Який відкрити бізнес в Україні у 2024 році?

Який відкрити бізнес в Україні у 2024 році?

Немає кращого способу заробити, ніж відкрити власний бізнес. Які напрямки бізнесу будуть затребувані та актуальні в Україні та який краще відкрити бізнес у 2024 році

Немає кращого способу заробити і мати фінансову стабільність, ніж відкрити власний бізнес!

На початок 2024 року кількість приватних підприємців (ФОП) в Україні перевищила 2 млн., це був найкращий результат за останні 5 років. Проте, в умовах війни багато підприємців в Україні перебувають у режимі виживання, деякі ж закрили свій бізнес. Водночас є й сміливці, які всупереч негативним економічним трендам, з вірою у якнайшвидшу перемогу України сьогодні залучають інвестиції та відкривають нові бізнеса.

InVenture пропонує добірку найкращих бізнес-ідей про те, який відкрити бізнес в Україні в 2024 році.

IT-компанія

Якщо ви хочете, щоб ваш бізнес був актуальним не лише в Україні, а й у світі, то насамперед розгляньте варіант роботи у сфері інформаційних технологій (IT).

ІТ є однією з провідних індустрій української економіки та стрімко зростає щороку. Так, за останні 6 років частка експорту компютерних послуг у ВВП зросла з 1,8% до 3,5%, а загалом у експорті послуг – з 13,4% до 37,8%. Тобто майже 40% усіх послуг, що експортує Україна на зовнішній ринок, це послуги IT.

Перший і другий квартали 2023 року були успішнішими для галузі і принесли $1,675 млрд і $1,702 млрд відповідно. Показники третього кварталу 2023 року – найнижчі за останні два роки. Спостерігаємо тенденцію, що ІТ-експорт повертається до цифр, які були ще до повномасштабного вторгнення — як у першому ($1,444 млрд) та другому ($1,605 млрд) кварталах 2021 року.

У десятці країн, які приносять більше виручки для України, — США, Мальта, Велика Британія, Кіпр, Ізраїль, Швейцарія, Німеччина, Естонія, Польща та Нідерланди. Безперечний лідер – Сполучені Штати Америки. $221 млн від цієї країни у вересні - це 42% від усієї місячної виручки за ІТ-експорт ($521 млн).

Часто-густо IT компанії працюють на аутсорсингу, співпрацюючи з іноземними клієнтами. Відразу варто спеціалізуватися на певній ніші, щоб створити собі репутацію фахівця у цій сфері та надалі отримувати більше замовлень. Сьогодні можна знайти багато замовлень у сферах веб-розробки, веб-дизайну, digital маркетингу тощо. Дуже популярним напрямком є створення та просування сайтів на WordPress, тут можна залучити велику кількість клієнтів у сегменті малого бізнесу. Перші замовлення можна знайти на порталах Odesk та Elance, а розпочинати розвиток бізнес-проекту у сфері ІТ краще з роботи на фрілансі, поєднуючи свою справу з основною роботою.

У промисловому сегменті ІТ у найближчі 5 років будуть у тренді:

 • Artificial Intelligence (AI). Штучний інтелект грає ключову роль створенні рішень автоматизації промисловості. Завдяки ІІ можна підвищувати гнучкість та точність виробничих дій, адаптувати управлінські процеси тощо.
 • Internet of Things (IoT). IoT – компютерні мережі, до яких підключаються фізичні обєкти із встановленими датчиками, сенсорами та програмних забезпеченням. Це допомагає обробляти інформацію, дистанційно керувати процесами та автоматизувати виробництво.
 • Big Data. Технологічні рішення Big Data дозволяють у режимі реального часу збирати, аналізувати та прогнозувати дані щодо обсягів виробництва та витрат, логістики, роботи з клієнтами та інших виробничих процесів.

У сфері фінтех варто звернути увагу на:

 • Application Programming Interface (API). Посередник між програмами, за допомогою яких одні надсилають запит іншим та отримують відповідь. Це дозволяє економити час та спростити роботу.
 • Artificial Intelligence (AI). Алгоритми штучного інтелекту використовуються для створення продуктів з онлайн-кредитування, страхування та порівняння фінансових інструментів. Чат-боти стали базовою технологією платіжних сервісів та продуктів з персональних фінансів.
 • Блокчейн. Технологія обробки, зберігання інформації та ідентифікації клієнтів за допомогою спеціального децентралізованого реєстру. Найчастіше вона використовується у криптовалютах.

Бізнес у сфері Military

Повномасштабна війна стала потужним поштовхом до розвитку military-tech в Україні. Такі компанії охоплюють все, що потрібне українським захисникам – від дронів до засобів тактичної медицини.

Military-tech в Україні розвивається досить швидко: зростання ринку з 2014 року склало від 3 до 7 разів, залежно від напрямку.

В українській military-tech варто звернути увагу на такі сегменти:

 • Робототехніка. В Україні найбільш успішним у цій сфері є виробництво та використання дронів для аеророзвідки та передавачі інформації, а також дронів-камікадзе.
 • Програмне забезпечення для військових. Українські військові потребуються власного програмного забезпечення на кшалт: "Кропива", "Броня", "Дельта", "Гризельда", "Мілчат" тощо. Програмні розробки націлені на автоматизацію збору інформації, аналіз та обробку в реальному часі.
 • AR/VR. Технології доповненої реальності є основою симуляторів різних видів зброї та техніки, що дозволяє з меншими витратами та втратами проводити навчання та вдосконалювати їхнє вміння.

ТОП-10 перспективних бізнес-ідей під час і після війни

Ми зібрали ТОП-10 найактуальніших бізнес-ідей, за допомогою яких можна успішно розпочати свою справу або переформатувати бізнес під час війни.

Який відкрити бізнес в Україні у 2023 році?

Інтернет магазин

Якщо Ви бажаєте обєднати ІТ та сферу торгівлі, то Вам варто звернутись на бізнес у сфері e-commerce.

До війни ринок e-commerce в Україні розвивався досить динамічно, він зріс утричі з 2016 року, становлячи $1,5 млрд. у 2016 році та досягнувши $4,4 млрд у 2021 році. Якщо ж говорити про частку e-commerce у роздрібній торгівлі, то ще пять років тому вона була на рівні 3,3%, а вже 2023 року зросла до 9,2%. При цьому дослідники кажуть, що рітейл не просто переходить в онлайн - він трансформується за допомогою ІТ.

За даними Statista, ринок eCommerce в Україні показував стабільне зростання за останні роки до початку повномасштабного вторгнення. Його обсяги виглядали так:

 • 2017 рік – 1180,6 млн доларів США;
 • 2018 рік – 1497,2 млн доларів США;
 • 2019 рік – 1848,9 млн доларів США;
 • 2020 рік – 2740,0 млн доларів США;
 • 2021 рік – 3506,9 млн доларів США.

Проте вже у 2022 році на тлі війни обсяги просіли майже в 12 (!!!) разів і становили лише 295,85 млн. доларів США. При цьому просідання спостерігається у всіх областях, особливо в сегментах моди, меблів, іграшок та хобі, краси та здоров'я, електроніки тощо.

Прогнози на 2023 та 2024 роки вельми оптимістичні. Очікується, що у 2023 році обсяги ринку майже досягнуть рівня 2020-го та становитимуть 2671,05 млн. доларів. А 2025-го стануть навіть вищими, ніж у довоєнному 2021 роком.

Багато американських експертів взагалі пророкують смерть великих торгових центрів і відхід майже всієї комерції в інтернет. Так, згідно з останніми дослідженнями Bussiness Insider у США планують закритися 31% великих ТРЦ у звязку з підйомом оборотів інтернет-магазинів. Тож якщо ви плануєте створити бізнес проект у сфері роздрібної торгівлі, то онлайн-комерція набагато перспективніша, ніж відкривати традиційний магазин або бутік.

При запуску інтернет-магазину варто приділити особливу увагу вибору товару, який ви плануєте продавати.

Рекомендуємо переглянути в Google trends, які товари популярні у вашому регіоні та виходячи з цих даних вибрати ідею для бізнесу. Так, за останні півтора роки зник тренд на спіннери, проте зявився тренди на електронні сигарети. Варто вибирати вужчу нішу, але менш конкурентну, щоб стати лідером ринку.

Також на цю тему ми підготували добірку, чим буде вигідно торгувати в 2024 році?

Аграрний бізнес

Про потенціал українського аграрного сектора йдеться вже дуже багато. Незважаючи на проблему з логістикою зерна під час війни, сільське господарство залишається головним джерелом валютних надходжень до України. Основною перевагою аграрного бізнесу є гарантований попит на продукцію сільського господарства у світі та в Україні.

Водночас у 2023 році українські аграрії можуть засіяти на 45% площ та зібрати зерна на 60% менше, ніж 2022-го. Причиною цього стане зниження посівних площ, падіння врожайності, зміна структури посівів, втрата ринків збуту та висока інфляція у країні. Загалом у 2023 році врожай зернових очікується на рівні 34 млн тонн, що на 60% менше 2021-го, і на 43% менше за 2022 рік.

В Україні за результатами 2023 року прогнозується зниження збитків агросектору від вирощування зернових та олійних культур, проте виробництво трьох з п'яти основних культур залишиться збитковим. Тваринництво в цілому залишиться прибутковим, за винятком виробництва ВРХ живою вагою.

Хоча у 2023 році спостерігається відновлення прибутковості за деякими культурами, адже у 2022 році вирощування всіх видів зернових та олійних було збитковим, не варто забувати, що сезон 2021 року був дуже вдалим для виробників зернових та олійних культур України. Висока врожайність та високі ціни на сільськогосподарську продукцію, а також низькі ціни на матеріально-технічні засоби забезпечили високі прибутки (принаймні для тих, хто здійснив продаж до 24 лютого 2022 року). Отже, успіх 2021 року створив ресурси для стійкості у 2022 році, тоді як на початку 2023 року запас міцності агросектору був набагато меншим», — йдеться у повідомленні Мінагрополітики.

Найбільший вплив на рівень прибутковості сільськогосподарської галузі України протягом 2022-2023 років надали експортна логістика, девальвація гривні та збільшення цін на матеріально-технічні ресурси.

Якщо до повномасштабного вторгнення Росії в Україну 95% зернових та олійних культур експортувалися через чорноморські порти, з лютого по серпень 2022 року агропродукція експортувалася лише через дунайські порти, залізницю та автомобільні шляхи через країни ЄС з дуже високими витратами на транспортування та перевалку. Чорноморська зернова ініціатива відновила експорт через чорноморські порти України з результатом 33 млн т із серпня 2022 по липень 2023 року, що сприяло зниженню світових цін на продовольство та підтримало здатність українського агросектору. Отже, зупинення Чорноморської зернової ініціативи у липні 2023 року негативно вплинуло на експорт вітчизняної сільськогосподарської продукції.

За перші місяці війни 2022 року гривня девальвувала на 30% за курсом НБУ, а за комерційним навіть більше. Через девальвацію національної валюти знизилися витрати на такі складові собівартості виробництва як орендна плата за землю, витрати на оплату праці, єдиний податок 4 групи тощо, але збільшилися ціни на ресурси, такі як паливо, добрива, засоби захисту рослин, запасні частини та насіння з фіксованою ціною в доларах США або євро.

Ускладнення логістики імпорту ресурсів у поєднанні з високими цінами на енергоносії у 2022 році спричинило додаткові витрати на паливо, добрива та засоби захисту рослин. Постачання палива було особливо проблематичне протягом весни-літа 2022 року. 2023 року ситуація з більшістю засобів виробництва стабілізувалася, а ціни дещо знизилися. Проте вони досягли рівня на початок повномасштабного вторгнення. Як наслідок використання матеріально-технічних ресурсів, особливо добрив, скоротилося.

Щодо інших складових собівартості, орендна плата за землю у 2022 році в національній валюті була такою ж чи дещо вищою, ніж у 2021 році. У 2023 році рівень орендної плати за землю зріс приблизно на 5-10%. Більшість господарств не змогли підвищити оплату праці у 2022 році та зберегли її на рівні 2021 у гривневому еквіваленті. 2023 року багато аграрії збільшили витрати на оплату праці на 10-20%, щоб частково компенсувати інфляцію та девальвацію гривні, а також з метою мотивації працівників.

Ключовими факторами впливу на сільське господарство України у 2023-2024 роках будуть динаміка цін на експортних ринках, можливість експорту через Чорне море та/або ЄС, вплив погоди на врожайність, витрати на логістику, доступ до фінансування (наявність доступних кредитів), ціни на енергетичні ресурси та їх доступність, а також динаміка обмінного курсу гривні.

Якщо ви тільки плануєте відкрити бізнес у сфері сільського господарства, варто звернути увагу не на рослинництво, де в основному домінують великі агрохолдинги, а на галузеві ніші, наприклад, такі як: вирощування овочів або фруктів, вирощування ягід або тваринництво. В Україні ці сфери лише починають розвиватися, тут менша конкуренція та існують широкі перспективи для виходу на закордонні ринки. Насамперед експорт орієнтований на ЄС, але активно розвивається й азіатський напрямок. Але створювати сільгоспвиробництво з нуля, маючи в своєму розпорядженні лише земельну ділянку – дуже трудомісткий процес, оскільки піде багато часу, колись підприємство почне приносити дохід. Тому при відкритті аграрного бізнесу буває доцільно одразу купити агробізнес, що діє.

Варто також переглянути сектор ІТ в агробізнесі (agtech). В останні роки українське агро активно трансформується та основним ресурсом стає не земля, а технології. Ефективність с/г через використання технологій точного землеробства підвищується на 20-30%. Сьогодні вже 10% українських фермерів активно запроваджують технології у своєму агробізнесі.

Якщо ви тільки плануєте відкрити бізнес у сфері сільського господарства, варто звернути увагу не на рослинництво, де в основному домінують великі агрохолдинги, а на галузеві ніші, наприклад, такі як: вирощування овочів або фруктів, вирощування ягід або тваринництво. В Україні ці сфери лише починають розвиватися, тут менша конкуренція, менший інвестиційний поріг входу та існують широкі перспективи для виходу на закордонні ринки. Насамперед експорт орієнтований на ЄС, але активно розвивається й азіатський напрямок. Але створювати сільгоспвиробництво з нуля, маючи в своєму розпорядженні лише земельну ділянку – дуже трудомісткий процес, оскільки піде багато часу, колись підприємство почне приносити дохід. Тому при відкритті аграрного бізнесу буває доцільно одразу купити діючий агробізнес.

Варто також звернути увагу на сектор ІТ в агробізнесі (agtech). В останні роки українське агро активно трансформується та основним ресурсом стає не земля, а технології. Ефективність сільского господарства через використання технологій точного землеробства підвищується на 20-30%. Сьогодні вже більше 10% українських фермерів активно запроваджують технології у своєму агробізнесі.

Освітні курси

У статті Forbes про інвестиційні тренди на найближчі роки рекомендується інвестувати у власну карєру на тлі конкуренції, що зростає, на ринку праці. Це означає, що фахівці змушені постійно відвідувати різні курси, семінари та вебінари для того, щоби залишатися конкурентоспроможними на ринку праці. Завдяки тренду на інвестиції в особистий розвиток в освітньому секторі виникла велика кількість бізнес-ідей.

Зараз вкрай актуальним є вивчення іноземних мов, не тільки англійської, а й німецької, китайської, французької, арабської та інших. Також ви можете готувати фахівців у певній сфері, наприклад, в ІТ або інтернет-маркетингу. Популярним трендом останнім часом стають онлайн-курси, оскільки сучасне суспільство вважає за краще економити свій час. Найважливіше – знайти хороших викладачів, які якісно навчатимуть клієнтів та даватимуть актуальні знання. Також необхідно, щоб ви самі зналися на всіх нюансах тематики ваших курсів.

Найкращим мотватором щодо відкриття своєї справи в секторі edtech, є приклад успіху українського стартапу Preply, який вже перетнув оцінку в $1 млрд, а його засновники потрапили у список Forbes - найзаможніших людей України.  

Кафе та ресторани

Після того, як Росія вторглася на територію України, усі заклади тимчасово припинили свою роботу. Проте за три місяці з початку повномасштабної війни відкрилося 70% закладів.

У той же час за весь час війни ресторанний ринок скоротився з 36 500 до 32 000 закладів.

При цьому у 2023 році різко збільшилася кількість реєстрацій ФОП та ТОВ з ресторанними кведами.

Згідно з даними дослідження:

 • до пандемічного 2019 року було зафіксовано 5430 реєстрацій;
 • 2020 року – 6 290 реєстрацій;
 • 2021 року – 12 699 реєстрацій;
 • 2022 року – 8 059 реєстрацій;
 • 2023 року – 13 721 реєстрація.

Середній виторг на початок 2024 року серед закладів ресторанного бізнесу зріс на 40% порівняно з 2022 роком. При цьому середній чек у ресторанах зріс на 38% порівняно з минулим.

Перевагою бізнес-проектів у ресторанній сфері є те, що можливий термін окупності для ресторану лише два-три роки, а для кафе півроку-рік. 

Якщо ви шукаєте цікаву ідею для ресторанного бізнесу, то у світі зростає популярність азіатської кухні. Мода на китайські, вєтнамські, японські та турецькі страви вже прийшла і в Україну, разом із трендом на здорове харчування, тож вегетаріанські ресторани та заклади, які готують продукти з малим вмістом калорій, теж мають хороші шанси на успіх.

Висновок

Існують сотні бізнес-ідей. Однак, починати свій бізнес з нуля – завдання нелегке, більшість підприємств закриваються протягом кількох років. Тому набагато безпечніше та вигідніше купити готовий бізнес, а потім розвивати його.

Інші акутальні бізнес-ідеї для відкриття бізнесу в Україні в 2024 році Ви можете знайти в іншій нашій добірці бізнес-ідей.

 

Який бізнес відкрити в Україні у 2024 році? Як відкрити свій бізнес та заробити гроші? Який розпочати бізнес із нуля? Який відкрити бізнес в Україні та стати підприємцем? Малий бізнес в Україні: з чого розпочати свій бізнес? Найвигідніший малий бізнес в Україні. Найприбутковіший бізнес в Україні – рейтинг. Яким бізнесом зайнятися в Україні? Який найвигідніший малий бізнес на сьогоднішній день? Який бізнес відкрити в Україні під час війни? Який бізнес відкрити з нуля? Основні перспективні напрямки бізнесу 2024 року. Відкриття бізнесу 2024.

Читайте також