Аналіз ринку вина в Україні

Аналіз ринку вина в Україні

Pro-Consulting спеціально для InVenture представляє аналітику ринку вина в Україні, 2021-2023 рр.

1. Тенденції ринку вина

Після початку війни 2022 року ринок вина в Україні зазнав значних змін. Імпорт із країн, як-от Грузія, Аргентина, Вірменія, США, Чилі, Австралія, Нова Зеландія та Південна Африка, знизився через обмеження логістичних ланцюжків і платоспроможності українських споживачів.

У 2023 році ринок вина в Україні почав пожвавлюватися завдяки збільшенню виробництва та експортно-імпортних операцій, зокрема з країн Європи. Порівняно з 2022 роком, у 2023 році темп приросту часток імпорту з Італії та Іспанії збільшився на понад 30%, у той час як Франції - на понад 50%, а Німеччини - на понад 70%. Зміни в логістичних процесах прискорилися, з'явилися нові склади на більш захищених територіях, що дало змогу розширити можливості доставки замовлень. Обсяги поставок і реалізації збільшилися, зокрема через збільшення кількості магазинів і впровадження цікавих пропозицій та лояльних цінових програм.

У 2023 році в Україні спостерігалося значне зростання імпорту білих вин, зокрема з Рейнгау, Долини Луари, Лаціо, Трентіно, Альто Адідже, Вельдепенас, Мадейри, Мускатель де Сетубал і Марсали. При цьому споживачі виявили інтерес до вітчизняних вин, що й позначилося на попиті українських вин на просторах мережі "ROZETKA".

Помітний спад імпорту спостерігався у вин з Наварри та Валенсії. Збільшення споживання білих вин може бути пов'язане зі зростанням інтересу до здорового способу життя, оскільки біле вино сприймається як менш потенційно шкідливе через меншу кількість таніну. Також, споживачі виявляють більшу схильність до імпортних вин, оскільки асоціюють їх з високою якістю та надійністю, а також через активний розвиток винної культури в Україні, що включає проведення винних заходів та дегустацій.

Останніми роками в Україні спостерігається тенденція до зменшення кількості малих виробництв виноробної продукції. У 2013 році малих виробництв налічувалося близько 100, у 2018 році - 52, а у 2023 році - лише 26. Станом на 2023 рік, в Україні налічується 144 виноробних підприємства, зокрема 29 малих виробників виноробної продукції.

2. Виробництво вина в Україні

Виробництво вина в Україні 2022 року становило 55 млн л, що менше, ніж 2021 року. Внаслідок початку повномасштабного вторгнення і бойових дій на території країни, більша частина південних територій, де також знаходилися і виноградники - виявилася замінована. У 2022 році, виноробня "Олівія" і "Таїрове Вайнері", що розташовані на березі Дніпро-Бузького лиману, опинилися біля лінії фронту, а також постраждали і виноградники компанії "Graevo", що знаходилися поблизу Запорізької АЕС та перебувають в окупації.

У виноробів виникли проблеми через пошкодження та знищення потужностей, ускладнення логістики та пошкодження систем зберігання, оскільки ланцюжок поставок сировини та готової продукції було порушено. Наприклад, у березні 2022 року було знищено головний склад імпортера вин "Good Wine", де зберігалося 1,6 млн пляшок вина, з яких 15 тис. були об'єктами колекціонування. У наслідок обстрілів у 2023 році на виноробні "Falko Winery", що розташована в Миколаївській області, було зафіксовано пошкодження виноградників і виробничого цеху.

Оціночна ємність українського ринку вина в грошовому вираженні у 2023 році становила понад 200 млн дол США, проте цей показник все ще менший за ємність ринку до початку повномасштабного вторгнення. Зниження експорту в грошах у 2023 році порівняно з 2021 роком відбулося за рахунок збільшення частини експорту виноматеріалів, які у 2023 році склали понад 70% від загального обсягу поставок.

Таблиця 1

Ємність ринку вина в Україні, в грошовому вираженні, млн дол США

 202120222023
Ємність ринку332,2174,0232,0
Темп приросту, %-47,5%+33,3%

Джерело: оцінка Pro-Consulting

Останніми роками в Україні зменшилася кількість малих підприємств виноробної продукції. У 2013 році їх було близько 100, у 2018 році - 52, а вже у 2023 році - лише 26. Тим часом загальна ємність ринку вина у 2023 році зросла на 8,5% порівняно з 2022 роком, особливо завдяки розбудові потужностей у Західній Україні, де розташований один із найбільших виробників вина "COTNAR".

Для підтримки цього розвитку та стимулювання галузі, у 2023 році у Верховній Раді України було ухвалено законопроєкт № 9030, який спрощує господарську діяльність малих підприємств виноробної продукції. Основна мета закону - зменшення бюрократичних перешкод для малих виробників шляхом скасування необхідності отримувати ліцензії на виробництво алкогольних напоїв, а також забезпечення їм доступу до української сировини для виробництва вина.

Закон також дає можливість малим виробникам брати участь у державних програмах підтримки, як-от "Доступні кредити 5-7-9" та грантова програма "єРобота", що сприятиме збільшенню площ вирощування винограду та розвитку крафтового виробництва вина.

Додатково, у січні 2024 року готувався до другого читання законопроєкт №9139 "Про виноград і продукти виноградарства", який передбачає впровадження європейських стандартів у виноробній галузі. Зокрема, він регламентує створення виноградарсько-виноробного реєстру, який міститиме інформацію про виробників та обсяги виробництва вина, що сприятиме більшій прозорості та контролю в галузі. Наразі проєкт закону на розгляді.

3. Зовнішня торгівля

Станом на 2023 рік, частка імпорту в натуральних показниках на українському ринку вина становить понад 50%. Ця тенденція до зростання частки імпорту є результатом зменшення виробництва внаслідок війни та скорочення кількості малих виробництв виноробної продукції.

Переважання імпорту над експортом відображає недостатню розвиненість галузі та важливість її стимулювання з боку держави.

Щодо структури імпорту, у 2023 році червоні вина становили приблизно 60% від загального обсягу імпортованого вина, що свідчить про високу популярність цього виду серед українських споживачів. Тихі вина становили найбільшу частку в структурі імпорту - 62,9%, що також свідчить про їхню популярність. Ігристі вина становили 26,4%, тоді як вермут і портвейн становили менші частки - 5,9% і 4,7% відповідно.

Що стосується експорту, також переважають червоні вина, що пов'язано з традиціями вирощування винограду в Україні. Одеська область спеціалізується на червоних винах, тоді як Закарпаття - на білому винограді. У 2023 році понад 50% виноробства України концентрувалося в Одеській області.

Діаграма 2

Структура експорту вина, в натуральних показниках у 2023 році, %

Джерело: оцінка Pro-Consulting

4. Вподобання споживачів

У 2022 році, після початку повномасштабної війни, виникло скорочення споживання та виробництва алкогольних напоїв. Продажі спиртних напоїв знизилися щонайменше на третину, а в деяких категоріях це зменшення становило більше 50%. Основною причиною цього стала заборона на вживання алкоголю, а потім обмеження його продажу впродовж дня.

У січні-червні 2022 року українці купили пива на 6,8 млрд грн, що менше порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Продажі горілки та вина впали майже на 60%, а коньяку приблизно на 70%.

Спад продажів пояснюється кількома причинами. По-перше, з кінця лютого до початку квітня 2022 р. продаж алкоголю був заборонений. Навіть після зняття заборони, деякі обмеження на продаж алкоголю залишилися в силі, що також призвело до подальшого зниження споживання.

Основна масова аудиторія алкогольних напоїв, зокрема вин, в Україні - працездатне населення, яке, в основному, може відвідувати магазини лише після закінчення робочого дня. Це призвело до зменшення імпульсивних придбань алкоголю. Наприклад, у 2022 році, у “GoodWine” зазначили, що у серпні середній чек у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року впав на 10%, а кількість клієнтів - на 15%.

Змінилася також економічна поведінка українців, які зараз стежать за меншими витратами та шукають більш доступні товари. Зниження купівельної спроможності населення негативно позначилося на споживанні вина. Оскільки вино не є продуктом першочергової потреби, його продажі відчутно знизилися. Додатково, логістичні проблеми стали ще однією складністю, що ускладнює формування необхідних запасів та асортименту.

Наслідком початку війни також стало зменшення основних споживачів вина. Станом на червень 2023 року, за кордоном перебували понад 8 млн українців, серед яких більшість – жінки.

У травні 2023 року, Українським інститутом майбутнього, задля оцінки емоційно-психологічного стану українців під час війни з росією, було проведено опитування згідно з яким, понад 80% респондентів вживає алкогольні напої. З опитуваних, більше 50% п’є алкоголь кілька разів на місяць, 15% - декілька разів на тиждень, в той час як 3% - щодня. Серед основних причин вживання алкогольних напоїв - відпочинок, відновлення сил.

За даними операторів ринку, сучасною тенденцією є те, що українці почали більше вживати сухі вина, і все менше - напівсолодкі, як це було 20 років тому. Взимку п`ють більше червоних, влітку - більше білих. Найбільш популярні вина - французькі та італійські.

5. Висновки, прогнози розвитку ринку

Ринок вина в Україні є достатньо залежним від світових тенденцій та зовнішніх факторів, які можуть як уповільнювати, так і стимулювати розвиток цієї галузі. Прогнозується, що у 2024-2025 роках зросте попит на білі тихі вина, які вважаються легшими, освіжаючими та здоровішими порівняно з червоними сортами. Особливо біле сухе вино має великий попит у світі, і ця тенденція може також виявити свій вплив на український ринок вина.

Стан ринку вина у 2024-2025 роках безпосередньо залежатиме від розвитку подій на фронті та ступеня бойових дій та обстрілів України. За умови завершення війни у 2024 році передбачається розблокування портів, що призведе до відновлення поставок вина від основних торгових партнерів України, що може стати стимулом для збільшення обсягів імпорту вин.

При оптимістичному розвитку подій, що передбачає звільнення окупованих територій України, зокрема тих, де розташовувалися великі виноградники, наприклад, виноградники компанії "Graevo", прогнозується пожвавлення галузі, яке дозволить з часом наростити виробництво до довоєнного рівня. Також не менш важливим фактором розвитку ринку вина є повернення з-за кордону принаймні 30% повнолітнього населення, яке виїхало після 24.02.2022 року, зокрема жінок, які є потенційними споживачами алкогольної продукції.

Песимістичний сценарій базується на посиленні впливу негативних факторів на розвиток галузі та характеризується, перш за все, вирівнюванням попиту на алкогольні напої та усуненням споживчих переваг на слабші, або навпаки міцні напої. Не менш важливим фактором впливу в песимістичному прогнозі є погіршення політичної ситуації, посилення міграції і як наслідок втрата більшої частини цільової аудиторії.

Також причинами зниження інтенсивності зростання винної галузі України можуть бути такі фактори, як:

  • Погіршення зовнішньої кон'юнктури – зниження попиту на основні позиції українського експорту, зниження світових цін на них, зростання рівня конкуренції на міжнародному ринку, зниження економічного зростання країн-споживачів;
  • Окупація більшої кількості територій, зокрема південних, які безпосередньо спеціалізуються на виробництві вина;
  • Зниження купівельної спроможності населення внаслідок війни, особливо в низькому та середньому ціновому сегменті. Йдеться про сегмент ринку вина вартістю близько 50 грн. На думку експертів, покупець, який купував вино тричі на місяць, тепер робить це один раз на 30 днів;
  • Зростання імпорту вина. Через війну прямого імпорту великими мережами споживачеві став доступний величезний асортимент імпортних (іспанських, італійських, чилійських та інших.) вин за доступними цінами.

Цей матеріал є частиною дослідження, проведеного фахівцями компанії Pro-Consulting. Для отримання детальнішої інформації відвідуйте офіційний веб-сайт компанії pro-consulting.ua.

Pro-Consulting - українська консалтингова компанія, лідер в сфері аналітики, маркетингових досліджень ринків, розробки стратегій, експортного та фінансового консалтингу; консультант в залученні грантів.

+38 (044) 233-34-32

[email protected]

Читайте також