У 2023 році обсяг внутрішніх інвестицій у підприємства України склав понад 390 млрд грн. 72% від цих коштів проінвестували самі підприємці, 15% становили гроші державного або місцевих бюджетів, банківські кредити в цьому обсязі становили лише 3%.
Офіційна статистика говорить, що обсяг внутрішніх інвестицій — грошей, які українські підприємства вкладають у розвиток нематеріальних активів — у 2023 році склав понад 390 млрд грн. І ця цифра за розмірами близька до обсягу корпоративного кредитного портфеля усієї банківської системи України — близько 550 млрд грн.
Куди інвестували українські підприємства? Ключові галузі для інвестування — агропромисловий сектор, що посідає перше місце за обсягами, харчова промисловість, а саме переробка, нерухомість і оборонна сфера, яка набрала питомої ваги цього року. Кожна з цих галузей отримує 10−12% загального обсягу внутрішніх інвестицій від підприємств.
Яка роль банківської системи в інвестиціях? Якщо відштовхуватися від даних державної статистики, загальна банківська питома вага в обсязі внутрішніх інвестицій — 3%. Ця цифра є трохи викривленою, бо містить лише прямі інвестиційні кошти, не враховуючи той обсяг інвестицій, що відбувається за рахунок обігових коштів. Тому, щоби побачити реальні цифри інвестування, необхідно розглядати фактичний портфель кожного окремого банку.
Минулого року банк «Південний» оформив більш ніж 200 кредитних угод на загальну суму понад 7 млрд грн. Інвестиційні кредити у кредитному портфелі «Південного» сьогодні сягають 15%, і ця цифра є більш-менш однаковою для всієї банківської системи. І тут є куди рухатися і над чим працювати, адже, наприклад, у країнах Східної Європи питома вага інвестиційних банківських грошей сягає 30−40%.
Якщо дивитися у розрізі галузей, то агропромисловий комплекс, енергетика, харчова промисловість і транспорт є найбільш поширеними в інвестиційному кредитуванні, яке надають банки. Серед основних продуктів — рефінансування вже понесених власником витрат за наявності готового об'єкту інвестування і фінансування техніки та транспорту з поставкою з України.
Переважно банки мають достатньо ліквідності для реалізації інвестиційних проєктів, і навіть валютні кошти сьогодні у банках дешевші, ніж у міжнародних фінансових організацій. Але для потужнішого руху в цьому напрямку вони повинні здобути досвід проєктного аналізу, прийняття інвестиційного боргового навантаження та тимчасового браку застав на етапах інвестиційної фази.
Скорочення кредитного портфеля банків на 30% на початку війни і від'ємний ризик-апетит залишилися позаду. Згідно з даними на вересень цього року, банківська система в корпоративному кредитуванні демонструє приріст 8%, і за весь 2024 рік очікується зростання на 12−13% - це плюс 70 млрд грн кредитного портфеля.
Зростання економіки України та зростання кредитних портфелів у банківській системі напряму корелюються з можливістю банків інвестувати та фінансувати інвестиції, приймати довгострокові ризики, конкурувати за клієнтів та проєкти. Але нам все ще є над чим працювати.