ЄБРР знизив темпи росту ВВП України  до 4,7% на 2025 рік

ЄБРР знизив темпи росту ВВП України до 4,7% на 2025 рік

Прогноз темпу зростання ВВП України на 2024 р. у флагманському звіті ЄБРР збережено на рівні 3,0%. Прогноз на 2025 р. зменшився з 6% до 4,7%

Незважаючи на важкі російські обстріли української енергетики, які тривають вже багато місяців, в економіці України прогнозується зростання на 3% у 2024 р. та на 4,7% у 2025 р. відповідно до звіту, опублікованого сьогодні Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Прогноз зростання на 2024 р. не змінився з попереднього звіту ЄБРР, що вийшов у травні, та трохи перевищує загальний прогноз зростання 2,8%, зроблений Банком на 2024 р. для регіонів, в яких він веде діяльність (Центральна, Східна та Південно-Східна Європа, Кавказ, Туреччина, Центральна Азія, Південне та Східне Середземномор’я).

Разом з цим, у флагманському звіті Банку «Регіональні економічні перспективи» зазначається, що знищення потужностей та об’єктів генерації та передачі електроенергії негативно впливає на українську економіку і вже перервало чотири квартали суттєвого зростання ВВП. З урахуванням цього Банк знизив свій прогноз зростання для України на 2025 р. до 4,7% порівняно з 6% у травневому звіті.

Згідно з новим звітом, українська економіка зросла на 6,5% рік до року у першому кварталі 2024 р. після зростання на 5,3% у 2023 р., яке забезпечило часткову компенсацію різкого спаду на початку війни у 2022 р. Проте це зростання уповільнилося після першого кварталу 2024 р. через дефіцит енергогенерації та вищі ціни на імпортну електроенергію.

Хоча Україна вже має достатнє зовнішнє фінансування до кінця 2024 р., затримки у залученні цих коштів у перші місяці року створили невизначеність, яка негативно вплинула на валютний курс. Українська гривня втратила близько 10% до долара США після переходу з фіксованого до керованого плаваючого курсу на початку жовтня 2023 р.

Інфляція, що стабілізувалася нижче цільового рівня Національного банку України близько 5% у першій половині року, нещодавно знов почала зростати і становила вже 5,8% у липні 2024 р. Це змусило НБУ поставити на паузу пом’якшення монетарної політики після декількох знижень облікової ставки у період з липня 2023 р. по червень 2024 р. (з 25% до 13%).

Також у звіті «Регіональні економічні перспективи» зазначається, що короткострокові прогнози зростання для України, як і раніше, характеризуються високим рівнем невизначеності.

Згідно зі звітом перспективи українського експорту покращились завдяки відкриттю минулого року експортного коридору уздовж узбережжя Чорного моря. Це частково зменшило пов’язану з війною невизначеність щодо безпеки використання Чорного моря для експорту з України значних обсягів сільськогосподарської продукції та інших вантажів, зокрема металів і руди. Але разом з цим у звіті зазначається, що це покращення може бути нівельоване проблемами з електроенергією.

Крім цього, хоча міжнародні партнери України забезпечили достатнє зовнішнє фінансування на цей рік, ситуація у 2025 р. є наразі менш зрозумілою. Також зберігається гострий дефіцит на ринку праці та ризик подальшого знищення інфраструктури і виробничих потужностей.

У цілому в регіонах ЄБРР Банк прогнозує зростання на рівні 2,8% (мінус 0,2 процентного пункту від травневого прогнозу) у 2024 р., і 3,5% (мінус 0,1 процентного пункту від травневого прогнозу) у 2025 р.

У новому звіті «Регіональні економічні перспективи», який отримав заголовок «На шляху корекції», наведено декілька причин зниження прогнозів. Зокрема, це уповільнення економічної діяльності в Центральній Азії зі стагнацією в гірничодобувному секторі Казахстану та Узбекистану. На економіку країн південно-східної частини ЄС негативно вплинув перегляд прогнозів для більш розвинених європейських країн, тоді як регіон Південного та Східного Середземномор’я відчуває вплив конфлікту в секторі Газа та значних посух.

Читайте також