На ринку нерухомості України запрацював новий інвестиційний механізм - REIT-фонди

На ринку нерухомості України запрацював новий інвестиційний механізм - REIT-фонди

З початку 2023 року на українському ринку нерухомості з’явилося кілька REIT-фондів (фондів інвестування в нерухомість), діяльність яких спрямована на вкладання коштів в будівництво об’єктів ...

Не зважаючи на війну, з початку 2023 року на українському ринку нерухомості з’явилося кілька REIT-фондів (фондів інвестування в нерухомість), діяльність яких спрямована на вкладання коштів в будівництво об’єктів комерційної нерухомості, що здатні приносити постійний прибуток.

Наразі найбільш затребуваними для інвестування з “нуля” є об’єкти комерційної нерухомості в таких сегментах, як логістична, торгівельна нерухомість, а також сервісні апартаменти.

REIT-фонди за своєю суттю є “керівними” компаніями, що спрямовують отримані кошти в інвестування об'єктів нерухомості, які генерують дохід. Фахівець зазначив, що левова частка прибутку REIT-фондів - це  орендні платежі, що дають стабільні і прогнозовані грошові надходження.

Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development, розповів, що для громадян України, вкладання коштів до REIT-фондів може стати гарною альтернативою збереження та примноження наявних статків. Адже громадяни можуть придбання вільноконвертованих цінних паперів фонду можуть принести прибуток  8-12% річних у доларовому еквіваленті.

“REIT-фонди можуть стати вагомим альтернативним інструментом для інвестицій та збереження наявних статків громадян. Наприклад, у 2023 році прибутковість гривневих депозитів з урахуванням інфляції не перевищить 6%, а валютних депозитів - до 3%. Крім того, податок на доходи з депозитів становить 18% ПДФО та ще обов’язкові 1,5% військового збору (разом 19,5%). Що стосується оподаткування вкладень у REIT-фонди, то податок за інвестора платитиме інвестиційний фонд: це 9% податку на дивіденди, 1,5% військового збору та винагорода фонду в розмірі до 1-1,5%. Тобто, з інвестора буде вирахувано лише 11-12% у гривневому еквіваленті”, - розповів він.

Водночас війна, пов’язаний з нею стан невизначеності та неможливість розрахувати подальші наслідки збройної агресії дещо стримують розвиток українських інвестиційних фондів, та й міжнародні фонди, які зацікавлені у відбудові країни, поки що знаходяться в стані очікування.

Протягом 2-3 років після перемоги у війні в Україні можуть з’явитися кілька фондів, створених девелоперами спільно з комерційними банками, діяльність яких буде зосереджена на об’єктах переважно комерційної нерухомості, елітних ЖК (клубних будинках), а також сервісних апартаментів у форматі live-work-play (з “готельним” обслуговуванням, додатковими об’єктами інфраструктури, наприклад, кав’ярнями, фітнес-центрами, магазинами, невеликими ТЦ, коворкінгами, паркінгом тощо). 

“Пілотні” інвестиційні фонди - це, так би мовити, промацування грунту, аналіз кон’юнктури ринку нерухомості тощо. Однак після перемоги у війні громадян може зацікавити вкладання коштів саме до інвестфондів, що спеціалізуватимуться на інвестиціях в прибуткові об'єкти комерційної нерухомості і зокрема в створення сервісних апартаментів. Адже зараз відбуваються тектонічні зміни у свідомості: триває переосмислення житла, як необхідної власності, натомість, що властиве молодому поколінню, головним у широкому сенсі стає “місце життя” залежно від уподобань та конкретних потреб людини на певному відтинку долі”, - наголосив він.

Разом з тим, як вважає фахівець, крім суто українських фондів, на ринок може вийти 3-5 міжнародних спеціалізованих фондів, яких перш за все цікавитимуть об’єкти з бюджетами від 10 млн $ до 100 млн $ і мінімальною дохідністю 7-8% річних.  

“У створення REIT-фондів будуть зацікавлені головним чином потужні українські девелоперські компанії, що планують реалізовувати одночасно від 3 до 5 масштабних проєктів в різних сегментах нерухомості. Крім того кілька міжнародних REIT-фондів вже готові вийти на український ринок та долучитися до повоєнної відбудови країни. Однак для “шаленого” інвестиційного розвитку однією з найважливіших вимог, яку висувають міжнародні компанії, є створення сприятливих та прозорих умов ведення бізнесу, відсутність політичних та корупційних препон”, - підсумував Володимир Семенцов.

Читайте також