Релокація підприємств в Україні в період війни: куди рухається бізнес

Релокація підприємств в Україні в період війни: куди рухається бізнес

Релокація бізнесу в Україні в період війни є чи не єдиним варіантом збереження активів, життя співробітників і продовження функціонування бізнесу у безпечних від воєнних дій регіонах України.

Релокація бізнесу в період війни є складним, але необхідним процесом для забезпечення його виживання та адаптації до нових умов. Ось кілька ключових аспектів, які варто враховувати:

  • Оцінка ризиків: Необхідно оцінити рівень загрози фізичної безпеки для працівників і майна, особливо в зонах активних бойових дій та визначити безпечні альтернативи.
  • Вибір нового місця: Важливо обрати регіон, де існують стабільні умови для ведення бізнесу, доступ до ресурсів та ринку.
  • Логістика: Організація перевезення обладнання, матеріалів та персоналу в нове місце.
  • Юридичні аспекти: Вивчення законодавства та регуляцій у новому регіоні, включаючи податкові зобов'язання та ліцензії.
  • Фінансування: Пошук джерел фінансування для покриття витрат на релокацію, можливе залучення інвесторів або державних програм підтримки.
  • Комунікація з клієнтами: Інформування клієнтів про зміни, щоб зберегти їхню лояльність.
  • Підтримка персоналу: Забезпечення безпеки та підтримки працівників, можливо, через компенсації або допомогу в новій локації.
  • Адаптація бізнес-моделі: Можливо, знадобиться адаптувати бізнес-модель до нових умов ринку.

До компанії InVenture щоденно звертаються власники бізнесу переважно з Харківської, Запорізької, Чернігівської, Сумської та Дніпропетровської областей, які мають на меті переміщення бізнесу в центральні та західні регіони України.

Найбільш затребуваними регіонами для релокації підприємств сьогодні є Київ та Київська область, хоча протягом першого року війни превалювали західні області країни. Фактично на київський регіон припадає 30-40% усіх запитів щодо пошуку об’єктів промислової на складської нерухомості. За ним йдуть Львівська область, Закарпатська, Житомирська, Чернівецька, Івано-Франківська, Тернопільська, Вінницька, Хмельницька, Рівненська, Волинська області.

Згідно офіційної статистики, станом на березень 2024 року, від початку повномасштабного вторгнення в Україні зафіксовано 18 944 переїзди бізнесу з одного регіону в інший.

З початку війни, для бізнесу, який хотів переїхати на нове місце, діяли державні програми підтримки. Зокрема, подаючи заявку через Prozorro, можна було скористатися безкоштовним сервісом з перевезення «Укрзалізниці» та «Укрпошти». Крім того, держава надавала разову допомогу у 100 000 грн для релокованих підприємств, які мають до 12 робочих місць. На сьогодні таких преференцій немає і бізнес має вирішувати це питання за власний рахунок.

За словами Олексія Олейнікова, керуючого партнера InVenture основною проблемою для власників бізнесу, які мають на меті переміщення виробництва є брак персоналу на нових локаціях, особливо чоловічої статі, в умовах посиленої мобілізації. Інше питання, пов’язане з пошуком фінансування для викупу об’єктів нерухомості та приведення їх до необхідного стану використання, адже зазвичай власних вільних ресурсів не вистачає для купівлі об’єктів та їх реконструкції.

В залежності від специфіки виробничої діяльності, релокантів переважно цікавлять цілісні майнові комплекси або окремі промислові приміщення з певними площами нерухомості та набором комунікацій для можливого розміщення промислового обладнання. Також є приклади коли компанії що релокуються, трансформують промислові об’єкти у складські комплекси для зберігання продукції, або перебудовують під свої потреби.

Звісно для багатьох власників, які переміщують бізнес, стоїть бажання знайти ідеальний об’єкт нерухомості для довгострокової діяльності, тому часто-густо орендовані приміщення не підходять, а на перший план виходить вартість квадратного метру. Багато угод не відбувається через розрив в оцінці вартості нерухомості між продавцем та покупцем та бажану форми оплати.

«Не зважаючи на всі складнощі, за період війни, нам вдалося допомогти релокувати та закрити угоди з купівлі-продажу нерухомості для великої рітейл мережі, потужного фармацевтичного виробника, компанії-виробника дронів, виробництва напівфабрикатів, м’ясокомбінату, виробника меблів, ряду сільськогосподарських виробників тощо», відмічає Олексій Олейніков.

«Зараз активно працюємо із запитами щодо переміщення виробництва плитки, організації промислових площ для діяльності потужного оборонного підприємства, а також переміщення фермерів із східних областей України», додав він.

Із останніх новин, відомо що Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) за підтримки Швейцарії та США поновлює набір виробничих малих та середніх підприємств для участі в Програмі з релокації. Програма охоплює релокації з постраждалих від війни територій у межах України, які відбулися після 24 лютого 2022 року або заплановані. Планується надати гранти до 30 тис.євро на одну компанію для покриття витрат, які не були компенсовані іншими програмами та організаціями.

Пропонуємо до вашої уваги доступні пропозиції з продажу промислової та складської нерухомості для релокації Вашого бізнесу:

Читайте також