Азербайджанський NEQSOL Holding мав наміри купити "Альфа-Банк Україна"

Азербайджанський NEQSOL Holding мав наміри купити "Альфа-Банк Україна"

Азербайджанський NEQSOL Holding навесні 2022 року планував придбати "Альфа-Банк Україна", проте угода не відбулась

Про це повідомив Forbes Україна з посиланням на трьох співрозмовників: в одній зі сторін перемовин, а також у НБУ та серед політичного керівництва України.

Ще один високопосадовець з держструктур підтвердив інтерес до Альфа Банку в Україні з боку "азербайджанських інвесторів", але не назвав їхніх імен.

"Структура угоди, за якою NEQSOL міг стати власником "Альфи", передбачав етап націоналізації - азербайджанські інвестори мали б придбати банк у держави, а не у підсанкційних акціонерів на чолі з Михайлом Фрідманом", - пише видання з посиланням на співрозмовників.

Справа не пішла далі за розмови через "специфіку" NEQSOL: холдинг не став навіть починати оформлення угоди через можливі складнощі з підтвердженням походження коштів.

Розмови про можливу зміну власників "Альфа-Банку Україна" почалися ще в березні, сказав співрозмовник Forbes, близький до керівництва банку.

"Втім, прямий продаж українських активів "Альфа Банку" неможливий через санкції, пояснює високопосадовець з НБУ. Крім цього, це дуже сенситивне питання для української влади - якщо тісні звʼязки акціонерів "Альфи" з політичним керівництвом Росії не доведені, то статус великих платників податків у державі, що намагається знищити Україну, є очевидним.

Тож "робочим" варіантом продажу українського "Альфа Банку" була націоналізація із подальшою швидкою (протягом кількох днів) передачею банку новому власнику, розповідає співрозмовник з оточення Володимира Зеленського", - йдеться у статті.

За даними Forbes, NEQSOL "зʼявився на горизонті" як потенційний інвестор майже одразу.

Нагадаємо, що азербайджанський NEQSOL Holding уже купував великі активи в Україні: телеком-гіганта "Vodafone Україна" за $848 млн у 2019-му, а у 2021-му розпочав угоду з придбання заводу "Івано-Франківськцемент", який, за оцінкою інвестбанкірів, міг коштувати $400–500 млн.

"NEQSOL серйозно розглядався як можливий покупець "Альфи" у квітні 2022 року. Але зрештою сторонам пояснили, що це неможливо", - заявив один із учасників переговорів.

"Пояснення двох співрозмовників Forbes, знайомих із деталями перемовин, - сторони не змогли отримати гарантій, що NEQSOL надасть достатній пакет документів, які підтвердили б походження коштів холдингу".

Це важливо з двох причин. По-перше, НБУ, погодження якого обовʼязкове для банківських M&A, має значно жорсткіші вимоги до покупців у банківському секторі, ніж, наприклад Антимонопольний комітет, каже колишній директор департаменту ліцензування Нацбанку Олександр Бевз.

"Приміром, кілька років тому під час купівлі банку одному з великих українських бізнесменів довелося надавати документи, що підтверджують продаж нерухомості у 2006-му, розповідає інший співрозмовник серед посадовців НБУ", - пише видання.

По-друге, до угод з продажу активів, що належать підсанкційним підприємцям, як правило, виникають питання у країн, які наклали санкції, - щоб M&A не була спробою "перекинути" актив на повʼязаних осіб. Фрідман та Авен потрапили до санкційних списків Євросоюзу та США.

При цьому NEQSOL не є афільованим із "Альфа-Груп".

"Однак ще під час купівлі Vodafone українські ЗМІ піддавали сумніву, що офіційний власник холдингу Насіб Гасанов є реальним бенефіціаром. Наприклад, видання НВ із посиланням на азербайджанського журналіста-розслідувача зазначало, що Гасанов може бути повʼязаний з оточенням президента Азербайджану Ільхама Алієва. Пресслужба NEQSOL заперечує цю інформацію", - нагадує видання.

Регіональний директор NEQSOL в Україні Володимир Лавренчук не відповів на прохання видання прокоментувати інформацію про інтерес холдингу до "Альфа-Банку Україна".

Зазначається, що на момент публікації Forbes не отримав відповіді й на запит, надісланий на email-адресу NEQSOL, вказану на офіційному сайті холдингу.

Водночас у письмовій відповіді на запитання про можливу угоду пресслужба "Альфа-Банку" зазначила, що "банк не коментує чутки".

"Теоретично можна міркувати про продаж, однак для цього мають бути реальні інвестори із досвідом у банківському бізнесі та зрозумілим джерелом походження коштів. Ми таких інвесторів поки що не бачимо", - заявили в банку.

У відповідь на запит Forbes пресслужба НБУ повідомила, що регулятор справді не отримував документів від NEQSOL на поглинання Альфа-Банку. Троє співрозмовників, знайомих із деталями перемовин, зазначили, що топпосадовцям НБУ було відомо про інтерес азербайджанців.

При цьому, сценарій з націоналізацією активів росіян усе ще лежить на столі у політичного керівництва України.

"Це стосується не лише Альфа-Банку, а й принаймні частково "Київстару", - пише видання з посиланням на співрозмовника, близького до Зеленського.

"Через те, що "Київстар" - частина великої міжнародної публічної компанії, це вже зовсім складна історія. Робочого механізму поки що немає", - резюмував співрозмовник

Читайте також