Україна потребує $15 млрд інвестицій для реалізації проєктів розвитку енергосистеми

Україна потребує $15 млрд інвестицій для реалізації проєктів розвитку енергосистеми

Україні необхідно в найближчі 5-10 років реалізувати низку проєктів зі збільшення потужності та гнучкості енергосистеми, обсяг інвестицій у які становитиме майже $15 млрд, повідомив голова ...

"Буде ще незліченна кількість зим, які належить пройти. І наш божевільний сусід нікуди від нас не дінеться. Тому потрібно думати не тільки про цю зиму, а й про майбутнє. Тому в нас як оператора системи є прораховане бачення, яким буде оптимальний енергомікс нашої країни на п'ять-сім-десять років, що ми маємо збудувати, щоб убезпечити наші об'єкти від масованих обстрілів, а також щоб зробити енергомікс дешевшим і чистішим. Є певне інвестиційне меню", - сказав Кудрицький на брифінгу в Медіацентрі в Києві в п'ятницю.

За його словами, найкращим захистом для української генерації є розосередження об'єктів, а також їх будівництво за новими технологіями та принципами зеленого переходу, без використання такого дорогого пального, як газ і вугілля.

Згідно з представленою ним презентацією, Україна найближчими роками потребуватиме 1,4 ГВт нових високоманеврених ТЕС (нині 0 ГВт), а також 1,1 ГВт ТЕС на біопальному (нині 0,3 ГВт). Окрім того, має бути додано 3,8 ГВт СЕС (нині 6,2 ГВт), 4,5 ГВт ВЕС (нині 0,5 ГВт) і 0,8 ГВт Energy Storage (нині 0 ГВт). Водночас має бути побудовано 2 ГВт потужності на Дністровській і Канівській ГАЕС (нині 2 ГВт).

За приблизними підрахунками, на це знадобиться $15 млрд, з яких найбільше може бути вкладено у ВЕС - $5,4 млрд. СЕС обійдуться в $2,5 млрд, ТЕС (обидва види) - у $2,3 млрд, СНЕ - $1,2 млрд, ГАЕС - $3,7 млрд.

Під час брифінгу він додав, що знадобиться також додаткова потужність АЕС, висловивши, зокрема, сподівання на повернення окупованої росіянами ЗАЕС.

"Є резерви для збільшення виробітку на наявних АЕС, плани побудови нових блоків. Вони довгострокові, але атомна електроенергія буде затребувана, особливо коли відбудеться виведення з балансу вугільних ТЕС", - пояснив Кудрицький.

Він зазначив, що "Укренерго" здійснило розрахунки за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення, щоб отримати бачення, "як побудувати таку систему, яка була б готова в будь-який момент часу задовольнити попит споживачів і з усіх таких систем бути найдешевшою".

При цьому голова компанії наголосив, що розрахунок має бути на приватні інвестиції.

"Але потрібно відповідне ринкове середовище, забезпечити три умови: відсутність боргів на ринку, насамперед балансувальному та системних послуг, можливість укладення довгострокових контрактів на допоміжні послуги, щоб інвестор розумів, що має гарантований дохід, а також синхронізувати на 100% ринкові умови з європейськими", - описав ситуацію Кудрицький.

За його словами, тоді Україна матиме величезні конкурентні переваги.

"Тому що ми готові будувати свої електростанції швидше, можливо дещо дешевше, і будуть передумови стати великим магнітом для інвестицій в енергетику", - пояснив він.

Читайте також