У 2024 році запит малого бізнесу на кредити “5–7-9” може перевищити 100-150 млрд грн

У 2024 році запит малого бізнесу на кредити “5–7-9” може перевищити 100-150 млрд грн

Про це, спираючись на дані аналітиків, повідомила Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ

За її даними, залежно від відсоткової ставки, суми позики, у 2024 році потенційна кількість виданих кредитів може бути на рівні 60 тис. шт.
“Звісно ці прогнози не враховують низку факторів, як, наприклад, розвиток економіки (зокрема очікується, що зростання ВВП у 2024 році може перевищити 5%), розмір облікової ставки (очікується, що впродовж 2024 року вона може скоротитися до 18-15%), обсяги макрофінансової допомоги від країн-партнерів та МВФ (на наступний рік Україна потребуватиме понад 43 млрд $ прямої бюджетної допомоги), а також дуже важливим стане ситуація на фронті та можливі руйнівні наслідки дій ворога”, - зазначила вона.

За її словами, від початку дії програми підприємці отримали майже 74 тис. кредитів на загальну суму 242 млрд грн. А від початку повномасштабного вторгнення за програмою “5-7-9” вже видано понад 39 тис. кредитів на загальну суму понад 152 млрд грн.

“За час повномасштабного вторгнення кількість пільгових кредитів за програмою зросла майже вдвічі. І динаміка видачі нових кредитів дає підстави прогнозувати, що у 2024 році популярність програми може зрости як мінімум на 40%. Ці дані наочно демонструють важливість державної підтримки розвитку малого та середнього бізнесу, а також довіру підприємців до програми”, - підкреслила експертка.

Фахівчиня звернула увагу на те, що впродовж 2023 року спостерігається зростання попиту на всі види кредитів для бізнесу, як на поповнення обігового капіталу, так і на придбання основних засобів для ведення бізнесу (наприклад, медичне обладнання, сільгосптехніка, спеціалізований транспорт тощо).

Щодо структури кредитів за галузями економіки, то, як твердить Оксана Шульга, понад 40% від усього обсягу виданих кредитів від початку дії програми “5-7-9” припадає на сільське господарство (більш як 29,7 тис. кредитів), 32% складають позики у сфері торгівлі (понад 24 тис. кредитів), 12% стосуються сфери послуг (майже 9,3 тис. кредитів), 11% - це промисловість (8,2 тис. кредитів), 2% - будівництво (1,5 тис. кредитів), 2% - інші галузі (понад 1,4 тис. кредитів). Серед регіонів лідерами за сумами укладених кредитних договорів є м. Київ, Львівська, Дніпропетровська, Київська, Одеська, Харківська області.

Експертка наголосила, що майже всі комерційні банки, що беруть участь у програмі, обрали для себе певні стратегічні напрямки кредитування. Водночас учасники програми все більше звертають увагу на інвестиційне цільове кредитування. Наприклад, кредити на придбання дорожньої та будівельної техніки, сільгосптехніки, комерційного транспорту, енергоефективне та енергоощадне виробниче обладнання, медичне обладнання, частково об’єкти комерційної нерухомості тощо.

За її розрахунком, у 2024 році частка таких інвестиційних цільових кредитів може скласти понад 70% від загального обсягу нових позик. Оксана Шульга вважає, що у 2024 році для успішної реалізації програми дуже важливим стане обсяг фінансування програми та розвиток цільових регіональних програм, які повністю або частково покривають відсотки за наданими кредитами. Вона розповіла, що спеціальні програми Київської міської державної адміністрації та Київської обласної державної адміністрації компенсують підприємцям-учасникам програми відсотки за кредитами 99% і 100% відповідно.

“Саме завдяки компенсації відсотків впродовж 2023 року кількість підприємців в Києві та Київській області, що скористалися програмою пільгового кредитування “5-7-9”, зросла майже на 20%”, - сказала фахівчиня.

Експертка також надала 5 практичних порад підприємцям, які планують взяти участь у програмі “5-7-9”:

  • Звернути увагу на банківські умови фінансування, за якими перший внесок за кредитом не повинен перевищувати від 10% до 20% (особливо це стосується цільових інвестиційних кредитів).
  • Поцікавитися, чи готовий банк запропонувати програму з розтермінування виплат за кредитом у разі виникнення певних складнощів з його погашенням.
  • Чи потенційно готовий банк надати кредит і на яких умовах, щоб “перекредитуватися”, тобто погасити наявні борги.
  • Поцікавитися досвідом участі банку в інших пільгових державних програмах, таких, як, наприклад, “єОселя”, “Доступні кредити під 7%”, “Енергодім” (програма з модернізації житла) тощо.
  • Дізнатися, чи бере банк участь у регіональних програмах з відшкодування відсотків за кредитами програми “5-7-9”.

Читайте також