Аналіз ринку кліматичного обладнання в Україні

Аналіз ринку кліматичного обладнання в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку кліматичного обладнання в Україні, 2019-9 міс. 2023 р.

1. Загальна характеристика ринку

Починаючи з січня 2020 року, Всесвітня організація охорони здоровя дала рекомендації щодо вентиляції повітря в контексті COVID-19. На початку пандемії було засновано Консультативну групу експертів ВОЗ з екологічного та технічного контролю (ECAP) для аналізу наявних наукових даних і методів, а також відновлення рекомендацій з екологічного та технічного контролю в контексті COVID-19.

ВОЗ стверджує, що при дотриманні правил технічного обслуговування та експлуатації система ОВКП (опалення, вентиляція, кондиціонування повітря) сприятиме зниженню розповсюдження COVID-19 внаслідок збільшення кратності повітрообміну, зниження рециркуляції повітря і збільшення припливу зовнішнього повітря. Однак режими рециркуляції повітря (повторна подача витяжного повітря в приміщення) не слід використовувати.

Щороку український ринок елементів систем вентиляції збільшує свої обсяги в середньому на 20 - 25%. Бурхливе зростання ринку привертає до цього сегменту дедалі більшу кількість як виробників, так і компаній-дилерів. Зростаюча конкуренція диктує свої правила поведінки, змушуючи гравців ринку підвищувати якість наданої продукції. Так, експерти відзначають, що одна з характерних тенденцій минулого року - постійно зростаюча пропозиція якісного обладнання в середній ціновій категорії.

У 2022 році на світову економіку вплинула війна на території України, що призвело до сплеску інфляції. Центробанки найбільших країн підвищили процентні ставки, а економіка переживала період сумяття. Стрімке зростання цін на сировину та енергоносії похитнуло довіру споживачів. Спалахи пандемії в деяких регіонах порушили глобальний ланцюг поставок. Позитивний вплив на ринок кондиціонерів повітря тенденції "залишатися вдома" поступово почав слабшати.

Через спалахи COVID-19 у Китаї та Південно-Східній Азії, періодично спостерігалися збої в глобальних ланцюгах поставок. Станом на кінець 2022 р. вплив дефіциту електронних комплектуючих все ще існував, але порівняно з першою половиною 2022 р. спостерігалося значне поліпшення ситуації.

Багато виробників кондиціонерів запровадили заходи, щоб впоратися з проблемами, які можуть виникнути в майбутньому, і мінімізувати ризики криз у ланцюзі поставок. Як рішення деякі виробники почали використовувати декількох постачальників, щоб забезпечити адекватну поставку; а деякі виробники почали посилювати стандартизацію і використовувати загальні частини для досягнення можливостей екстреної заміни. Саме з 2022 року в Україні почастішало ввезення кондиціонерів по частинах, більшість поставок було з партій комплектуючих, призначених для ремонту.

2. Виробництво продукції у 2019-9 міс. 2023 рр.

Піковими роками для виробництва кліматичного обладнання були 2019-2020 роки, цьому передували погодні умови та ковід, який змусив більшість людей перебувати вдома у звязку з карантином, де вони  створювали для себе комфортні умови. У 2022 р. обсяги виробництва значно скоротилися у звязку з повномасштабною війною в Україні, тимчасовою або повною зупинкою частини підприємств через воєнні дії в регіонах, де розташовані виробничі потужності (Київ, Миколаїв, Харків) або їхньою окупацією.

Фінансові зрушення були менш кардинальними протягом 2022-2023 років, що вказує на адаптацію компаній і збільшення цін.

Аналіз ринку кліматичного обладнання в Україні

3. Зовнішня торгівля

Негативна динаміка з експорту почалася задовго до війни, що було спровоковано зростанням обсягів продукції азіатського походження на цільових ринках, з якими продукція з України не конкурентна.

Аналіз ринку кліматичного обладнання в Україні

Імпорт є основним ресурсом забезпечення ринку практично за всіма категоріями товарів досліджуваної групи. За його обсягами можна характеризувати розвиток усього ринку. Найбільші зміни були у 2020 та 2022 роках, причинами яких стали як світові кризи (блокування поставок продукції з Китаю під час пандемії Ковід-19), так і внутрішні причини - повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Основним постачальником продукції на український ринок є Китай, саме з цієї причини найпомітніші падіння за обсягами імпорту відбувалися в ті періоди, коли в країні були кризи.

Аналіз ринку кліматичного обладнання в Україні

4. Висновки. Прогнозні показники ринку

Аналіз ринку кліматичного обладнання показав, що ринок практично порівну забезпечується за рахунок імпорту та внутрішнього виробництва. Однак за окремими категоріями спостерігається зміщення акцентів у бік імпорту або виробництва, що показує як можливості, так і загрози для нового гравця з боку конкурентів.

Найбільші обсяги імпорту поставляються з Китаю, політика цієї країни щодо зовнішньої торгівлі, зміни економіки і цін у цьому регіоні впливають на більшу частину ринку кліматичного обладнання в Україні.

Ринок обвалюється під час криз і зростає під час стабілізації. Основною причиною є необхідність проведення обслуговування і ремонтів раніше встановленого обладнання та високий ступінь залежності ринку від імпортних комплектуючих і запасних частин.

В Україні через спад економіки зростає попит на низько ціновий сегмент продукції і спостерігається тенденція купівлі вживаних товарів.

Базуючись на факторах, тенденціях і трендах, можна прогнозувати два сценарії розвитку ринку: оптимістичний і песимістичний.

Оптимістичний сценарій можливий при впливі, частково або повністю, таких факторів:

  • Звільнення більшої частини території України протягом 2 років, припинення обстрілів по всій Україні,
  • Збільшення частки будівництва у 2024-2025 роках, відновлення територій
  • Збільшення температур у світі (зміна клімату)
  • Зменшення цін продукції з Китаю, спрощення логістики з країни
  • Розвиток сфери кондиціонування повітря

При реалізації такого сценарію прогнозується зростання ринку з щорічним темпом приросту 23-25 % у вартісному вираженні.

Песимістичний сценарій можливий при впливі, частково або повністю, таких факторів:

  • Продовження бойових дій на території України
  • Відновлення замороженого будівництва
  • Зростання цін на ринку, зниження попиту, зростання обсягів торгівлі вживаною технікою

При реалізації песимістичного сценарію темпи зростання ринку будуть нижчими (9-11 %), в основному за рахунок підвищення цін на ринку та зростання валютного курсу.

 

Цей матеріал є частиною дослідження, проведеного фахівцями компанії Pro-Consulting. Для отримання детальнішої інформації відвідуйте офіційний веб-сайт компанії pro-consulting.ua.

Pro-Consulting - українська консалтингова компанія, лідер в сфері аналітики, маркетингових досліджень ринків, розробки стратегій, експортного та фінансового консалтингу; консультант в залученні грантів.

+38 (044) 233-34-32
[email protected]

Читайте також