Форензік: боротьба із фінансовим шахрайством, що необхідно знати власникам бізнесу

Форензік: боротьба із фінансовим шахрайством, що необхідно знати власникам бізнесу

Артем Ковбель, аудитор, співзасновник, партнер компанії Crowe Erfolg, член ASIS, ACFE, ASCP про те, як форензик може допомогти з фінансовими зловживаннями у бізнесі

Абсолютно кожна компанія: чи це представник малого, середнього чи великого бізнесу, щомиті наражається на низку ризиків, які впливають на фінансову стабільність бізнесу. І тут йдеться як про ризики матеріального характеру, наприклад коли недобросовісний менеджер вирішує списати, а далі приховати в обліку виведену за готівку дебіторську заборгованість (один з трьох ризиків-незаконне спотворення фінансової звітності), так і про ризики нематеріального характеру, коли співробітник компанії за винагороду розповідає конкуренту сенситивну (інсайдерську) інформацію, яка дає іншій стороні конкурентну перевагу. ( також один із трьох ризиків згідно з деревом шахрайства - ризик корупції).

Як у цій ситуації може допомогти форензік? Що таке форензік?

Форензік - це інструмент боротьби з фінансовим шахрайством, популярність якого тільки зараз набирає обертів у країнах (англ. emerging markets - економік, що розвиваються), до яких належить Україна.

Про це свідчить низка перевірок, ініційованих Урядом України у розрізі різних державних структур, починаючи від гучного кейсу з Приват банк, Укрексімбанк ініційованих НБУ, а також - серії розслідувань ініційованих Фондом гарантування вкладів (ФДМ, якщо фонд держ майна, ФНГВО, якщо фонд гарантування вкладів фізичних осіб)- проти бенефіціарів банків, у які була введена тимчасова адміністрація на предмет незаконного виведення ліквідності за межі банків, закінчуючи розслідуваннями України, Укроборонпром та Укравтодор, які я проводив особисто за завданням профільних Міністерств, які були ініційовані також щодо ідентифікації ризиків (англ. fraud - зловживань) серед колишніх керівників.

Форензік, на відміну фінансового аудиту, покриває як матеріальні аспекти можливих зловживань: пряме виведення грошей, незаконне відчуження активів, а й як говорилося вище - нематеріальні види ризиків, такі як - конфлікти інтересів у менеджменті, ризики втрати інформації, концентрація обов'язків у рамках однієї посадової особи, наприклад коли головний бухгалтер, завданням якого є ведення бухгалтерського та управлінського обліку є також матеріально відповідальним за складські запаси та основні засоби, тобто одна і та сама людина веде облік і відповідає за збереження активів.

Як форензік може допомогти з фінансовими зловживаннями?

По-перше, форензік зазвичай проводиться спонтанно, коли ніхто з менеджерів не чекає перевірки, відповідно зловмисники не мають часу приховати сліди, їх застають зненацька. Наприклад, проведення спонтанної інвентаризації на підприємстві, де раптовий перерахунок запасів та основних засобів може показати їх наявність не в повному обсязі, адже згідно зі світовою статистикою ризиком #1 у будь-якому бізнесі є – незаконне відчуження активів.

По-друге, інструмент форензік спрямований на мінімізацію ризиків несумлінних дій у всіх департаментах компанії: бухгалтерія, складське господарство, закупівлі, продажу та виробництво за допомогою впровадження прямих та непрямих методів захисту компанії.
Наприклад, до непрямих методів належать:

- Впровадження системи (англ. Compliance - Комплаєнс - сукупність політик, які регулюють бізнес процеси в компанії), встановлення камер відеоспостереження для контролю безпеки виробничих фондів компанії.

Даний інструмент поширений у транснаціональних компаніях, а в українських компаніях знаходиться на стадії точкового впровадження, і на жаль, поки що посада - комплаєнс офіцера сприймається багатьма компаніями як - витратна частина або в кращому разі ця позиція поєднує в собі голову юридичного департаменту та комплаєнс офіцера.

- Впровадження в компанії (англ. WBS-whistle blowing system-системи зворотного зв'язку) - дана система допомагає виявляти ризик у компанії на ранніх стадіях шляхом отримання відомостей про наявність таких ризиків безпосередньо від співробітників компанії.
Інструмент WBS в українських компаніях називається - гарячою лінією і досить широко використовується вітчизняними компаніями, інше питання наскільки в них побудовано систему зворотного зв'язку і як налагоджено оперативне реагування на потенційні кричущі інциденти.

По-третє, з одного боку форензік спрямований як на розслідування фактів несумлінних дій ретроспективного характеру, з іншого боку, інструмент форензік спрямований на здійснення превентивних заходів та мінімізацію виникнення таких дій у майбутньому.

По-четверте - прихід у організацію форензиста дає сигнал зловмисниками у тому, що й недобросовісні схеми може бути розкриті. З практики, під час перевірки форензік будь-якого роду недобросовісні схеми зупиняються у компанії.

По-п'яте - форензик забезпечує (англ. Helicopter view-вид зверху) на будь-який з бізнесів і тотальну неангажованість при проведенні перевірки, адже перевіряючі не мають нічого спільного з менеджерами всередині компанії.
По-шосте - форензик допомагає зробити бізнес прозорішим і вичистити всі схеми, які завдають шкоди як компанії зсередини, так і державі в цілому, наприклад: менеджмент у компанії виводить гроші за допомогою популярної схеми - податкові ями, тим самим погіршує фін. результат компанії шляхом збільшення витрат та собівартості продукції компанії, з іншого боку компанія занижує базу оподаткування та мінімізацію сплати податку на прибуток, тим самим бюджет Держави недоотримує фіскальні надходження.

Кожен власник бізнесу просто повинен знати про такий інструмент як форензик, адже форензик:

По-перше - допоможе власнику здійснити мрію про безболісний вихід з операційного контролю;

По-друге, форензик це інструмент, який підвищує капіталізацію Вашої компанії через збільшення Гудвіла як її самої, так і її власника.

По-третє, форензик допомагає згуртувати команду над єдиним фінансовим результатом, ідентифікувати та викоренити неблагонадійних суб'єктів, які руйнують компанію зсередини.

Якщо Ви власник компанії і перебуваєте в операційному контролі, важливо пам'ятати, що у Вас також крадуть, просто обсяги менші.

Форензик допомагає зменшити суми матеріальності крадіжки у Вас у компанії.

Читайте також