Аналіз ринку газобетону в Україні

Аналіз ринку газобетону в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку газобетону в Україні у 2023 році

1. Аналіз тенденцій розвитку ринку газобетону в Україні

Газобетон - популярний будівельний матеріал, що використовується при зведенні житлових будівель, обєктів господарського, торгового, промислового призначення, що відзначається, серед інших, високими експлуатаційними характеристиками, невисокою ціною, простотою й оперативністю виконання будівельних робіт. Існує низка напрямів, де застосовується газоблок: як основний матеріал при будівництві, паркан, фундамент/цоколь та утеплювач.

Україна входить до п’ятірки лідерів з виробництва газобетону в Європі.
За оцінками експертів, ринок газобетону в Україні росте щороку щонайменше на 5%. Цей процес відбувається завдяки тому, що газобетон поглинає ринок цегли в ширшій галузі стінових матеріалів.

На початку 2022 р. прогнозний попит на газобетон становив 4,5-4,7 млн. м3 проте війна внесла свої корективи, і вже наприкінці року експерти ринку відзначали зниження попиту на автоклавний газобетон до 20-25 % від довоєнного показника. Однією з основною причиною було завершення будівництва багатоквартирних будинків у центральній та західній Україні. Приватні забудовники та нові будівельні майданчики призупинили в цей час свою діяльність.

Нині, виробництво неавтоклавного газобетону – прерогатива лише невеликих підприємств, що мають регіональний характер виробництва та збуту. Неавтоклавний газобетон не експортується, оскільки не відповідає міжнародним стандартам будівництва.

Промислові заводи та майданчики для організації виробництва будівельних матеріалів в Україні

 

Тенденції та фактори впливу на ринку газобетону України:

Економічні та ринкові:

  • Волатильність національної валюти. Хоча державний курс тримали на одному рівні протягом тривалого періоду, його ріст з 27 до 37 грн за долар впливає на галузь та ціни в ній загалом. З 3 жовтня 2023 року Національний банк України перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу, продовжуючи реалізацію Стратегії помякшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. За цього режиму офіційний курс визначатиметься на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно Національним банком відповідно до постанови Правління НБУ №18, як це відбувалося з 24 лютого 2022 року. За базовим сценарієм (збереження рівня міжнародної підтримки та просування на ринку) очікується, що курс гривні залишиться відносно стабільним до кінця 2023 та в першій половині 2024 року.
  • Зростання вартості енергетичних ресурсів. Енергетичні ресурси зазнали значного зростання вартості під час війни. Ціни на бензин з 26 гривень перетнули межу 50 грн. станом на грудень 2023 року, що було викликано знищенням запасів під час війни та великим попитом на нафтопродукти серед військових. Додатково вартість підвищилась через повернення довоєнних ПДВ та акцизу на паливо з 1 липня 2023 року.

Ціни на електроенергію зросли в 1,5-2 рази через падіння потужностей електростанцій, які зазнали пошкоджень під час обстрілів взимку 2022-2023 років, необхідність їхнього відновлення, зростання собівартості виробництва електроенергії.

Зростання вартості енергоресурсів та основних видів сировини значно вплинули на ціну газобетону. У другому кварталі 2023 року ціни на будівельні матеріали зросли в середньому від 30-35% до 100% в гривневому еквіваленті.

Очікується, що до середини 2024 вартість е/е зросте ще на 40%, а у січні 2025 – ще на 19,2%.

Вартість палива залежатиме, перш за все, від міжнародних цін на нафту.

  • Логістика. Високі ціни на пальне призвели до підвищення вартості логістики. Це стало додатковим фактором, що відобразився на обсягах експорту продукції за кордон – на фоні здорожчання українського газобетону та його транспортування експортні операції скоротилися до мінімальних. На вересень-жовтень 2023 галузь залишалася відносно стабільною та не переживала потрясінь, аналогічних першій половині 2022 року. Змінити ситуацію може відкриття зернового коридору та переорієнтація наявних потужностей перевезення на інші потреби.
  • Зростання застосування енергоефективних будівельних матеріалів. У 2023 році спостерігається посилений інтерес до застосування енергоефективних матеріалів і систем у будівництві, до яких відноситься в тому числі газобетон. Утеплювачі з високою теплопровідністю, інноваційні вікна та двері з поліпшеними теплоізоляційними властивостями і технології управління енергоспоживанням допомагають знизити енерговитрати будівель. Також розвиваються і застосовуються нові системи енергозбереження, включно з розумним будинком, енергоефективним освітленням і системами управління енергоспоживанням.

Сировинні:

  • Частина виробників вапна розташована на тимчасово окупованих територіях, в прифронтових локаціях (м. Куп’янськ та м. Нова Каховка), або не працює через низький попит.
  • Відмова від товарів з Білорусі та Росії і відповідно переорієнтація на більш дорогі товари з ЄС вливають на зростання собівартості.

Соціальні:

  • Людські ресурси. Основними трудовими ресурсами при видобутку сировини та виготовленні продукції є чоловіки. В 2022 році значна частка чоловічого населення країни була мобілізована чи залучена до ТРО, тому низка галузей, у тому числі будівельна та супутні виробничі, зазнають нестачу кваліфікованих кадрів. Нестача працівників позначається на обсягах виробництва та дотриманні умов поставки продукції.

Законодавчі:

  • Законодавство в сфері будівництва та нерухомості. Галузь будівництва зараз переживає зміни, повязані з правовим аспектом діяльності будівельних компаній. Законодавство України в сфері будівництва все більше наближується до світових стандартів. Офіційне введення стандарту CESMM4 та закон № 5091 наблизить Україну до заходу і дасть можливість забудовникам застосовувати новий підхід до роботи. Закон № 5091 є загрозою для шахрайських схем, які існують на українському ринку:
  • Гарантійна частка. Забудовник залишає частку бюджету, в разі недобудови має виплатити її державі на продовження будівництва;
  • Можливість продажів. Продажі лише після ухвалення і отримання всіх дозволів;
  • Спеціальне майнове право. Клієнт отримує новий вид договору, який закріплює право на покупку нерухомості;
  • Повна інформація про забудовника. Забудовник повинен в цифровій формі звітувати перед інвесторами про виконання проекту;
  • Підстави про розірвання договору. При порушенні термінів будівництва понад 6 місяців, договір можна буде розірвати з повним поверненням інвестицій.
  • Війна Через війну частина основних виробників призупинила свою діяльність - потужності ТОВ «Енерджі продакт» опинились в окупації, активи ТОВ «Аерок» з двома заводами, що працювали в Київській обл. та одним заводом, що будувався на заході України, були заарештовані у 2022 році через власників з Росії та передані в АРМА для подальшого зовнішнього управління.

На початку війни галузь будівництва впала майже в 3 рази, що вплинуло на ринок газоблоків, які в основному є продукцією для забудовників. Додатковий влив війна спричинила в плані перерозподілу географії споживання газобетону – зріс попит в деокупованих регіонах через потребу відновлення житла та комунальних закладів.

Проблеми розвитку ринку газобетону в Україні:

  • Собівартість постійно зростає за рахунок матеріалів, енергоресурсів, податку на нерухомість та інших витрат, а вартість нерухомості знижується, що зменшує рентабельність для забудовників.
  • Зростання рівня безробіття і низька платоспроможність населення стримують споживання газобетону в секторі приватного будівництва.
  • Низький рівень інвестування в нерухомість під час війни стримує попит з боку забудовників.
  • Нестача робочої сили для видобутку та виготовлення сировинних матеріалів, у зв’язку з повномаштабною війною, оскільки в галузі майже всі робітники – чоловіки.

2. Загальні показники ринку газобетону України

На ринку газобетону в Україні представлена продукція українського та іноземного виробництва.

Галузь газобетону зазнала значного падіння на початку війни частково через призупинення та окупацію потужностей ключових виробників та падіння будівельного ринку. Додатковими факторами падіння ємності ринку стало зниження імпорту газобетону.

Таблиця 1

Обсяги ринку газобетону України в грошових показниках, 2018-6 міс. 2023 рр., млн. грн.

Показник

2018

2019

2020

2021

2022

6 міс. 2022

6 міс. 2023

Ємність ринку

4416,38

4855,02

6102,15

6323,88

3290,73

1195,01

2033,60

Темп приросту, %

 

10%

26%

4%

-48%

 

70%

Джерело: оцінка Pro-Сonsulting

 

3. Сегментація і структурування ринку

За видами газобетонні блоки поділяють на наступні:

  • U-блоки, які застосовуються для формування перемичок на вікна, пройомів для дверей, монолітних армопоясів та як опори під різні перекриття.
  • Блоки з системою «паз-гребінь/ гладкий блок»: D300, D400 і D500, які використовується для зведення внутрішніх та зовнішніх стін.
  • Перегородкові блоки: D400 і D500 для будівництва стінових перегородок, а також зовнішніх стін заввишки до 5 поверхів.
  • Блоки з плоскими гранями: Aeroc D300, D400 і D500 для кладки несучих стін будівлі, а також в якості пристрою утеплювальних шарів.
  • Теплоізоляційні блоки: Energy D150, які використовується в якості плит зовнішнього утеплювача несучої стіни з газобетону.

У 2022 році найбільший попит у розрізі продажів був на газобетонні блоки D500 та найменший на газобетонні блоки Energy. У І півріччі 2023 року попит на газобетонні блоки D500 зберігся, однак види товарів значно зменшились, що є наслідком тимчасового припинення роботи заводів найбільших компаній - ТОВ «Енерджі Продакт» та ТОВ «Аерок».

Діаграма 1

Види газобетонних блоків в Україні

Аналіз ринку газобетону в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

По методу отверждения газобетонные блоки разделяют на:

За методом твердіння газобетонні блоки поділяють на :

  1. 1. Автоклавні блоки - досягають міцності під час обробки в автоклавах. У таких умовах на блоки впливають високі температури та тиск вище за атмосферний. Виробництво можливе лише в заводських умовах.
  2. Неавтоклавні блоки - тверднуть у природніх умовах. Вироби можуть бути піддані тепловологісній обробці з метою прискорення процесу твердіння і підвищення показників деяких властивостей.

Діаграма 2

Частка ринку автоклавного та неавтоклавного газобетону в Україні у 2022 рр., %

Аналіз ринку газобетону в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

В 2021 році частка вітчизняного виробника становила 91%, збільшившись до 97% вже в 2022 році. Продукція вітчизняних виробників зарекомендувала себе на внутрішньому ринку як якісна та відносно дешевша за імпортні аналоги.

4. Зовнішня торгівля газобетоном

Хоча Україна є одним з найбільших виробників газобетону в Європі, вона експортує лише малу частину виробництва. Це викликано насиченістю ринку газобетону в Європі, більшість потреб покривають найближчі країни – Румунія та Польща.

В 2021 році показник експорту сягав 97,66 млн. грн, котрий з початком повномасштабної війни впав на 73%.

У 2022 ріці відмічене значене падіння обсягів експорту через підвищення внутрішніх цін на газобетон та зростання вартості логістики. Сумісно ці два фактори призвели до зниження конкурентоспроможності українського газобетону на міжнародних ринках. У І півріччі 2023 року Україна експортувала газобетонну продукцію лише до Молдови та Угорщини.

 

Діаграма 3

Географія експорту газобетону з України, в натуральних показниках, %

Аналіз ринку газобетону в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Протягом багатьох років найбільшим партнером України була Молдова, в 2022-2023 рр. спостерігається тенденція до зміни основного імпортера українських газоблоків на Румунію.

Імпорт в країну є хоча малим, але необхідним для деяких підприємств через наявні властивості продукції на відміну від української.

Україна протягом різних криз змінювала свої обсяги імпорту. Від 2019 до 2022 помітне падіння в 26%, яке було викликане коронакризою .

В 2021 році імпорт газобетону складав 511,67 млн. грн, котрий знизився в 2022 році на 83%

В 2022 р. - падіння імпорту сталося через воєнні дії. Основною країною імпорту газоблоків до України була Білорусь, її частка складала 98% протягом 2018-2021 років. В 2022 р. торгівельні відносини з Білоруссю були зупинені, проте обсяги, що постачалися протягом перших двох місяців до війни склали понад 84 % загального імпорту. Поставки з білорусі відрізнялися низьким рівнем ціни (в середньому 625 грн./м3 в 2021 р. та 740 грн./м3 на початку 2022 р.)

Окрім Білорусі до 2022 р близько 1% завозилось з Угорщини та Польщі, частка яких значно виросла в 2022 р.

Діаграма 4

Географічна структура імпорту газобетону в Україну в 2022- 6 міс. 2023 рр., в натуральних показниках, тис м3, %

Аналіз ринку газобетону в Україні

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Серед імпортованої газобетонної продукції у 2022 та І півріччі 2023 році переважають блоки з ніздрюватого бетону D500, проте у 2023 році значно зменшився асортимент імпортованих товарів. Більшу частку продукції становлять газобетонні блоки щільністю В400 та D500.


5. Споживачі газобетону і їх вподобання

Зважаючи на специфіку ринку, серед груп споживачів газобетонних виробів в Україні, найбільшу частку становлять дистриб’ютори та будівельні компанії (прямий продаж). На сьогоднішній день, цільова аудиторія складається з великих національних корпорацій, середніх підприємств та малого бізнесу, тому закупівля товарів у великих компаній лідерів є економічно доцільною завдяки оптовій знижці та виробничій потужності найбільших операторів.

Для кожного сегменту цільової аудиторії притаманна різна поведінка та різні причини купівлі товару. Вирішальним фактором купівлі для сегменту В2С є територіальне розташування (економія витрат на транспортування продукції) та співвідношення ціна-якість. Для сегменту B2B та B2G важливим буде впізнаваність бренду, його імідж. цінова політика та відсоток знижки на купівлю оптом.

На В2C споживачів газобетону припадає близько 5% ринку. В основному це є особи, які самі займаються будівництвом для себе або під замовлення без ліцензії, або ФОПи. Їх робота зосереджена на будівництві приватних будинків.

Найбільш привабливі сегменти цільової аудиторії – це B2G та B2B, які рік за роком змагаються між собою у лідерстві зі споживання. B2B сегмент відзначається забудовниками, які використовують газоблоки, як будівельний матеріал для несучих стін, міжкімнатних перегородок, утеплення, декору тощо.

Держава є великим замовником будівельних робіт – ремонт медичних закладів, закладів освіти, адміністративних будівель та ін. Через майданчик державних закупівель реалізується значна частина послуг в сфері будівництва, тому моніторинг даних державних тендерів дозволяє орієнтуватися на потенційних клієнтів, куди можна реалізовувати великі партії продукції.

Головне використання газоблоку є будівництво приватних будинків, рідше багатоповерхівок. Для будівництва котеджів використовують переважно з D-300 та D-400, D-500 для будівель на 5-7 поверхів. При більшій кількості поверхів газоблок вже не може виступати в якості несучого матеріалу і використовується як теплоізоляційний.

Основою споживання на українському ринку є блоки щільністю D-400, D-500 які є надійними несучими блоками для малих будівель та гарним утеплювачем.

На ринку переважають блоки з гладкими боками, паз-гребінь користується невеликим попитом.

6. Висновки

  • Виробництво є головною складовою ринку. Виробництво протягом років складає більше 90% всього ринку і імпортні товари не зможуть замінити внутрішніх операторів.
  • Падіння імпорту. Імпорт постачався в загальній більшості з білорусі і через війну імпорт впав. Надалі прогнозується поступова заміна імпорту з Румунії та інших країн, хоча не в таких значних обсягах, що дозволить місцевим гравцям зайняти більшу частку ринку.
  • Можливий ріст експорту. При поверненні до колишніх обсягів виробництва, оператори з наявними об’ємами будуть шукати виходи на зовнішні ринки, що стимулює 0% мита від Євросоюзу.
  • Ріст попиту в B2G сегменті Під час війни державний сегмент збільшив закупки газобетону, який вони використовують для відбудови чи ремонту лікарень, шкіл, адміністрацій тощо. Ця тенденція свідчить що матеріал набирає більшої популярності порівняно з цеглою чи керамоблоком.
  • Ріст будівництва після війни Після війни на відбудову потрібно буде багато матеріалів і виробникам газоблоків треба зарекомендувати свій продукт, як найкращий в сегменті будівництва. Піковий попит на газобетонні товари буде зафіксовано під час відбудови постраждалих територій.

Читайте також