Пасивні інвестиції в Україні: куди вкласти $5 000 - $10 000 у 2024 році?

Пасивні інвестиції в Україні: куди вкласти $5 000 - $10 000 у 2024 році?

Купити валюту, інвестувати в біткойн або відкрити депозит у банку — це найпопулярніші та найпростіші способи інвестування в Україні. Однак, варто розглянути й альтернативні напрямки вкладень ...

Отримувати стабільний пасивний дохід можна навіть вклавши невелику суму, але це вимагає розумного підходу та обережного аналізу ризиків. В Україні, як і у світі є багато видів інвестування. Представляємо популярні інструменти інвестування, а також їх переваги та недоліки.

Якщо гроші не працюють і просто «лежать під подушкою», вони можуть стати жертвою девальвації. Тому інвестиції — це спосіб розширити свій капітал, а й засіб боротьби з інфляцією. Вони дозволяють зберігати та збільшувати вартість вашого грошового капіталу, таким чином компенсуючи її вплив. Звичайно, інвестор-початківець повинен памятати про ризик-менеджмент і розробку стратегії, які допоможуть захистити капітал від різних негативних сценаріїв.

Давайте розглянемо, куди можна вкласти вільні 5-10 тисяч доларів США, щоби збільшити свій капітал.

Страхування життя

Традиційним і водночас популярним залишається страхування життя. Ви вкладаєте угоду зі страховою компанією, яка зобов’язується виплатити певну суму коштів вашим спадкоємцям у випадку вашої смерті. Ця інвестиція зазвичай має два види: страхування життя зі страховою виплатою після смерті та страхування життя з можливістю накопичення капіталу.

Страхові компанії зазвичай мають різні види полісів з різними умовами та вимогами до мінімальних та максимальних сум внесків. Інвестування в страхування життя може призвести до різних видів накопичень, в залежності від виду страхового поліса та умов договору.

Деякі страхові поліси життя, такі як життєві, можуть накопичувати грошовий резерв, який може бути використаний для викупу поліса в майбутньому. Це може бути вигідним варіантом, якщо ви хочете забрати свої кошти.

Страхові угоди можуть включати індексні або інвестиційні поліси. У такому випадку, частина внесків може бути інвестована в різні фінансові інструменти, що дозволяє здійснювати інвестиції та отримувати приріст капіталу.

Переваги страхування життя:

 • Захист для вашої сім’ї в разі вашої смерті;
 • Деякі політики страхування життя можуть надавати можливість накопичення капіталу та отримання кредитів під них.

Недоліки страхування життя:

 • Вищі вартості преміумів порівняно з іншими формами страхування;
 • Обмежена дохідність, особливо для страховок зі страховою виплатою після смерті.
Новачкам рекомендується не розпочинати інвестиції з акцій конкретної компанії. Фото:pexels.com

Акції

Інвестування в акції означає придбання цінних паперів певної компанії. Підприємство розвиває свою діяльність, збільшує обсяги виробництва та продажів, представляє на ринок інноваційні продукти і, отже, збільшує свій прибуток. Це призводить до підвищення вартості її акцій.

Різниця між початковою вартістю цінного паперу та його вартістю під час продажу стає джерелом прибутку для інвестора.

Новачкам рекомендується не розпочинати інвестиції з акцій конкретної компанії, а розпочати з інвестицій в ETF (фонди, що відстежують індекси), а потім розглянути можливість інвестицій в пайові інвестиційні фонди, використовуючи отриманий прибуток від ETF. Тільки після цього варто купляти акції з окремої компанії.

До слова, ETF стали популярними інструментами для інвестицій через їхню простоту та доступність. Інвестори можуть вибирати фонди згідно зі своїми інвестиційними цілями та ризиками, які вони готові приймати.

З 2017 року в Україні є доступ до фондових ринків світу, тобто сьогодні можливо обрати навіть закордонні фінансові ринки та криптовалюту для отримання пасивного доходу. І це можна зробити навіть із сумою 5-10 тисяч доларів.

«Потенційний інвестор може обирати або акції окремих компаній: Apple, McDonalds, Coca Cola, Amazon, Tesla, Google і т.д. — обираючи акції всесвітньо відомих компаній, приправляючи покупкою акції індексів (наприклад, S&P 500), які вже мають у своєму портфелі акції світових компаній. Потенційному інвестору необхідно складати інвестиційний план та інвестувати в акції та облігації топових компаній світу — для того, щоб отримати пасивний дохід і реінвестувати його надалі, а не імпульсивно накупити акції та чекати щастя», — акцентує адвокатка, яка спеціалізується на фінансах, Наталя Гнатуш.

З початку вторгнення Національний банк ввів обмеження щодо виведення капіталу за кордон. Це стало причиною, чому українці поки не можуть інвестувати в акції компаній через банківські додатки або інвестбанки.

Єдина можливість інвестувати в акції зараз – мати рахунки в іноземних банках із перерахованими туди коштами. Проте не всім їх можуть відкрити через те, що в Україні війна – для банків клієнти з таких країн мають найвищий ризик і їм можуть відмовити у відкритті рахунку.

Переваги інвестування в акції:

 • Потенційно висока дохідність;
 • Дивіденди;
 • Ліквідність.

Ризики інвестування в акції:

 • Ринкові коливання;
 • Компанійські ризики;
 • Необхідність досліджень.

 

Пасивні інвестиції в Україні: куди вкласти $5 000 - $10 000 у 2024 році?

Облігації

Інвестиції в ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) є однією зі специфічних форм інвестування, яка передбачає придбання облігацій, які видає країна для покриття бюджетних потреб. Інвестор, який придбав ОВДП, отримує право на отримання фіксованого процентного доходу протягом певного періоду, а також повернення облігаційної вартості в майбутньому, коли облігація досягне свого терміну.

Облігації можуть бути розділені на кілька категорій за строками: короткострокові та довгострокові. У випадку короткострокових облігацій відсотки виплачуються одноразово, разом зі сплатою всього основного боргу, тоді як у довгострокових облігаціях відсотки виплачуються двічі на рік, а основна сума повертається після закінчення терміну їхнього розміщення.

В Україні річний дохід може бути на рівні 22% за облігаціями в гривні. Але ці високі відсотки стосуються довгострокових облігацій, строк погашення яких припадає аж на 2025 рік.Якщо ви зацікавлені в короткострокових облігаціях з виплатою через рік-півтора, ви можете очікувати дохідність на рівні 18-19%.

«У такому випадку ми можемо говорити про військові облігації. Вони зараз доступні зі строком погашення від трьох місяців до двох років. Чим більший строк, тим більший відсоток. Зрозуміло, коли ми говоримо про військові облігації, ми повинні розуміти дві важливі речі. Перше – держава гарантує повернення цих коштів. Друге – відсоток не підлягає оподаткуванню. Якщо говорити про гарантії повернення вкладених коштів, на перше місце я б ставив військові облігації, і на максимальний строк. Зрозуміло, що є ризики інфляції, підвищення курсу. Проте є можливість купити військові облігації у валюті, хоч там і невеликий відсоток», – коментує інвестиції в ОВДП адвокат Аронович Фелікс.

Переваги інвестицій в ОВДП:

 • Стабільність;
 • Регулярний дохід;
 • Різноманітність облігацій;
 • Ліквідність.

Ризики інвестицій в ОВДП:

 • Ризик впливу інфляції;
 • Ризик процентної ставки;
 • Ризик зміни ринкової ціни.
Іноді буває сплеск підйому цих об’єктів інвестування. Фото: pexels.com

Цінні метали

Інвестування в золото означає здійснення операцій з банківськими злитками золота або безготівковими формами цього металу, з метою збереження фінансових активів та отримання прибутку шляхом зростання ціни на золото.

Придбати золото можна у вигляді інвестиційних монет, які випускає Національний банк. Вартість однієї монети вагою 1 тройську унцію становить понад 73 тисячі гривень. Хоча злиток такої самої ваги на рівні 78 тисяч гривень. Але є нюанс, якщо у інвестора немає коштів, щоб купити злиток, їм доведеться купувати ті ж монети, де ціна за кожен грам буде вищою. Але на даному етапі такий вид інвестицій має певні мінуси, пояснюють експерти.

«Якщо ви купите сережки, ви продасте їх як лом і однозначно втратите. Тобто, ви можете купувати в дорогоцінних металах інвестиційні монети, які випускає, до речі, Національний банк, або в зливках. Це може бути срібло чи золото. Іноді буває сплеск підйому цих об’єктів інвестування. Проте він зазвичай відбувається досить мляво і, коли йдеться  про суму 5-10 тисяч, я б не радив вкладатися в це з точки зору економічного ефекту. Це не та сума і тим більше якщо ви купили якийсь злиток, варто розуміти, що його також потрібно десь тримати. А тримати ви можете десь в банку, за що також повинні платити. Тому, на сьогодні, при такій сумі, я б не радив це робити», – вважає Аронович Фелікс.

Переваги інвестицій в дорогоцінні метали:

 • Стабільність та Захист від Інфляції;
 • Ліквідність;
 • Глобальна Популярність.

Ризики, Пов’язані з Інвестиціями в Дорогоцінні Метали:

 • Волатильність цін;
 • Зберігання та Забезпеченість. Вам потрібно забезпечити їхнє безпечне зберігання.
 • Ліквідність: Ви можете миттєво продати фізичні монети, але це може знадобитися деякий час.

Копі-трейдинг та ПАММ-рахунки

Суть копі-трейдингу полягає в тому, що трейдер-копіст автоматично повторює операції (купівлю і продаж) іншого, зазвичай більш успішного трейдера, в режимі реального часу. Це може відбуватися за допомогою спеціалізованих платформ та соціальних мереж для трейдерів, які надають можливість копіювати торговельні сигнали або операції в режимі автоматичного копіювання.

Копі-трейдинг дозволяє інвесторам отримувати прибуток на фінансових ринках, навіть якщо вони не мають глибокого знання про торгівлю. Однак важливо розуміти, що ця стратегія також не позбавлена ризику, і результати можуть варіюватися в залежності від успішності трейдера, якого ви копіюєте. Тому перед використанням копі-трейдингу слід ретельно аналізувати та вибирати трейдера-джерело з високими показниками успішності та дотриманням ризик-менеджменту.

Переваги Копі-Трейдингу:

 • Доступність: Копі-трейдинг доступний для широкого кола інвесторів, незалежно від їхнього рівня досвіду. Ви можете почати копіювати угоди навіть як початківець;
 • Мінімізація Ризику: З можливістю копіювання досвідчених трейдерів, інвестори можуть зменшити ризик втрат та збільшити ймовірність отримання прибутку;
 • Відсутність Потреби в Досвіді: Інвестори, які не мають досвіду в торгівлі, можуть скористатися знаннями та стратегіями досвідчених трейдерів, не займаючись самостійною аналітикою.

Недоліки Копі-Трейдингу:

 • Ризик Несприятливого Руху Ринку: Навіть досвідчені трейдери можуть зазнавати збитків через непередбачувані рухи ринку, інвестори, які копіюють їх, також піддаються цьому ризику.
 • Платні Послуги: Деякі платформи вимагають комісії за послуги копі-трейдингу, що може зменшити прибутковість інвестицій.

Також варто початківцям-інвесторам розглянути інвестиційну стратегію яка дозволяє делегувати свої кошти професійному управлінцю фондом або трейдеру для торгівлі на фінансових ринках. Йдеться про так звані ПАММ-рахунки.

У такому разі прибуток і збитки розділяються між інвесторами відповідно до їхнього внеску до загального капіталу. Інвестори можуть слідкувати за активністю та результатами управління своїми коштами через спеціалізовані платформи та звіти в режимі реального часу і обирати з різних керівних фондів або трейдерів, кожен з яких може мати свою власну торговельну стратегію та стиль.

ПАММ-рахунки надають інвесторам можливість отримувати прибуток на фінансових ринках, навіть якщо вони не мають глибокого знання в області торгівлі. Однак, як і в інших інвестиційних стратегіях, існують ризики, і результати можуть варіюватися в залежності від управління фондом або трейдером.

Депозити

Станом на грудень 2023 року ставки депозитів у банках зберігаються на рівні, який перекриває інфляцію. За інфляції у 5,6% станом на жовтень 2023 року ставки депозитів становлять від в середньому 15%, проте різняться залежно від строку та банку.

Найвищі ставки за депозитами на 12 місяців – від 12% до 17,25%. Банки з більшими активами мають нижчі ставки. Ставка на 12-місячний депозит у Райффайзен Банку – 12,50%. Менш популярні банки мають вищі ставки, щоб привабити нових клієнтів. Так робить ComInBank, тримаючи ставку у розмірі 16,25%.

Під час воєнного стану Фонд гарантування вкладів фізичних осіб гарантує повернення всіх 100% коштів на рахунках фізичних осіб, тому за заощадження можна не боятися. ФГВФО також запустив виплату гарантій через «Дію». Тому навіть якщо банк збанкрутує, заявку можна подати онлайн та отримати кошти напряму на картку «єПідтримки» без черг.

Інша перевага депозитів – захищеність коштів. У такому випадку можна не боятися, що їх вкрадуть, якщо в дім потраплять грабіжники і знайдуть гроші «під матрасом». Навіть якщо ви випадково втратите картку чи її дані дізнаються – картку завжди можна заблокувати в банку.

Корпоративні облігації

Депозити і ОВДП гарантуються державою, тому ви не втратите ці кошти у разі кризи. Натомість корпоративні облігації – це позичання коштів компаніям. Вони можуть мати вищий дохід, але не гарантуються державою. Але якщо бізнес з якихось причин не може їх повернути, сума згорає.

«Після війни ця штука має шанс злетіти, бо є вже понад 100 тисяч людей, які купували облігації», – каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. Ставки за корпоративними облігаціями – від 15% до 30%, за даними Cbonds

Серед корпоративних облігацій чимало компаній, невідомих широкому загалу. «Левова частка – це закриті розміщення. Компанія випускає облігації, їх купують акціонери чи повязані з ними структури. Так їм зручно вкладати гроші в цей бізнес», – розповів експерт ICU.

Але відомі компанії також залучають кошти, наприклад, «Нова пошта». «Цей інструмент фінансування допомагає компанії розвиватися як всередині країни, так і за кордоном», – пояснює Демків.

Серед інших компаній на ринку – ТОВ «РУШ» (куди входить мережа Eva), «Екса Капітал» (лізинг с/г техніки), Київський асфальтобетонний завод «Столичний», мережа магазинів «Агромат», Фармацевтична компанія «Здоровя», Фармацевтична фірма «Дарниця», Завод Ковальської.

Зараз компанії пропонують корпоративні облігації більше банкам та фондам, менше – фізичним особам. Причина – довший збір коштів через менший середній чек і потреба прозоро звести базу з десятків тисяч громадян та показати їм фінансовий стан компанії.

Валюта

Головне правило економіки – різноманітність, або диверсифікація. Для інвестицій це означає, що кошти не повинні зберігатися в одному інструменті, яким би надійним він не був.

Тому якщо ви вклалися в гарантовані депозити та ОВДП, можна також частину заощаджень зберігати в доларах у готівці або на картці. Іноземна валюта також може знадобитися жінкам чи волонтерам, які виїжджають з України за кордон.

Економіка України переживає складні часи, тому гривня може девальвувати. Міністерство фінансів відчуває брак валютних надходжень в країну через обмежений експорт і посилений імпорт. Це не грає на користь гривні.

Проте Нацбанк та Мінфін розуміють, що гривню не можна відпускати у вільне падіння. Тому НБУ впровадив режим «керованої гнучкості» для валютного ринку – курс будуть тримати в певному коридорі, який Нацбанк не озвучує. Вище цього коридору гривня не підніметься – Нацбанк буде стримувати це своїми резервами.

Однак не можна вважати вкладення в доларах панацеєю. Інфляція розігналася у США та Єврозоні, де упродовж 2022 року центробанки також підняли ставки. Навіть на глобальному ринку інвестори перечікують економічний шторм. Та не інвестують у надійні активи на кшталт US Treasuries чи активи, яким прогнозували приплив капіталу, наприклад ф’ючерсні контракти на товари і корисні копалини (commodities).

 

Читайте також наші матеріали:

Пасивні інвестиції в Україні Пасивне інвестування. Куди вкласти гроші у 2024 році? Куди інвестувати у 2024 році? Інвестиції 2024 року: що купувати і куд авкладати кошти? Як отримувати пасивний дохід у 2024 році? Куди вкласти невеликі гроші? На що інвестувати? Куди вкласти 10 000 доларів? Куди вкласти 5000 доларів? Куди витратити гроші з прибутком? В який бізнес вкласти гроші?

Читайте також