Ядерні держави продовжують нарощувати інвестиції в ядерне озброєння

Ядерні держави продовжують нарощувати інвестиції в ядерне озброєння

Кількість оперативних ядерних озброєнь у світі продовжує зростати в міру реалізації довгострокових планів модернізації та розширення збройних сил країн

Про цю тенденцію згадується в щорічному звіті Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI).

Так, за даними SIPRI, усі ядерні держави прискорили темпи нарощування ядерного озброєння. У своєму щорічному звіті дослідники попереджають про збільшення кількості оперативної ядерної зброї.

"Ми дрейфуємо в один з найнебезпечніших періодів в історії людства", – заявив директор SIPRI Ден Сміт.

Він закликав відновити ядерну дипломатію і посилити міжнародний контроль над ядерною зброєю.

Згідно зі звітом, девять ядерних держав – США, Росія, Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль – продовжують модернізацію своїх ядерних арсеналів.

Загалом світові військові витрати зростають сім років поспіль і в 2021 році досягли $2,113 трлн, і вперше перевищили позначку $2 трлн. Ці витрати становлять 2,2% світового валового внутрішнього продукту (ВВП), що еквівалентно $268 на людину.

Ядерні держави продовжують нарощувати інвестиції в ядерне озброєння

За оцінками SIPRI, з початку 2022 року до початку 2023 року глобальний запас ядерних боєголовок продовжував зменшуватися майже на 200 одиниць, до приблизно 12 512 одиниць. З іншого боку, кількість діючих ядерних боєзарядів збільшиться на 86 одиниць і становитиме 9576 одиниць. У своєму дослідженні SIPRI розрізняє запаси, готові до використання, і загальні запаси. Останні також включають застарілу ядерну зброю і ту, що призначена для виведення з експлуатації.

Близько 2 000 боєголовок перебувають у стані підвищеної бойової готовності, головним чином у Росії та США. Вони зберігаються або в ракетах, або на базах військово-повітряних сил, де також дислокуються ядерні бомбардувальники.

За даними дослідників проблем миру, Росія і США разом володіють майже 90 відсотками всієї ядерної зброї. Їхні арсенали залишалися стабільними у 2022 році, хоча прозорість значно знизилася після початку війни проти України. Британський уряд також більше не оголошував публічно кількість ядерної зброї у 2022 році.

Директор SIPRI Сміт зазначив, що збільшення запасів не можна пояснити війною в Україні, оскільки розробка нових боєголовок займає більше часу. Крім того, країни з найбільшим збільшенням запасів не є безпосередньо зачепленими війною.

Більша частина поточного збільшення повязана зі збільшенням Китаєм своїх запасів ядерних боєголовок з 350 до 410. Дослідники очікують, що арсенал Китаю продовжить зростати, і до кінця десятиліття країна матиме щонайменше стільки ж МБР, скільки США чи Росія. 2022 року Індія і Пакистан також представили і продовжили розробку нових типів систем доставки ядерних боєзарядів. Індійська зброя тепер розрахована на більшу дальність, в тому числі на таку, що може досягати цілей на території Китаю, підозрюють дослідники.

SIPRI із занепокоєнням звертає увагу на загальне посилення риторики держав щодо важливості ядерної зброї. Північна Корея також продовжує розглядати свою військову ядерну програму як центральний елемент своєї стратегії безпеки. За оцінками дослідників, країна вже зібрала близько 30 боєголовок і має достатньо матеріалу для створення до 70 боєголовок.

Читайте також