Новий власник Об’єднаної гірничо-хімічної компанії (ОГХК) — азербайджанська група Neqsol Holding, яка у 2024 році придбала державного виробника титанової сировини за майже 4 млрд грн, заявляє про намір інвестувати в компанію суттєво більше, ніж передбачено приватизаційними зобов’язаннями. Про це повідомив регіональний директор Neqsol Holding Україна Володимир Лавренчук.
За його словами, інвестор уже напрацював трирівневу стратегію трансформації ОГХК, що передбачає:
-
Оновлення корпоративного управління та перехід на міжнародні стандарти прозорості;
-
Розширення ресурсної бази, зокрема геологічну оцінку існуючих та потенційних родовищ;
-
Перехід від сировинної моделі до глибокої переробки титану, що значно підвищує додану вартість та експортний потенціал.
«Це передбачає значно більші інвестиції, ніж 400 млн грн за умовами приватизації», — підкреслив Лавренчук.
Neqsol заявляє, що не є портфельним інвестором і заходить у проєкт з довгостроковими намірами.
«За весь час існування холдингу ми не продали жодного активу. Це завжди інвестиція на десятиліття», — зазначив Лавренчук.
Проєкт глибокої переробки — потенційний перехід від видобутку ільменіту/рутилу до виробництва титанових пігментів або металевого титану — буде детально представлено після завершення першої фази реформи корпоративного управління. Саме вона повинна відкрити шлях до залучення американських та європейських партнерів і нових технологій.

Про ОГХК та її родовища
Об’єднана гірничо-хімічна компанія залишається одним із ключових виробників титанової сировини у Європі й світі. Компанія спеціалізується на ільменітових, рутилових та цирконових концентратах, які є основою для виробництва:
-
металевого титану;
-
титанових сплавів (аерокосмічна промисловість);
-
титанових пігментів (фарби, пластики);
-
високотемпературних матеріалів.
Основні виробничі майданчики:
1. Вільногірський ГМК (Дніпропетровська область)
-
Розробляє Малишевське родовище.
-
За оцінками попереднього менеджменту, має стабільний горизонт роботи до 2030 року.
2. Іршанський ГЗК (Житомирська область)
-
Розробляє Межирічне родовище.
-
Запаси забезпечують роботу мінімум на 15 років.
ОГХК до приватизації забезпечувала понад 70% видобутку ільменітової руди в Україні та входила до десятки найбільших виробників ільменіту у світі.
Приватизація 2024 року — одна з найбільших угод державного сектору
Приватизація ОГХК стала однією з найбільш масштабних після 2022 року:
-
Стартова ціна: від 2,5 млрд грн
-
Фінальна ціна: майже 4 млрд грн
-
Покупець: Neqsol Holding, інвестгрупа, що володіє активами у сфері телекомунікацій, енергетики, інфраструктури та промисловості в 9 країнах.
Це перша велика приватизація стратегічного видобувного підприємства в Україні за останні роки і важливий тест для реформи управління держкомпаніями.
Чому Neqsol робить ставку на український титан
Світовий ринок титану перебуває у фазі зростання через збільшення попиту з боку:
-
авіакосмічного сектору США, ЄС і НАТО;
-
оборонної промисловості (безпілотники, ракети, броня);
-
хімічної та енергетичної галузей.
До 2030 року глобальний ринок титану оцінюється у $28–30 млрд, і країни — лідери з видобутку та переробки (Канада, Австралія, Саудівська Аравія, Китай) активно інвестують у перехід до глибокої переробки.
Україна потенційно може зайняти сильніші позиції завдяки:
-
значним запасам титанових руд;
-
партнерству зі США в сфері критичної сировини (договір 2023 року);
-
попиту на незалежні від Китаю джерела титанової продукції.
Саме тому Neqsol робить ставку не тільки на видобуток, а й на технологічний апгрейд.
Що далі?
Після першого етапу трансформації корпуправління Neqsol планує презентувати інвестиційний план повного циклу, який може включати:
-
будівництво нового виробництва глибокої переробки;
-
підвищення ступеня чистоти титанових концентратів;
-
виробництво титанових сплавів;
-
модернізацію кар’єрів і збагачувальних фабрик;
-
екологічну модернізацію.