Ринок інвестицій та M&A в Україні у 2023 році досяг $1,7 млрд

Ринок інвестицій та M&A в Україні у 2023 році досяг $1,7 млрд

На тлі критичного падіння ринку інвестицій та угод M&A у перший рік війни загальна інвестиційна картина в Україні у 2023 році дещо змінилася.

За оцінками InVenture, обсяг угод злиття та поглинання (M&A) в Україні, включаючи корпоративні угоди, венчурні угоди в технологічному секторі, а також угоди з приватизації та продажу заставних активів за підсумками 2023 року становив $1,7 млрд. Враховуючи невисоку публічність і прозорість угод, ми припускаємо, що обсяг ринку M&A в Україні в 2023 році був дещо вищим.

 Порівняно з 2022 роком сукупний обсяг угод M&A у 2023 році зріс у 5 разів, однак все ще у 1,5 рази поступається показникам довоєнного часу ($2,7 млрд – у 2021 році).

Також зросла й кількість угод M&A у 2023 році: до 90 транзакцій проти 54 у 2022 році, проте їх кількість все ще нижча за показники довоєнного періоду (120 угод у 2021 році).

Найбільша кількість інвестиційних угод у 2023 році відбувалася у наступних секторах: технологічний сектор та венчурна індустрія; комерційна нерухомість та промислово-логістична нерухомість; сількогосподарське виробництво та агрологістика.

Багато інвесторів у 2023 році оголосили про підготовку до реалізації greenfield проектів в Україні, не чекаючи закінчення війни. Для деяких це вимушені рішення, пов'язані зі змінами умов ведення бізнесу, і зокрема з релокацією виробничих потужностей. Деякі інвестори почали запускати проектні та будівельні роботи розраховуючи на наближаюче закінчення війни. Примітно, що більшість нових ініційованих проектів має відношення до компаній з іноземним капіталом.

Кредити міжнародних фінансових організацій сьогодні залишаються чи не єдиним джерелом доступу до великого капіталу для приватних компаній України в умовах війни. Серед активних донорів слід виділити: ЄБРР, МФК, ЄІБ тощо.

В умовах війни багато українських компаній також почали активніше розглядати можливості диверсифікації інвестицій, перенесення бізнес-активів за кордон, відкриття представництв або масштабування успішних моделей на міжнародних ринках.

Багатьом з українських компаній майже за 2 роки великої війни вдалося не лише вижити, оптимізувати діяльність та пристосуватися до нових реалій ведення бізнесу, а й розробити нові інвестиційні плани й освоїти нові інвестиції.

Більшою мірою можливість вести якісь розмови про інвестиції в Україні існують завдяки насамперед ЗСУ та підтримці Заходу у фінансуванні бюджету країни та військовій допомозі . Від них і від позиції та дій кожного українця залежатимуть і подальші перспективи розвитку ринку інвестицій та в цілому економіки України.

Ситуація для інвесторів залишається складно прогнозованою, воєнний час невизначеності створює як колосальні можливості для зростання капіталу, так і ризику його втрати.

Детальні результати дослідження ринку M&A в Україні читайте в окремому матеріалі.

Читайте також