99% компаній-членів EBA продовжують вести бізнес, а 63% – інвестувати в Україну під час війни

99% компаній-членів EBA продовжують вести бізнес, а 63% – інвестувати в Україну під час війни

Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації та співзасновниця Global Business for Ukraine: "Попри складні часи, численні виклики та труднощі, бізнес-спільнота продовжує ...

Попри складні часи, численні виклики та труднощі, бізнес-спільнота продовжує діяльність та інвестує в Україну під час війни. Більшість компаній зберігають оптимізм щодо подальшого розвитку, але водночас всерйоз сприймають виклики зимового сезону, що можуть чекати попереду. Бізнес має бути готовий до різних сценаріїв.

Завдяки мужності наших захисників у Збройних Силах України та стійкості нашого бізнесу ми зараз маємо можливість підбивати підсумки першої половини 2023 року.

Так, попри складні часи, спільнота Європейської Бізнес Асоціації працює на повну потужність: 99% компаній продовжують вести діяльність, а 63% – інвестувати в Україну під час війни. Є відчуття, що українські підприємці, принаймні більшість компаній Асоціації, використали цей час для адаптації та перебудови робочих процесів і нині сфокусовані вже не на виживанні, а на розвитку та покращенні результатів.

Починаючи з першого місяця повномасштабного російського вторгнення, ми в Асоціації слідкуємо за станом справ у бізнесу й бачимо, що протягом цього часу він поступово відновлюється, тільки дещо просів восени-взимку під час масованих атак на українську енергетичну інфраструктуру. Станом на другий квартал 2023 року бізнес не лише працює та підтримує співробітників (90% виплачують заробітні плати в повному обсязі), а також підтримує Збройні Сили України та населення. Так, 47% підтримують ЗСУ фінансово та підтримують своїх мобілізованих співробітників, 42% надають свою продукцію, а 24% – послуги на потреби ЗСУ та соціальні цілі.

99% компаній-членів EBA продовжують вести бізнес, а 63% – інвестувати в Україну під час війни

Фінансова «подушка» бізнесу також залишається стабільною: 25% мають фінансові резерви на пів року, 23% – на рік, а 37% – на рік і більше. І це попри те, що компанії зазнали суттєвих збитків – 38% мали безпосередні втрати внаслідок бойових дій, а 21% із них мають активи (виробничі потужності, землю, техніку, транспорт, нерухомість, продукцію), що залишились на окупованих територіях.

Водночас малому та мікробізнесу дещо важче. Серед опитаних нами фізичних осіб-підприємців, які беруть участь у проєкті з підтримки малого бізнесу Асоціації Unlimit Ukraine, нині продовжують працювати 90%. Водночас 62% платять зарплати в повному обсязі. Однак фінансові резерви малих підприємств поступово вичерпуються. Кількість тих, що не мають жодних резервів, збільшилась за останні пів року з 25% до 32%. У кілька місяців нині оцінюють власну фінансову стійкість 31% підприємців і в пів року – 18%.

Попри численні виклики та труднощі, більшість компаній зберігають оптимізм щодо подальшого розвитку свого бізнесу. Майже половина, а саме 47% опитаних членських компаній Асоціації очікують зростання за результатами 2023 року, 28% розраховують втримати показники на рівні 2022 року, 25% очікують погіршення. Хоча зростання очікується щодо попереднього падіння, втім тенденція вказує на відновлення.
Деякі компанії не припиняють інвестувати в Україну. Бачимо приклад, як навіть під час повномасштабної російської агресії вони вкладають у будівництво, створення чи розширення виробничих потужностей мільйони євро. До того ж 60% наших компаній інвестують у соціальні проєкти в середньому близько 8% від доходів.

Малий бізнес також має плани щодо розвитку. Попри труднощі, 76% підприємців планують масштабування у 2023 році, а саме розширення географії присутності, відкриття нових напрямів, вихід на зовнішні ринки. Для розширення бізнесу більшість опитаних (67%) залучатимуть нові кошти.

Це підприємства, які вже працюють в Україні, але ми маємо потенціал до залучення нових інвесторів, особливо в контексті майбутньої відбудови, готуватися до якої потрібно вже зараз. Тож у лютому 2023 року Європейська Бізнес Асоціація спільно з Global Business for Ukraine та Ukraine Invest запустила Інвестиційну карту України, щоб зібрати актуальні проєкти, аби, з одного боку, дати змогу знайти потрібне партнерство чи фінансування, а з іншого – презентувати можливості для інвесторів. Ця карта – практичний інструмент, що містить проєкти від бізнесу, який шукає інвестиції, та проєкти відновлення від муніципалітетів. На початок серпня карта налічувала 124 проєкти з інвестиційним потенціалом близько чотирьох мільярдів гривень, і ми продовжуємо отримувати нові.

Загалом на карті представлено 14 галузей, а лідерами за кількістю проєктів серед областей є Кіровоградська, Дніпропетровська й Одеська області. Напрями проєктів абсолютно різні: індустріальні парки, будівництво заводів (виробництво біопалива, виробництво, переробка та фасування різного типу продуктів харчування тощо), будівництво медичних і рекреаційних центрів, будівництво екомістечок та житлових комплексів, геологічні дослідження та видобувні проєкти, будівництво обєктів енергетики, зокрема зеленої, логістичні обєкти тощо.

Нестача фінансування – це лише один із викликів, з яким нині доводиться мати справу бізнесу. Іншими труднощами для компаній в Україні, крім безпосередньо бойових дій, обстрілів і руйнувань, залишаються ускладнена логістика, перебудова ланцюгів постачання, зменшення внутрішнього ринку та платоспроможності населення, сезонні перебої з електропостачанням та звязком, відтік спеціалістів і труднощі, повязані з мобілізацією співробітників.

Нині у 83% компаній Асоціації є мобілізовані працівники, водночас у 43% бізнесів мобілізовані критичні спеціалісти, зокрема інженери, ІТ-фахівці, електрики, механіки, машиністи, водії. До того ж близько 15% співробітників членських компаній досі лишаються за кордоном і їхнє повернення додому залежатиме від безпекових та економічних факторів. Тож для підприємств надзвичайно важливою є прозорість і зрозумілість процедури бронювання працівників, аби була можливість забезпечити безперервну роботу.

Бізнес також серйозно сприймає виклики зимового сезону, що можуть чекати на нас попереду. Нині ні держава, ні бізнес не мають однозначних прогнозів щодо того, чи ситуація з електроенергією цієї зими буде гіршою чи кращою, оскільки надто багато факторів на це впливають. Принаймні, ми почули від влади, що зараз ведуться активні ремонтні роботи та підготовка, формуються запаси вугілля та газу. Водночас приватний сектор, як і минулої зими, має бути готовий до різних сценаріїв.

Читайте також