Інвестиції в ОВДП України перевищили 1 трильйон гривень з початку війни

Інвестиції в ОВДП України перевищили 1 трильйон гривень з початку війни

Обсяг вкладень фізичних осіб в ОВДП України з 2016 року зріс у 600 разів!

З початку повномасштабного вторгнення українські громадяни, бізнес, у тому числі банки, придбали облігацій внутрішньої державної позики на понад 1 трлн гривень. Про це повідомила прес-служба Міністерства фінансів.

"Завдяки залученим коштам від ОВДП ми змогли профінансувати понад 200 днів нашої оборони та захисту, що еквівалентно 15% ВВП України у 2023 році. В цілому інвестиції в облігації стали другим за обсягом джерелом фінансування держбюджету після міжнародної допомоги", – зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Всього в обігу нині перебуває ОВДП на понад 1,6 трлн гривень, з яких частка:

 • комерційних банків – 42,2%
 • Нацбанку – 41,5%
 • юридичних осіб – 10%
 • фізичних осіб – 3,8%
 • нерезидентів – 2,4%
 • територіальних громад – 0,1%.

Зазначається, що водночас громадяни та представники бізнесу значно підвищили свою зацікавленість у купівлі ОВДП. Обсяг вкладень фізичних осіб з 2016 року зріс приблизно у 600 разів, а з 24 лютого 2022 року – більш ніж у 2,4 раза. Юридичні особи збільшили свої інвестиції в ОВДП у 7 разів з 2016 року та у 2 рази з початку повномасштабного вторгнення.

За період з січня 2022 по березень 2024 року українські фізичні і юридичним особі (без банків) отримали дохід на суму 31,5 млрд грн, а іноземні – 19 млрд грн, що в сумі становить 50,5 млрд грн.

У Мінфіні наголосили, що поряд із дохідністю важливою характеристикою є висока ліквідність ОВДП на вторинному ринку, адже інвестори можуть у будь-який момент продати облігації за актуальною ринковою ціною.

У квітні 2024 року у державному застосунку "Дія" запустили продаж двох нових військових облігацій, які присвячені тимчасово окупованим українським містам - Бахчисараю та Макіївці.

За словами віце-прем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, українці вже придбали через "Дію" понад 4 мільйони облігацій і заробили на цьому більш ніж 94 мільйони гривень.

Окрім України облігації внутрішньої державної позики купують ще у 25 країнах світу, найбільша кількість таких інвесторів у Японії, Німеччині та США.

"Останніми роками нерезиденти сильно скоротили свої вкладення в наші облігації. Тому для держави принципово важливо зараз збільшити вкладення в ОВДП не лише банків та бізнесу, а й населення. Адже громадяни тримають на банківських рахунках понад 1 трлн гривень в еквіваленті і є саме тим інвестором, який поки що лише частково залучений Мінфіном до фінансування бюджету через придбання ОВДП", - пише аналітик Олексій Козирев.

Останнім часом Мінфін планомірно знижує дохідність ОВДП у гривні. Для цього посадовці мають всі передумови: офіційна інфляція зберігається на рекордно низькому рівні (3,2% у річному вимірі за підсумками квітня), Нацбанк поступово знижує облікову ставку, знову активізувалося надходження міжнародної фінансової допомоги.

Середня дохідність за ОВДП із терміном погашення 1 рік може поступово опуститися з поточних рівнів до кінця 2024 року — початку 2025 року до рівнів близько 13% річних, 2 роки — близько 13,5% річних, а на терміни понад 3 роки до погашення — близько 14,3% річних. Це все ставки на первинному ринку. На вторинному ринку дані ставки дохідності для громадян будуть приблизно на 1% річних нижчими.

Свої корективи можуть внести:

 • ситуація на фронті;
 • терміни продовження війни;
 • умови та ситуація навколо реструктуризації українського зовнішнього боргу, що позначатиметься і на настроях інвесторів в ОВДП;
 • обсяги зовнішньої допомоги у 2024−2027 роках;
 • загальний стан банківської системи України у цей період тощо.

Читайте також