фармацевтичних та біотехнологічних компаній на світовому фармацевтичному ринку за підсумками І кв. 2024 р.*

Компанія-поглиначКомпанія-цільСума угоди M&A, млрд дол. 
Novo HoldingsCatalent16,5
Gilead SciencesCymaBay Therapeutics4,3
NovartisMorphoSys2,9
AstraZenecaFusion Pharmaceuticals2,4
SanofiInhibrx2,2

Венчурне фінансування

За підсумками І кв. 2024 р. біофармацевтичним компаніям вдалося залучити 6 млрд дол. венчурного фінансування. Це рекордна сума з часів ІІ кв. 2022 р. Левова частка коштів, а саме 3,74 млрд дол., припадає на раунди вартістю понад 100 млн дол., а з огляду на зростання активності у сфері M&A та IPO обсяги фінансування з боку венчурних фондів можуть ще більше зрости у 2024 р.

Середній розмір угоди збільшився до 55,6 млн дол., що є хорошою новиною для фандрейзерів. Втім кількість раундів зменшилася, а це означає, що менше компаній залучили кошти (108 порівняно зі 121 у І кв. 2023 р.). Активність у сфері M&A підживлює інтерес інвесторів, ринок первинного розміщення акцій теж пожвавлюється, що дає венчурним інвесторам ще одну причину підтримувати біотехнологічні стартапи.

Рейтинг найбільших фандрейзерів І кв. 2024 р. очолила компанія Mirador Therapeutics, що спеціалізується на препаратах для презиційної медицини, залучивши 400 млн дол. у березні. Компанія заснована колишніми керівниками біотехнологічної компанії Prometheus Biosciences, яку у 2023 р. придбала Merck (за межами США відома як MSD).

IPO

У 2020 р. ринок IPO у сфері біотехнологій злетів на тлі пандемії COVID-19. Однак наприкінці 2021 р. ця тенденція пішла на спад і активність значно знизилася, змінивши попередній ажіотаж. Тепер це затишшя, імовірно, минає. Показники за І кв. 2024 р. на ринку IPO обнадіюють, оскільки і кількість, і сума первинних розміщень акцій перевищила показники I кв. 2022 р.

Аналіз Evaluate враховує IPO компаній, що розробляють рецептурні препарати, клітинні та генні методи лікування на західних фондових біржах (азійські та інші ринки не враховувалися). Загалом за підсумками І кв. 2024 р. вперше розмістили свої акції на західних біржах 10 біотехнологічних компаній і залучили загалом 1,4 млрд дол., що є найкращим результатом з кінця 2021 р. Середня премія до попередньо оголошеної ціни становила 5%. Це хороший результат порівняно з 2023 р., коли компанії, що пройшли лістинг, були змушені знижувати ціну (у середньому на 11%), щоб укласти свої угоди.

Згідно з даними BioPharma Dive, з початку 2023 р. більшість IPO у біотехнологічному секторі стосувалися компаній з кандидатами у препарати на пізніх стадіях R&D, тоді як у 2020 і 2021 р. навпаки — більшість компаній, які виходили на біржу, мали кандидати в лікарські засоби на стадії доклінічних досліджень або на 1-й фазі клінічних досліджень. Наразі ж компаніям з розробками на ранніх стадіях складніше вийти на ринок IPO. Така зміна може свідчити про перехід інвесторів до «безпечніших ставок».

Ціни на акції

Хоча інвестори проявляють зацікавленість у біофармацевтичній індустрії, підприємства зазнають чималого тиску з точки зору очікувань, що їх кандидати в препарати матимуть успішні результати. Це також означає, що позитивні результати клінічних досліджень можуть сприяти різкому підвищенню цін на акції. Останнім часом велику увагу інвесторів привертають компанії, які мають у портфелі перспективних кандидатів у ліки для терапії ожиріння, а також імунологічні препарати.

За даними Nasdaq, однією з найцікавіших подій на початку 2024 р. став зліт акцій біотехнологічної компанії Viking Therapeutics, яка спеціалізується на розробці нових методів лікування метаболічних та ендокринних розладів. У березні 2024 р. ціни на її акції зросли у 4 рази порівняно з початком року. Це відбулося на тлі того, що компанія опублікувала обнадійливі результати клінічних досліджень VK2735 та VK2809. Перший кандидат у препарати являє собою новий подвійний агоніст рецепторів глюкагоноподібного пептиду 1 (GLP-1) і глюкозозалежних інсулінотропних поліпептидів (GIP) для потенційного лікування різних метаболічних розладів. Другий кандидат у препарати проходить клінічні дослідження для терапії неалкогольного стеатогепатиту — це різновид неалкогольної жирової хвороби печінки, яка може бути пов’язана з ожирінням, цукровим діабетом ІІ типу та підвищеним рівнем холестерину.

Viking Therapeutics належить до компаній із середньою ринковою капіталізацією. У цьому сегменті компаній увагу також привертає біотехнологічна компанія Vera Therapeutics, яка спеціалізується на розробці методів лікування імунологічних захворювань. Компанія оприлюднила позитивні результати фази IIb кандидата в препарати атацицепту для лікування IgA-нефропатії. Це аутоімунний патологічний стан, що може спричиняти запалення і пошкодження нирок. За припущеннями аналітиків Evaluate, у разі успіху лікарський засіб може стати лідером ринку аутоімунних захворювань. Ціни на акції компанії у березні зросли в 3 рази порівняно з початком року.

Підсумки

Минулоріч найвища активність у сфері M&A припала на кінець року. Хоча перші місяці 2024 р. і не були такими ж активними, усе ж зафіксовано досить високі показники. Очікується, що в осяжному майбутньому більшість транзакцій з M&A залишатимуться невеликими швидкими угодами.

У сфері залучення венчурного капіталу відмічається зменшення кількості угод, але збільшення суми інвестицій. Великі раунди фінансування можуть свідчити про те, що відновлення відбувається нерівномірно і для фандрейзерів ситуація залишається невизначеною. Проте є підстави сподіватися, що ситуація може вирівнятися. Також інвестори починають проявляти більше інтересу до IPO, однак очікування від компаній, яким вдасться вийти на біржу, дуже високі.

Читайте також