Індекс інвестиційної привабливості України 2023

Індекс інвестиційної привабливості України 2023

На початок 2024 року кількість СЕО, які вважають вигідними інвестиції в Україну зросла майже вдвічі з 2022 року

Інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості України незначним чином знизився у 2023 році – до 2,44 балів з 5-ти можливих (2,48 балів у другій половині 2022 року). Такими є результати нової хвилі дослідження, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією за аналітичної підтримки Gradus Research.

Попри те, що оцінка СЕО членських компаній Асоціації поточного стану інвестиційного клімату у 2023 році залишається переважно негативною, кількість топ-менеджерів, які вважають, що нові інвестиції в Україну будуть вигідними, зросла майже вдвічі.

Наразі більшість, а саме 84% опитаних директорів членських компаній Асоціації вважають інвестклімат несприятливим. Втім серед них зменшилась кількість респондентів, що вважають його вкрай несприятливим – з 37% до 24%. Нейтрально оцінюють поточний інвестклімат 7% топ-менеджерів, і ще 9% вважають його скоріше сприятливим.

Попри війну 32% вважають, що новим інвесторам буде вигідно заходити в Україну (рік тому так вважали 17% респондентів). При цьому 57% опитаних нами компаній, що вже присутні на українському ринку, збираються інвестувати в Україну під час війни, а 79% готові долучатися до процесу відбудови.

Оцінка динаміки інвестклімату за попередній рік залишається стриманою. Майже половина респондентів, а саме 48% вказують на погіршення інвестиційного клімату, 39% вважають, що суттєвих змін не відбулось, і 13% вважають, що інвестклімат поліпшився. Протягом наступних шести місяців 38% очікують подальшого погіршення ситуації, а 48% вважають, що інвестклімат не зазнає суттєвих змін. Водночас 14% топ-менеджерів прогнозують покращення ситуації у першій половині 2024 року.

Повномасштабна військова агресія росії проти України продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, на другому та третьому місцях – корупція та слабка судова система. Серед позитивних змін бізнес-лідери найвище оцінили надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, дерегуляційні ініціативи та диджиталізацію державних послуг.

"Оцінка топ-менеджерів часто має емоційне забарвлення та залежить від багатьох факторів, зокрема й від ситуації на фронті. Попри доволі стриману поточну оцінку та прогнози розвитку інвестиційного клімату, бачимо позитивні сигнали, як-то кількість компаній, готових інвестувати під час війни. Ми також бачимо, що суттєво зросла кількість компаній, які вважають вигідними нові інвестиції в Україну. Безперечно, поширенню таких думок сприяє наш євроінтеграційний рух та чіткі сигнали європейських союзників, що майбутнє України – в ЄС. Щоб посилювати цю впевненість, ми в Асоціації плануємо інтенсифікувати роботу в євроінтеграційному напрямку." відзначає Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації

Індекс інвестиційної привабливості України 2023

Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони – вище 4 балів. У поточній хвилі опитування взяли участь 85 директорів найбільших міжнародних та українських компаній.

Читайте також